reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego

Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego

W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska.

Prowadząc działalność gospodarczą mamy wielu różnych stałych i jednorazowych kontrahentów. Nie ma większego problemu jeśli jest to przedsiębiorca Polski. Problem z prawidłowym opodatkowaniem VAT pojawić się może gdy będzie to przedsiębiorca zagraniczny, który nie ma siedziby w Polsce.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu określenia więc, czy świadczona usługa podlega opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi.

Generalnie do takiej sytuacji odnosi się art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n. 

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Zgodnie z cytowanym ustępem 2, jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności

Polecamy: serwis Ryczałt

A zatem dla wystąpienia takiej sytuacji muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

– podatnik ma zarówno miejsce siedziby (względnie stałe miejsce zamieszkania) oraz stałe miejsce prowadzenia działalności,
– stałe miejsce prowadzenia działalności znajduje się w innym miejscu niż siedziba (stałe miejsce zamieszkania) podatnika; w tym przypadku inne miejsce oznacza inne państwo,
– usługi są świadczone dla owego stałego miejsca prowadzenia działalności, czyli w naszej sytuacji w Polsce.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama