Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego
REKLAMA
REKLAMA
Prowadząc działalność gospodarczą mamy wielu różnych stałych i jednorazowych kontrahentów. Nie ma większego problemu jeśli jest to przedsiębiorca Polski. Problem z prawidłowym opodatkowaniem VAT pojawić się może gdy będzie to przedsiębiorca zagraniczny, który nie ma siedziby w Polsce.
REKLAMA
Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które – w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy – rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W celu określenia więc, czy świadczona usługa podlega opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi.
Generalnie do takiej sytuacji odnosi się art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Zgodnie z cytowanym ustępem 2, jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.
Polecamy: serwis Ryczałt
A zatem dla wystąpienia takiej sytuacji muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
– podatnik ma zarówno miejsce siedziby (względnie stałe miejsce zamieszkania) oraz stałe miejsce prowadzenia działalności,
– stałe miejsce prowadzenia działalności znajduje się w innym miejscu niż siedziba (stałe miejsce zamieszkania) podatnika; w tym przypadku inne miejsce oznacza inne państwo,
– usługi są świadczone dla owego stałego miejsca prowadzenia działalności, czyli w naszej sytuacji w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat