reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

W dniu 13 grudnia 2010 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tak zwaną ustawę okołobudżetową. Wskazana ustawa nowelizuje, między innymi, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wprowadzenie nowych (wyższych) stawek podatku VAT, które mają obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r.

Jaka jest zasada?

Ustawodawca zdecydował się na dodanie do ustawy o podatku od towarów i usług szeregu przepisów przejściowych, których celem jest wprowadzenie jednolitych zasad opodatkowania czynności, które dokonywane będą na przełomie roku lub, dla których data wykonania czynności i data powstania obowiązku podatkowego przypadały będą odpowiednio na 2010 i 2011 rok. Co do zasady, decydujące znaczenie dla zastosowania właściwej stawki podatku będzie miała data wykonania czynności, a nie data powstania obowiązku podatkowego.

Przykładowo, podatnik dokonujący dostawy towarów w dniu 30 grudnia 2010 r. powinien opodatkować transakcję według aktualnie obowiązującej stawki podatku VAT (22%), nawet, jeżeli faktura z tytułu takiej transakcji zostanie wystawiona 3 stycznia 2011 r., a więc pomimo tego, że obowiązek podatkowy powstanie już w 2011 r.

Wyjątek dla WNT

Jednakże, odmiennie ustalone zostały zasady dotyczące zastosowania właściwej stawki podatku VAT w odniesieniu do transakcji wewnątrzspólnotowego nabycia towarów. Mianowicie, art. 41 ust. 14g ustawy o VAT, po wejściu w życie omawianych zmian, stanowił, iż przepisów ust. 14a–14f (uzależniających właściwą stawkę podatku od daty wykonania czynności) nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Z powołanego przepisu wynika, iż decydujące znaczenie przy ustalaniu stawki podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ma moment powstania obowiązku podatkowego, a nie data faktycznego dokonania dostawy.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Powyższe oznacza, iż możliwe są sytuacje, w których podatnik będzie zobowiązany zastosować nowe stawki podatku VAT w odniesieniu do dostaw, które faktycznie miały miejsce jeszcze w grudniu 2010 r.

Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje, co do zasady, 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Jeżeli przed tym terminem wystawiono fakturę, obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z dniem wystawienia faktury przez dostawcę (a nie z dniem jej wpływu do nabywcy) - co wynika z art. 20 ust. 6 analizowanej ustawy.

Warto również pamiętać, iż w sytuacji, w której faktura została wystawiona przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych, gdyż faktura taka, jako faktura przedwczesna nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama