Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?
REKLAMA
REKLAMA
W konsekwencji w lipcu 2011 r. Spółka wystawiła faktury korygujące in plus do przedmiotowych faktur. W tym też miesiącu został złożony wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.
REKLAMA
W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość kiedy powinna ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące in plus na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?
Czy Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT na podstawie posiadanego dokumentu celnego?
Prawo do 0% stawki podatku VAT w eksporcie towarów
Eksport towarów podlega zasadniczo opodatkowaniu według preferencyjnej 0% stawki VAT.
Niemniej, aby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT podatnik powinien uzyskać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej:
1. w przypadku eksportu bezpośredniego (gdy wywozu dokonuje dostawca lub wynajęta przez niego firma) – dokument celny potwierdzający wywóz towarów będących przedmiotem eksportu (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT);
2. w przypadku eksportu pośredniego (gdy wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub wynajęta przez niego firma) – kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu tego wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Kalkulator odsetek podatkowych
Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania ww. dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.
W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Zdaniem Autora, w analizowanym przypadku, posiadany przez Spółkę X dokument celny wskazuje, że nastąpił wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.
Tym samym, okoliczność zastosowania błędnej (niższej) ceny towarów lub błędnego podsumowania pozycji faktury VAT nie zmienia okoliczności, iż otrzymany przez Podatnika dokument celny (tut. komunikat IE-599) potwierdza realizację eksportu towarów (wywozu towarów).
Innymi słowy, Spółka jest uprawniona do wykazania eksportu towarów – opodatkowanego według 0% stawki VAT – w zakresie dostaw zrealizowanych w czerwcu 2011 r. odpowiednio: w ewidencji i deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011 r.
Sposób ujęcia faktur korygujących in plus
W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono m.in. rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą (§ 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).
Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 ust. 1 tego rozporządzenia).
Faktura korygująca wystawiana w przypadku stwierdzenia pomyłki zawiera numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy oraz nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Odnosząc się natomiast do samego momentu ujęcia faktur korygujących in plus wskazać należy, iż sytuacja ta nie została – z uwagi, iż jest to korekta in plus – uregulowana w przepisach prawa.
REKLAMA
Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Z kolei powołując się na brzmienie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (przepis mówiący o zmniejszeniu obrotu), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.
Jednocześnie początek ust. 4a mówi, iż w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia (...)
Odnosząc powyższe na grunt przedstawionego stanu faktycznego uznać należy, iż Spółka dokonała zwiększenia podstawy opodatkowania. Tym samym ww. regulacja nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.
Zgodnie z przyjętą praktyką, zdaniem Autora, Spółka powinna ustalić przyczynę wystawienia faktur korygujących in plus.
Ustalenie to jest niezwykle istotne, ponieważ od niego właśnie zależy sposób rozliczenia/ujęcia faktur korygujących in plus na gruncie przepisów podatku od towarów i usług.
Jeżeli bowiem podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.
Natomiast w przypadku, gdy korekta in plus spowodowana jest działaniem czynników, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka/błąd i zdarzenia te nie miały charakteru następczego), Podatnik musi ująć taką fakturę korygującą w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.
W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem dokonanie korekty tej deklaracji VAT-7, w której Spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 września 2008 r. (sygn. III SA/Wa 637/08).
Podsumowanie
Zatem, w opinii Autora, Spółka X wystawiając faktury korygujące in plus, w których dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, w związku z okolicznościami co prawda powstałymi w dacie późniejszej niż moment powstania obowiązku podatkowego, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży - w zakresie objętym tą fakturą - oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (tut. odpowiednio za okres rozliczeniowy czerwiec 2011 r.).
Dla przedmiotowych faktur również zastosowanie ma 0% stawka podatku VAT, bowiem jak wskazano w poprzedniej części analizy, posiadane przez Spółkę X dokumenty celne potwierdzają realizację transakcji eksportu towarów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat