REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza powiększa podstawę VAT od usługi składowania w składzie podatkowym

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Akcyza powiększa podstawę VAT
Akcyza powiększa podstawę VAT

REKLAMA

REKLAMA

Istniejący w podatku akcyzowym system zawieszenia jego poboru pozwala na odroczenie płatności tego podatku na terytorium kraju, jak i umożliwia „tańszy” przywóz wyrobów akcyzowych z innych krajów UE. „Taniość” ta polega na tym, że można zakupić towar akcyzowy w innym kraju UE bez uiszczania tam akcyzy kraju zakupu i przywieźć go do kraju i tu zapłacić wyłącznie polską akcyzę.

Z dobrodziejstwa tego mogą korzystać tylko te podmioty, które otrzymają stosowne zezwolenie od właściwego dla siebie naczelnika urzędu celnego.

Autopromocja

Pozostałe podmioty przy zakupie takich samych towarów w innym kraju UE muszą:

- najpierw uiścić z tego tytułu akcyzę w tamtym kraju,

- następnie zapłacić polską akcyzę w kraju

i dopiero na tej podstawie można (za pośrednictwem sprzedawcy) wnioskować kraju zakupu o zwrot tam zapłaconej akcyzy, co jest i długotrwałe i niewątpliwie uciążliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub wykonywanie działalności w charakterze zarejestrowanego odbiorcy nie jest proste, z uwagi na konieczność spełnienia wielu wymogów. Stąd coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług już działających podmiotów, które przywiozą nasz towar do Polski na podstawie swojego zezwolenia, uiszczą stosowaną akcyzę i go nam wydadzą, zaoszczędzając nam wiele czasu i kłopotów na samodzielne odzyskiwanie zagranicznej akcyzy.

Polecamy: Usługi świadczone na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich – co z VAT

Skorzystanie z takiej usługi może nastąpić na 2 sposoby:

1. uprawniony podmiot całościowo załatwia z urzędem celnym wszystkie formalności związane z przywozem towaru do kraju oraz składa w swoim imieniu deklarację podatkową podatku akcyzowego i dokonuje wpłaty podatku albo

2. podmiot ten dokonuje jedynie przywozu, a wszelkie formalności związane z wyprowadzeniem towaru ze składu podatkowego oraz zadeklarowaniem i zapłatą akcyzy spadają na nas.

W tym drugim przypadku musimy jednak najpierw uzyskać swojego naczelnika urzędu celnego tzw. zezwolenie wyprowadzenia, które uprawnia nas do „wyciągania” danych wyrobów akcyzowych z konkretnego składu podatkowego.

Zarówno za pierwszą, jak i drugą formę świadczonej nam usługi przywozu i/lub opodatkowania, musimy oczywiście zapłacić podmiotowi, który mam ją świadczy. Ponieważ zezwolenie na bycie prowadzącym skład podatkowy lub wykonywanie działalności jako zarejestrowany odbiorca uzyskać może jedynie podatnik VAT, to za usługę tą otrzymamy fakturę VAT.

W tym miejscu pojawia się pytanie, czy do podstawy opodatkowania VAT od powyższej usługi wliczyć należy wyłącznie wynagrodzenie za te czynności, czy też również doliczyć do niej trzeba podatek akcyzowy, który faktyczny nabywca towaru zwraca prowadzącemu skład podatkowy ?

Problem ten rozwiązał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji podatkowej nr IPP3/443-1428/11-2/SM z 16 stycznia 2012 r. stwierdził, że jeżeli prowadzący skład podatkowy uiszcza akcyzę od wyprowadzanych ze swojego składu podatkowego wyrobów będących własnością innego podmiotu, a faktyczny ich właściciel oddaje mu tą akcyzę (bo stanowi to element umowy tej usługi), to niestety ten „refundowany” podatek akcyzowy musi być doliczony do podstawy opodatkowania VAT tej usługi.

Polecamy: Czy można stosować stawkę 0% VAT, gdy w dokumencie celnym podano zaniżoną wartość towarów?

Interpretacja ta dotyczy wyłącznie sprowadzania wyrobów akcyzowych na rzecz innych osób poprzez skład podatkowy, ale ta sama zasada wliczania „refundowanej przez klientów” akcyzy do podstawy opodatkowania VAT dotyczy przywozu dokonywanego przez zarejestrowanego odbiorcę na rzecz innych osób.

Wynika to z faktu, iż różnica pomiędzy tymi dwoma czynnościami jest taka, że zobowiązanie podatkowe w akcyzie u zarejestrowanego odbiorcy powstaje od razu po przywozie wyrobów akcyzowych, a u prowadzącego skład podatkowy dopiero przy wyprowadzeniu towarów ze składu podatkowego, w którym mogą one „poleżeć” sobie trochę czasu po ich przywozie do kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA