Sprzedaż wysyłkowa do konsumentów w Wielkiej Brytanii a VAT - zmiany od 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Jak było do końca 2020 roku?
Do końca 2020 r. w przypadku sprzedaży wysyłkowej do konsumentów w Wielkiej Brytanii sprzedawca z Polski stosował unijne reguły opodatkowania takiej sprzedaży. Mając na względzie wysoki próg wpływający na miejsce opodatkowania takiej sprzedaży (w Wielkiej Brytanii wynosi on 70 000 GBP) w przypadku nawet znacznego wolumenu sprzedaży sprzedawca nie był zobowiązany do rejestracji dla celów w VAT w Wielkiej Brytanii, opodatkowując taką sprzedaż w Polsce.
REKLAMA
Jakie są zasady opodatkowania VAT sprzedaży wysyłkowej do konsumentów w Wielkiej Brytanii od 2021 roku?
Te reguły przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 r. Towarowa wymiana handlowa zaczyna od tego momentu podlegać regułom takim, jak w przypadku innych państw trzecich niebędących członkami Unii Europejskiej. Zwracamy uwagę, że opisane poniżej reguły to ogólny zarys opodatkowania tego rodzaju transakcji w Polsce i w Wielkiej Brytanii, a szczegółowe konsekwencje podatkowe powinny być analizowane dla konkretnego przypadku.
Jakie są kluczowe konsekwencje Brexitu dla polskich podatników sprzedających towary brytyjskim konsumentom?
- Z perspektywy polskiego VAT taka sprzedaż będzie stanowić eksport towarów.
- Należy badać wartość przesyłki. Jeżeli wartość ta przekracza 135 GBP, konieczne będzie rozpoznanie importu towarów w Wielkiej Brytanii (dla podmiotów nieposiadających siedziby w Wielkiej Brytanii konieczne będzie ustanowienia przedstawiciela pośredniego). W przeciwnym wypadku stosowane będą nowe reguły rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii (opisane poniżej). Co istotne, wartość należy badać dla przesyłki jako całości a nie dla poszczególnych towarów znajdujących się w jednej przesyłce.
- Dla przesyłek, których wartość nie przekracza 135 GBP VAT nie będzie pobierany w chwili importu towarów do Wielkiej Brytanii, lecz w momencie sprzedaży konsumentowi. Transakcja ta będzie traktowana jako opodatkowana lokalnym VAT w Wielkiej Brytanii już od pierwszego zarobionego funta (tj. nie obowiązuje tu żaden próg kwotowy wolumenu obrotów).
- Aby wywiązać się z tych obowiązków polski sprzedawca powinien: (i) zarejestrować się dla celów VAT w Wielkiej Brytanii - co do zasady obowiązuje kwartalne rozliczenie VAT (ii) znać klasyfikację statystyczną sprzedawanych towarów, aby ustalić stawkę VAT obowiązującą w Wielkiej Brytanii (iii) wystawić dla konsumenta dokument, który zawiera lokalny VAT oraz przechowywać niezbędne dane w ewidencji podatkowej przez 6 lat.
- Powyższe szczególne reguły nie dotyczą towarów akcyzowych oraz niehandlowych (np. prezentów).
Robert Jaszczuk, Senior Manager
Iwona Jaskułowska, Manager
Mateusz Ziaja, Manager
PwC Polska
Polecamy: Biuletyn VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat