REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa do konsumentów w Wielkiej Brytanii a VAT - zmiany od 2021 r.

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Sprzedaż wysyłkowa do konsumentów w Wielkiej Brytanii a VAT - zmiany od 2021 r.
Sprzedaż wysyłkowa do konsumentów w Wielkiej Brytanii a VAT - zmiany od 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 2021 roku nastąpiły zmiany w zakresie opodatkowania VAT sprzedaży wysyłkowej towarów z Polski do Wielkiej Brytanii. Jak było do końca 2020 roku? Jakie są zasady opodatkowania VAT sprzedaży wysyłkowej do konsumentów w Wielkiej Brytanii od 2021 roku?

Jak było do końca 2020 roku?

Do końca 2020 r. w przypadku sprzedaży wysyłkowej do konsumentów w Wielkiej Brytanii sprzedawca z Polski stosował unijne reguły opodatkowania takiej sprzedaży. Mając na względzie wysoki próg wpływający na miejsce opodatkowania takiej sprzedaży (w Wielkiej Brytanii wynosi on 70 000 GBP) w przypadku nawet znacznego wolumenu sprzedaży sprzedawca nie był zobowiązany do rejestracji dla celów w VAT w Wielkiej Brytanii, opodatkowując taką sprzedaż w Polsce.

Autopromocja

Jakie są zasady opodatkowania VAT sprzedaży wysyłkowej do konsumentów w Wielkiej Brytanii od 2021 roku?

Te reguły przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 r. Towarowa wymiana handlowa zaczyna od tego momentu podlegać regułom takim, jak w przypadku innych państw trzecich niebędących członkami Unii Europejskiej. Zwracamy uwagę, że opisane poniżej reguły to ogólny zarys opodatkowania tego rodzaju transakcji w Polsce i w Wielkiej Brytanii, a szczegółowe konsekwencje podatkowe powinny być analizowane dla konkretnego przypadku.

Jakie są kluczowe konsekwencje Brexitu dla polskich podatników sprzedających towary brytyjskim konsumentom?

 • Z perspektywy polskiego VAT taka sprzedaż będzie stanowić eksport towarów.
 • Należy badać wartość przesyłki. Jeżeli wartość ta przekracza 135 GBP, konieczne będzie rozpoznanie importu towarów w Wielkiej Brytanii (dla podmiotów nieposiadających siedziby w Wielkiej Brytanii konieczne będzie ustanowienia przedstawiciela pośredniego). W przeciwnym wypadku stosowane będą nowe reguły rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii (opisane poniżej). Co istotne, wartość należy badać dla przesyłki jako całości a nie dla poszczególnych towarów znajdujących się w jednej przesyłce.
 • Dla przesyłek, których wartość nie przekracza 135 GBP VAT nie będzie pobierany w chwili importu towarów do Wielkiej Brytanii, lecz w momencie sprzedaży konsumentowi. Transakcja ta będzie traktowana jako opodatkowana lokalnym VAT w Wielkiej Brytanii już od pierwszego zarobionego funta (tj. nie obowiązuje tu żaden próg kwotowy wolumenu obrotów).
 • Aby wywiązać się z tych obowiązków polski sprzedawca powinien: (i) zarejestrować się dla celów VAT w Wielkiej Brytanii - co do zasady obowiązuje kwartalne rozliczenie VAT (ii) znać klasyfikację statystyczną sprzedawanych towarów, aby ustalić stawkę VAT obowiązującą w Wielkiej Brytanii (iii) wystawić dla konsumenta dokument, który zawiera lokalny VAT oraz przechowywać niezbędne dane w ewidencji podatkowej przez 6 lat.
 • Powyższe szczególne reguły nie dotyczą towarów akcyzowych oraz niehandlowych (np. prezentów).

Robert Jaszczuk, Senior Manager
Iwona Jaskułowska, Manager
Mateusz Ziaja, Manager
PwC Polska

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT 2021

Ustawa o VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA