REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WNT w ewidencji VAT a dokument wewnętrzny i brak faktury od kontrahenta

WNT w ewidencji VAT a dokument wewnętrzny i brak faktury od kontrahenta
WNT w ewidencji VAT a dokument wewnętrzny i brak faktury od kontrahenta

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba stosować kod WEW do WNT, gdy czekamy na fakturę, a podstawą wpisu jest dokument wewnętrzny? Co z podatkiem naliczonym? Czy możemy odliczyć VAT?

Jak należy zaewidencjonować WNT, gdy czekamy na fakturę od kontrahenta?

Ważne!
W tym przypadku do czasu otrzymania faktury należy sporządzić dokument wewnętrzny, który powinien być oznaczony w JPK_V7 kodem WEW. Po otrzymaniu faktury należy skorygować zapis sporządzony na podstawie dokumentu wewnętrznego. Mogą Państwo odliczyć VAT naliczony, ale gdy miną trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, i nadal nie będą Państwo dysponować fakturą, należy dokonać korekty.

Autopromocja

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) - obowiązek podatkowy w VAT

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Tym samym w przypadku WNT mimo braku faktury podatnik musi dokonać rozliczenia nabycia.

Oznaczenie WEW

Na stronie internetowej Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że oznaczenie "WEW" dotyczy m.in. czynności, które nie są udokumentowane oryginalnymi dokumentami zakupu/sprzedaży, tj. fakturą. Jako przykłady oznaczeń "WEW" podano:

 • nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste,
 • korektę roczną podatku naliczonego w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego,
 • sprzedaż zwolnioną, dla której nie wystawiono faktury,
 • sprzedaż bezrachunkową (sprzedaż na rzecz osób fizycznych, która jest zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej).

Transakcje, które dotyczą importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentu zakupu, czyli zasadniczo faktury, której nie oznaczamy kodem "WEW".

Inaczej wygląda sytuacja gdy podatnik nie otrzyma faktury i mimo to rozlicza VAT od WNT. Wtedy podatnik powinien sporządzić dowód wewnętrzny i wykazać go w ewidencji VAT oraz w pliku JPK_VAT. W takim przypadku dokument ten należy oznaczyć w ewidencji kodem "WEW". W polu "Dowód Sprzedaży" podajemy numer dowodu. Datę jego wystawienia podajemy natomiast w polu "Data Wystawienia". Podatnik po otrzymaniu dokumentu zakupu wystawionego przez sprzedawcę powinien skorygować zapis. Po otrzymaniu faktury należy wskazać dane z tego dokumentu. Po otrzymaniu faktury podatnik może być zobowiązany do ustalenia na nowo terminu powstania obowiązku podatkowego, a tym samym dodatkowych korekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Polski podatnik zakupił towar w Niemczech w styczniu 2022 r. Do 15 lutego 2022 r. nie otrzymał faktury. W JPK_V7 za luty 2022 r. wykazał WNT. Załóżmy, że w kwietniu otrzyma fakturę z datą styczniową, co oznacza, że obowiązek podatkowy powstał w styczniu, a nie w lutym. W tym przypadku podatnik musi skorygować JPK_V7 za styczeń i wykazać VAT należny i naliczony. Podstawą wpisu będzie faktura. Musi również skorygować JPK_V7 za luty i wystornować ze znakiem (-) WNT.

Odliczenie VAT od WNT

Warunkiem odliczenia VAT z tytułu WNT jest, aby podatnik:

 • otrzymał fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
 • uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Oznacza to, że podatnik może odliczyć VAT, gdy uwzględni VAT należny z tytułu WNT mimo braku faktury. Jednak gdy miną trzy miesiące, musi skorygować VAT naliczony za okres, kiedy minęły trzy miesiące. Jeśli otrzyma fakturę, będzie mógł się cofnąć do okresu, za który rozliczył VAT należny.

Przykład
Polski podatnik zakupił towar w Niemczech w styczniu 2022 r. Do 15 lutego 2022 r. nie otrzymał faktury. W JPK_V7 za luty 2022 r. wykazał WNT. Załóżmy, że do końca maja nie otrzymał faktury. Dlatego w JPK_V7
 za maj 2022 r. musi dokonać zmniejszenia VAT naliczonego z tytułu WNT. Fakturę otrzymał w lipcu z datą lutową. W tym przypadku skoryguje JPK_V7 za luty i wykaże ponownie VAT naliczony.

Podstawa prawna: art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 10b pkt 2, ust. 10g, ust. 10h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 196

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA