Eksport bezpośredni
REKLAMA
REKLAMA
Konsekwencją ustalenia, że w konkretnym przypadku zachodzą warunki do uznania wywozu towarów za eksport bezpośredni powoduje możliwość zastosowania przez podatnika regulacji dla niego preferencyjnych, z punktu widzenia podatkowego, określonych w art. 41 ust. 4 i 5 ustawy o VAT - z obwarowaniami określonym w art. 41 ust. 6-9 ustawy o VAT.
REKLAMA
W przepadku bezpośredniego eksportu towarów stawka podatku wynosi 0%, przy czym jeżeli eksporterem jest rolnik ryczałtowy, stawkę tę (0% VAT) stosuje się pod warunkiem prowadzenia przez niego pełnej ewidencji sprzedaży i zakupów, do prowadzenia której zobligowani są podatnicy VAT czynni. Aby jednak eksporter mógł zastosować do sprzedaży i wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stawkę podatku 0%, VAT musi spełnić warunek otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Jeżeli warunek ten nie jest przez niego spełniony, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem jednak otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres.
W razie nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie, eksporter do takiej dostawy ma obowiązek zastosowania stawki podatku właściwej dla dostawy tego towaru w kraju (w Polsce), wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT. Późniejsze jednak otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.
REKLAMA
W eksporcie bezpośrednim, dokumentem uprawniającym do zastosowania 0% stawki podatku VAT jest oryginał jednolitego dokumentu administracyjnego SAD (karta 3). W przypadku jego zaginięcia podatnik ma możliwość udokumentowania faktu dokonania eksportu w formie zaświadczenia, w którym organ celny potwierdzi fakt wywozu towaru poza obszar Wspólnoty.
Jeżeli podatnik z różnych przyczyn, nie dysponuje oryginałem dokumentu SAD-3, fakt dokonania „eksportu bezpośredniego” towaru może być również udokumentowany w formie zaświadczenia, w którym urząd celny wyprowadzenia, potwierdzi w sposób przewidziany w przepisach regulujących jego działalność, okoliczność dokonania wywozu towaru poza obszar Wspólnoty. Zaświadczeniem takim może być również stosowne potwierdzenie urzędu celnego, naniesione na kopii dokumentu SAD-3
(z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 stycznia 2008 r. I SA/Bk 569/2007).
Podstawa prawna: art. 2 pkt 8 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat