Czy samochód wykupiony po zakończeniu leasingu jest używany i można go sprzedać bez VAT
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawą towaru jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
Zwolniona z VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. A towarami używanymi w świetle ustawy o VAT są ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. (art. 43 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT)
Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Ponadto na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o VAT.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
REKLAMA
Zgodnie z art. 7091 i n. kodeksu cywilnego umowa leasingu sprowadza się do używania rzeczy i pobierania pożytków, nie rodzi natomiast powstania prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W świetle ustawy o VAT leasing jest usługą zdefiniowaną w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.
Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu – jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.
Wobec powyższego prawo do zwolnienia z VAT dla sprzedaży towarów używanych będzie miał tylko taki dostawca, u którego minęło co najmniej pół roku od nabycia przez niego prawa do rozporządzania danym towarem jak właściciel.
Wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód będzie uznawany za samochód używany dopiero po półrocznym użytkowaniu go w firmie od momentu wykupienia z leasingu.
Po tym okresie jego sprzedaż będzie objęta stawką zwolnioną na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2009, Nr 224, poz. 1799 ze zm.).
Natomiast sprzedaż tego samochodu przed upływem 6 miesięcy od daty wykupu z leasingu będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22 %, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.
Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 października 2010 r. (nr IPPP1/443-740/10-5/ISz).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat