reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT dostawę sprzętu medycznego i usługi dodatkowe

Jak rozliczyć w VAT dostawę sprzętu medycznego i usługi dodatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny dla podatników wyrok dotyczący zasad stosowania 7% stawki VAT w stosunku do podmiotów zajmujących się dostawą i instalacją sprzętu medycznego.

1. Zgodnie z częstą praktyką, umowa o dostawę sprzętu medycznego nakłada na dostawcę dodatkowy obowiązek w postaci dokonania jego instalacji. Jednocześnie, instalacja może obejmować m.in. adaptację pomieszczeń, która jest niezbędna, żeby dostarczony sprzęt mógł prawidłowo funkcjonować.

2. Wszystkie świadczenia wskazane powyżej powinny być – dla celów VAT – uznane za elementy jednego świadczenia kompleksowego, które jest opodatkowane według stawki właściwej dla elementu dominującego. Elementem dominującym jest dostawa sprzętu medycznego, opodatkowana według stawki VAT 7%.

Powyższe stwierdzenia składają się na zasadniczą tezę, jaka wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z 30 kwietnia 2010 r. (III SA/Wa 2247/09).

Instalacja wymaga adaptacji

Sprawa dotyczyła spółki, która jest dostawcą sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej. Dostawa tych urządzeń opodatkowana jest preferencyjną stawką VAT w wysokości 7%. Kontrakty zawierane przez spółkę zatytułowane są w większości przypadków jako kontrakty „na sprzedaż (dostawę) i oddanie do użytkowania (instalację) urządzenia”. Instalacja tego typu urządzeń wymaga adaptacji pomieszczeń, które wskazują odbiorcy.

Ze względu na ciężar tych urządzeń koniecznością jest wzmocnienie stropów pomieszczeń. W każdym przypadku następuje również wymiana kabli energetycznych, instalacja klimatyzacji, wentylacji oraz szereg innych prac związanych z przystosowaniem pomieszczenia.

Istotne jest również to, że w każdym przypadku instalacja urządzeń wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie (RTG i CT) wymaga wykonania obowiązkowych ochron zabezpieczających przed promieniowaniem, czyli prac budowlanych. Natomiast zainstalowanie aparatury rezonansu magnetycznego wymaga zainstalowania w całym pomieszczeniu tzw. Siatki Faradaya, wbudowanej w ściany, sufit oraz drzwi.

Polecamy: serwis Koszty

Bez wykonania tych prac, urządzenia tego typu nie działałyby lub ich użycie groziłoby utratą zdrowia dla pacjentów i personelu. Z kolei ich wykonanie wymaga zakupienia usług budowlanych, za które spółka otrzymuje faktury z 22% stawką VAT. Natomiast zwykłe prace montażowe i dostrajanie urządzeń spółka wykonuje we własnym zakresie.

Czy mamy świadczenie kompleksowe?

Na tle powyższego stanu faktycznego spółka zadała organom podatkowym pytanie, czy jej czynności mają charakter świadczenia kompleksowego. Odpowiedź twierdząca pozwalałaby spółce zastosować – do całości świadczenia – 7% stawkę VAT, która jest właściwa dla świadczenia głównego, czyli dla dostawy urządzenia medycznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama