reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Podatek VAT odprowadzany jest od czynności odpłatnej dostawy towarów ( rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

Za towar  ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, uznaje:

- rzeczy ruchome,

- wszelkie postacie energii,

- budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających

  opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach

  wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,

- grunty.

Jeżeli przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT i nie stosuje się do tej czynności przepisów ustawy o podatku VAT.

Oddział szpitalny jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Aby dany zespół składników mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być spełnione określone warunki.

Po pierwsze, składniki te muszą być organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne polega na usytuowaniu danej części w ogólnej strukturze wewnętrznej przedsiębiorstwa, w postaci np. działu, oddziału, wydziału (na podstawie danego aktu prawnego- regulamin, statut lub inny). Wykorzystywanie tych aktywów, których nie wykorzystują pozostałe części przedsiębiorstwa lub odrębne miejsce prowadzenia działalności także może  przemawiać za wyodrębnieniem organizacyjnym.

Wyodrębnienie finansowe związane jest z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych w sposób, który pozwala na przyporządkowanie przychodów, kosztów oraz należności, zobowiązań związanych właśnie z tą częścią przedsiębiorstwa. Koszty również ujmowane są na wyodrębnionych kontach księgowych.

Po drugie, wyodrębnienie dotyczy to zarówno składników o charakterze materialnym jak i niematerialnym oraz zobowiązań. Będzie to zatem m.in. zespół praw, obowiązków i rzeczy połączonych węzłem organizacyjnym. Natomiast sporna była kwestia tego, czy do powyższego wyliczenia można zakwalifikować zobowiązania. W tym zakresie zostały przedstawiane dwa stanowiska.

Po trzecie, składniki te powinny być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, także wyodrębniona część mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Dzięki temu można mówić o tych składnikach (pozostających w powiązaniach i wzajemnych relacjach) jako zespole a nie sumie poszczególnych elementów. Wiąże się to z tym, że opisywana część przedsiębiorstwa musi być wyodrębniona organizacyjnie oraz posiadać wewnętrzną samodzielność finansową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama