Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Podatek VAT odprowadzany jest od czynności odpłatnej dostawy towarów ( rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.
REKLAMA
Za towar ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, uznaje:
- rzeczy ruchome,
- wszelkie postacie energii,
- budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach
wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
- grunty.
Jeżeli przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT i nie stosuje się do tej czynności przepisów ustawy o podatku VAT.
Oddział szpitalny jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Aby dany zespół składników mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być spełnione określone warunki.
Po pierwsze, składniki te muszą być organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie.
Wyodrębnienie organizacyjne polega na usytuowaniu danej części w ogólnej strukturze wewnętrznej przedsiębiorstwa, w postaci np. działu, oddziału, wydziału (na podstawie danego aktu prawnego- regulamin, statut lub inny). Wykorzystywanie tych aktywów, których nie wykorzystują pozostałe części przedsiębiorstwa lub odrębne miejsce prowadzenia działalności także może przemawiać za wyodrębnieniem organizacyjnym.
Wyodrębnienie finansowe związane jest z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych w sposób, który pozwala na przyporządkowanie przychodów, kosztów oraz należności, zobowiązań związanych właśnie z tą częścią przedsiębiorstwa. Koszty również ujmowane są na wyodrębnionych kontach księgowych.
Po drugie, wyodrębnienie dotyczy to zarówno składników o charakterze materialnym jak i niematerialnym oraz zobowiązań. Będzie to zatem m.in. zespół praw, obowiązków i rzeczy połączonych węzłem organizacyjnym. Natomiast sporna była kwestia tego, czy do powyższego wyliczenia można zakwalifikować zobowiązania. W tym zakresie zostały przedstawiane dwa stanowiska.
REKLAMA
Po trzecie, składniki te powinny być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, także wyodrębniona część mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Dzięki temu można mówić o tych składnikach (pozostających w powiązaniach i wzajemnych relacjach) jako zespole a nie sumie poszczególnych elementów. Wiąże się to z tym, że opisywana część przedsiębiorstwa musi być wyodrębniona organizacyjnie oraz posiadać wewnętrzną samodzielność finansową.
Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy interpretować w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów. Może mieć różną (w zasadzie każdą) postać czynności rozporządzającej np. sprzedaż, darowizna, zamiana.
Jeśli oddział szpitalny spełnia powyżej opisane warunki to może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przepisy ustawy o VAT nie są stosowane do czynności jego zbycia a podatek nie jest odprowadzany.
Kalkulator odsetek podatkowych
Polecamy: Kontrola podatkowa
W sytuacji opisanej w interpretacji podatkowej, zbycie oddziału szpitala nastąpiło na podstawie jednej umowy sprzedaży. Przekazano nabywcy m.in. urządzenia, wyposażenia, zapasy materiałowe, prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych z NFZ, określone zobowiązania, pracowników z zachowaniem ich uprawnień.
Oddział istniał jako wyodrębniona komórka organizacyjna, składniki materialne i niematerialne były wydzielone w ewidencji szpitala, możliwe było przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań oraz określenie wyniku finansowego do danego oddziału, przychody z tytułu realizacji określonych umów księgowane były na wyodrębnionych kontach księgowych, na materiały zakupione do realizacji zadań oddziału wystawiane były przez kontrahentów oddzielne faktury.
Odział spełniał zatem warunki zawarte w definicji wyodrębnionej części przedsiębiorstwa jako organizacyjne i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 sierpnia 2011 roku (nr ILPP1/443-574/10/11-S/NS).
Podstawa prawna:
- art. 5 pkt1, art. 6, art.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat