Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT
REKLAMA
REKLAMA
Przykładem ilustrującym postawiony problem będzie sytuacja, w której podatnik – osoba fizyczna świadczy usługi rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.
REKLAMA
Gdy opłata za udział w zajęciach będzie zawierać w sobie jednocześnie bilet wstępu na basen czy wówczas kierując się przywołaną powyżej regulacją można do całości zastosować stawkę preferencyjną?
Kluczowe w omawianym zakresie będzie dokonanie analizy przepisów, które określają przypadki zastosowania stawki 8 %.
Regulacje w tym zakresie zawarto w załączniku numer 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W pozycji 186 przedmiotowego wykazu bez względu na symbol PKWiU, wymieniono „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.
Jak podano w przykładzie podatnik świadczy usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku. Co istotne usługa w swym zakresie obejmuje również wstęp na basen. Odpłatność za usługę kompensuje w sobie zarówno wejście do obiektu, jak również opłatę za świadczoną rekreację.
Za niebudzącą wątpliwości interpretacyjnych można uznać sytuację, w której opłata za wejście na basen zamykałaby zakres świadczonej usługi. Wówczas w świetle przywołanej regulacji do czynności takiej należałoby zastosować stawkę preferencyjną. Omawiany przykład przewiduje jednakże rozszerzony zakres usługi. Obok wejścia na basen, opłata bowiem zawiera cenę usługi rekreacyjnej za udział w zajęciach gimnastyki zdrowotnej i innych.
Odnosząc się do tak opisanej sytuacji Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2011 r. stwierdził, iż brak jest możliwości zastosowania stawki 8 %.
W omawianym przypadku, w zaprezentowanej ocenie, nie mamy bowiem do czynienia z odpłatnością za wstęp. Głównym przedmiotem opłaty są bowiem usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.
Kluczowy w opłacie jest bowiem udział w zajęciach. W konsekwencji do podatnika nie będą miały zastosowania uprawnienia do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług na mocy poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
W konsekwencji, zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, do opisanej sytuacji jak prawidłowa do zastosowania będzie stawka podstawowa tj. 23 %.
Polecamy: serwis Ryczałt
Polecamy: serwis PIT
Kompleksowa usługa rekreacyjna połączona z biletem wstępu do obiektu jest opodatkowana stawką 23% VAT.
Źródło: interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2011 r. nr ILPP2/443-620/11-4/AD
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat