reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Zaklasyfikowanie określonej usługi zgodnie z klasyfikacją statystyczną może determinować właściwą stawkę podatku. Tak jest chociażby w przypadku: pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Gdy więc świadczone przez podatnika usługi można przyporządkować do tej kategorii uprawnione będzie zastosowanie stawki 8 %. Co się jednak stanie, gdy usługa będzie miała charakter kompleksowy, a opłata za wstęp zawierać również będzie cenę świadczonych usług rekreacyjnych.

Przykładem ilustrującym postawiony problem będzie sytuacja, w której podatnik – osoba fizyczna świadczy usługi rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

Gdy opłata za udział w zajęciach będzie zawierać w sobie jednocześnie bilet wstępu na basen czy wówczas kierując się przywołaną powyżej regulacją można do całości zastosować stawkę preferencyjną?

Kluczowe w omawianym zakresie będzie dokonanie analizy przepisów, które określają przypadki zastosowania stawki 8 %.

Regulacje w tym zakresie zawarto w załączniku numer 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W pozycji 186 przedmiotowego wykazu bez względu na symbol PKWiU, wymieniono „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Jak podano w przykładzie podatnik świadczy usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku. Co istotne usługa w swym zakresie obejmuje również wstęp na basen. Odpłatność za usługę kompensuje w sobie zarówno wejście do obiektu, jak również opłatę za świadczoną rekreację.

Za niebudzącą wątpliwości interpretacyjnych można uznać sytuację, w której opłata za wejście na basen zamykałaby zakres świadczonej usługi. Wówczas w świetle przywołanej regulacji do czynności takiej należałoby zastosować stawkę preferencyjną. Omawiany przykład przewiduje jednakże rozszerzony zakres usługi. Obok wejścia na basen, opłata bowiem zawiera cenę usługi rekreacyjnej za udział w zajęciach gimnastyki zdrowotnej i innych.

Odnosząc się do tak opisanej sytuacji Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2011 r. stwierdził, iż brak jest możliwości zastosowania stawki 8 %.

W omawianym przypadku, w zaprezentowanej ocenie, nie mamy bowiem do czynienia z odpłatnością za wstęp. Głównym przedmiotem opłaty są bowiem usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

Kluczowy w opłacie jest bowiem udział w zajęciach. W konsekwencji do podatnika nie będą miały zastosowania uprawnienia do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług na mocy poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W konsekwencji, zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, do opisanej sytuacji jak prawidłowa do zastosowania będzie stawka podstawowa tj. 23 %.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Kompleksowa usługa rekreacyjna połączona z biletem wstępu do obiektu jest opodatkowana stawką 23% VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2011 r. nr ILPP2/443-620/11-4/AD

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama