REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gimnastyka i aerobik na basenie – jaka stawka VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Stawka VAT - gimnastyka i aerobik na basenie
Stawka VAT - gimnastyka i aerobik na basenie

REKLAMA

REKLAMA

Zaklasyfikowanie określonej usługi zgodnie z klasyfikacją statystyczną może determinować właściwą stawkę podatku. Tak jest chociażby w przypadku: pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. Gdy więc świadczone przez podatnika usługi można przyporządkować do tej kategorii uprawnione będzie zastosowanie stawki 8 %. Co się jednak stanie, gdy usługa będzie miała charakter kompleksowy, a opłata za wstęp zawierać również będzie cenę świadczonych usług rekreacyjnych.

Przykładem ilustrującym postawiony problem będzie sytuacja, w której podatnik – osoba fizyczna świadczy usługi rekreacyjne w formie gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

Autopromocja

Gdy opłata za udział w zajęciach będzie zawierać w sobie jednocześnie bilet wstępu na basen czy wówczas kierując się przywołaną powyżej regulacją można do całości zastosować stawkę preferencyjną?

Kluczowe w omawianym zakresie będzie dokonanie analizy przepisów, które określają przypadki zastosowania stawki 8 %.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacje w tym zakresie zawarto w załączniku numer 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W pozycji 186 przedmiotowego wykazu bez względu na symbol PKWiU, wymieniono „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Jak podano w przykładzie podatnik świadczy usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku. Co istotne usługa w swym zakresie obejmuje również wstęp na basen. Odpłatność za usługę kompensuje w sobie zarówno wejście do obiektu, jak również opłatę za świadczoną rekreację.

Za niebudzącą wątpliwości interpretacyjnych można uznać sytuację, w której opłata za wejście na basen zamykałaby zakres świadczonej usługi. Wówczas w świetle przywołanej regulacji do czynności takiej należałoby zastosować stawkę preferencyjną. Omawiany przykład przewiduje jednakże rozszerzony zakres usługi. Obok wejścia na basen, opłata bowiem zawiera cenę usługi rekreacyjnej za udział w zajęciach gimnastyki zdrowotnej i innych.

Odnosząc się do tak opisanej sytuacji Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2011 r. stwierdził, iż brak jest możliwości zastosowania stawki 8 %.

W omawianym przypadku, w zaprezentowanej ocenie, nie mamy bowiem do czynienia z odpłatnością za wstęp. Głównym przedmiotem opłaty są bowiem usługi rekreacyjne gimnastyki zdrowotnej, aqua gimnastyki i aqua aerobiku.

Kluczowy w opłacie jest bowiem udział w zajęciach. W konsekwencji do podatnika nie będą miały zastosowania uprawnienia do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług na mocy poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W konsekwencji, zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, do opisanej sytuacji jak prawidłowa do zastosowania będzie stawka podstawowa tj. 23 %.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Kompleksowa usługa rekreacyjna połączona z biletem wstępu do obiektu jest opodatkowana stawką 23% VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2011 r. nr ILPP2/443-620/11-4/AD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA