REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013
Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Doprecyzowanie definicji próbek miało na celu ułatwienie posługiwania się nimi w rozumieniu przepisów podatkowych, których interpretacja przez organy skarbowe, budziła często wątpliwości.

REKLAMA

Autopromocja

Ważną zmianą jest brak konieczności oznaczania próbek napisem „próbka” lub „tester”, umieszczanym na produkcie. Tym samym pozostawiono firmom większą swobodę, co do sposobu wyróżnienia swojego towaru. Obecnie przedsiębiorcy określając w umowie, że przekazana partia towaru jest próbką oraz zawierając sankcje za ich wykorzystanie niezgodnie z przeznaczeniem, mogą jednoznacznie odróżnić próbki, od towarów oferowanych do sprzedaży.

Takie zabiegi uchronią firmę od ryzyka wykluczenia towarów z kategorii próbek przez fiskusa oraz od zarzutu zaniżenia VAT, w związku z nieodpłatnym przekazaniem towarów.

Granice niewielkiej ilości

Nowe przepisy pozwalają na bardziej elastyczne podejście do określenia niewielkiej ilości tak, aby przedsiębiorca był w stanie każdorazowo dostosować ilość próbek do rodzaju towaru będącego przedmiotem przekazania. Firmy produkujące np. armaturę łazienkową, w ramach akcji promocyjnej często oferują swoim kontrahentom modele kranów w dokładnie takiej samej formie, w jakiej następnie są sprzedawane klientom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W tym przypadku w celu przetestowania wydaje się kilka egzemplarzy kranu z danego modelu (np. do 3 szt.). Należy więc uznać, że zamiarem producenta, który je przekazuje jest zapoznanie odbiorcy z walorami swojego produktu. W rezultacie ma to prowadzić do realizacji celu promocyjnego, jakim jest złożenie konkretnego zamówienia na zakup tego towaru. Kilka egzemplarzy spełnia więc kryterium niewielkiej ilości towaru i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu VAT wyjaśnia Agata Łapińska, menadżer działu podatkowego w ASB Tax.

Kilka, ale nie więcej

Gdyby jednak wcześniej wspomniany producent, przekazał kontrahentowi dodatkowe pełnowartościowe egzemplarze tych samych produktów dystrybutorowi i wyłączył je z opodatkowania VAT, urząd skarbowy może mieć podstawę do zakwestionowania takiego postępowania. Konsekwencją tego może być wezwanie przedsiębiorcy do opodatkowania VAT-em produktów przekraczających limit niewielkiej ilości.

VAT 2013 - zmiany przepisów w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Podatek VAT - zmiany 2013 / 2014

Ustawa o VAT 2013 – tekst ujednolicony

Prezent to nie próbka

Zupełnie inaczej wygląda problem opodatkowania, gdy przedmiot nie jest przekazany do testowania lecz jako prezent. W tym przypadku przedsiębiorca powinien zapłacić VAT. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy towar spełnia kryterium tzw. „prezentu małej wartości”. Według ustawy, łączna wartość podarunków nie powinna przekraczać 100 zł netto rocznie w przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie obdarowanych oraz 10 zł netto w przypadku braku takiej ewidencji.


Wyjątki

REKLAMA

Przedmioty, które zaspokajają w całości potrzeby odbiorcy, nie powinny być uznane za próbki i zwolnione z opodatkowania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której wydanie towarów w postaci przeznaczonej do sprzedaży należy uznać za niezbędne dla właściwej oceny produktu i przekazania wrażeń o nim innym potencjalnym konsumentom. Tak jest np. w przypadku książek lub płyt tłumaczy Agata Łapińska z ASB Tax.

Definicję próbki oparto na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym próbek, w tym na wyroku ws. EMI Group. Kryteria sformułowane w tym orzeczeniu miały być w założeniu pomocne w dostosowaniu akcji promocyjnych, polegających na wydawaniu próbek do różnych rodzajów towarów. Uniwersalne wymogi nie wyłączają jednak obowiązku wykazania przez przedsiębiorcę, że wydawane przez niego jako próbki towary spełniają łącznie kryteria, o których mowa w definicji próbki.

ASB Tax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA