REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta cen transferowych nie zawsze poza VAT

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
VAT, podatek
VAT, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płatności wyrównawcze pomiędzy podmiotami powiązanymi dostosowujące poziom rentowności do poziomu rynkowego, mogą w określonych przypadkach wpływać na rozliczenia VAT. Problem w tym, że przesłanki opodatkowania takich płatności, wypracowane w praktyce, są niejasne i budzą szereg wątpliwości. Pomimo utrwalonej linii interpretacyjnej w kwestii przesłanek opodatkowania, w związku z subiektywną oceną ich spełnienia w danych okolicznościach faktycznych, organy podatkowe wydają w tym zakresie odmienne rozstrzygnięcia.

Korekta cen transferowych a VAT

W pierwszym z artykułów poświęconych temu zagadnieniu, omawiamy ciekawą, wydaną w ostatnim czasie interpretację indywidualną, w której organ podatkowy stanął na stanowisku, iż korekta dochodowości, mająca na celu jej wyrównanie do poziomu rynkowego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.376.2022.2.DM).

Autopromocja

Korekta dochodowości w celu jej wyrównania do poziomu rynkowego. Czego dotyczyła sprawa?

Z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócili się podatnicy należący do międzynarodowej grupy kapitałowej, będący podmiotami bezpośrednio powiązanymi – spółka prowadząca działalność operacyjną w zakresie produkcji i sprzedaży m.in. wyrobów kosmetycznych i chemii gospodarczej oraz dystrybutor pełniący w ramach grupy funkcje dystrybucyjne i marketingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokonuje sprzedaży ww. towarów m.in. na rzecz dystrybutora (dostawa towarów na terytorium kraju), na podstawie umowy regulującej zasady wzajemnej współpracy.

Stosownie do postanowień umowy ceny sprzedaży towarów na rzecz dystrybutora kalkulowane są okresowo, na warunkach rynkowych (zgodnie z wypracowanymi przez strony zasadami ustalania cen transferowych), w kwocie zapewniającej osiągnięcie przez spółkę określonego poziomu dochodowości (marży), odpowiedniego dla pełnionej funkcji.

Mając na uwadze, że przyjęty przez strony sposób kalkulacji cen transferowych oparty jest na pewnych założeniach budżetowych (prognozach), w praktyce może zdarzyć się, że rzeczywisty poziom rentowności spółki, zrealizowany w danym okresie, będzie odbiegał od przyjętych założeń, wskutek niezależnych czynników, np. zmiany poziomu kosztów produkcyjnych, ogólnych kosztów administracyjnych (pomimo aktualizacji cen w trakcie roku; jej celem jest bowiem dostosowanie poziomu cen na potrzeby rozliczeń w przyszłych okresach, tj. bez korygowania rozliczeń dokonanych w przeszłości). 

W takim przypadku, w celu wyrównania rentowności spółki do poziomu rynkowego, strony dokonują odpowiedniej korekty dochodowości (zwiększającej lub zmniejszającej dochodowość spółki), której towarzyszą dodatkowe rozliczenia pomiędzy stronami (płatności odpowiednio na rzecz spółki lub uiszczane przez spółkę).

Odnosząc się do metodologii kalkulacji korekty dochodowości strony wyjaśniły, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • sposób kalkulacji kwoty płatności odnosi się do poziomu dochodowości spółki w danym, ustalonym okresie rozliczeniowym (punktem odniesienia są zagregowane wyniki spółki za dany rok);
 • wyrównanie poziomu dochodowości spółki za dany okres nie odnosi się do konkretnych zdarzeń z przeszłości (lecz do ogółu zdarzeń mających wpływ na poziom dochodowości);
 • w szczególności, kwoty korekty za dany okres nie są bezpośrednio powiązane z dostawami towarów dokonanymi przez spółkę w tym okresie (korekta dochodowości jest przeprowadzana niezależnie od wolumenu sprzedaży dokonanej w danym okresie);
 • z formalnego puntu widzenia, w świetle ustaleń umownych, przyjęty mechanizm korekty dochodowości nie powoduje podwyższenia lub obniżenia ceny/wynagrodzenia należnego spółce z tytułu skonkretyzowanych towarów sprzedawanych dystrybutorowi – korekta dochodowości dokonywana jest w oderwaniu od ceny jednostkowej poszczególnych towarów;
 • przy czym, cena sprzedaży towarów na rzecz dystrybutora wpływa na dochodowość spółki – co wskazuje na możliwość identyfikacji pośredniego związku pomiędzy ceną a korektą dochodowości, z perspektywy ekonomicznej;
 • ponadto, wyrównanie poziomu dochodowości spółki nie jest wynikiem błędu żadnej ze stron;
 • kwota korekty nie jest także możliwa do przewidzenia wcześniej aniżeli następuje rozliczenie pomiędzy stronami;
 • korekta dochodowości nie wiąże się również z żadnym świadczeniem ze strony dystrybutora na rzecz spółki.

Na gruncie przedstawionych okoliczności faktycznych zainteresowani chcieli m.in. upewnić się, że korekta dochodowości nie ma wpływu na rozliczenia VAT, tj. spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur VAT wystawionych na rzecz dystrybutora, ani też do skorygowania wysokości podstawy opodatkowania oraz podatku należnego wykazanego na fakturach dokumentujących dostawy towarów

Korekta dochodowości bez VAT. Rozstrzygnięcie organu podatkowego

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko podatników. W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał, że korekta dochodowości, dokonywana w celu jej wyrównania do poziomu rynkowego, stanowi zdarzenie niemające wpływu na rozliczenia VAT.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ podatkowy ograniczył się do przytoczenia okoliczności faktycznych przedstawionych przez strony, nie stwierdzając w analizowanej sprawie:

 • związku pomiędzy wyrównaniem poziomu dochodowości a kwotą należną spółce z tytułu dostaw konkretnych towarów, dokonanych na rzecz dystrybutora;
 • ani także jakiejkolwiek czynności wzajemnej (świadczenia usługi/dostawy towarów) ze strony dystrybutora na rzecz spółki;

które przemawiałby za uznaniem płatności wyrównawczych jako wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Stanowisko, jakie organ podatkowy zajął w rozpatrywanej sprawie, rodzi kolejne pytania, m.in.:

 • czy rozstrzygnięcie byłoby odmienne, gdyby mechanizm korekty dochodowości zakładał – pomimo braku bezpośredniego związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości – proporcjonalne rozdzielenie skumulowanej kwoty korekty dochodowości za dany okres, pomiędzy poszczególne faktury wystawione/dostawy dokonane/towary sprzedane w tym okresie?
 • czy podatnicy mogą swobodnie decydować o sposobie wyrównania rentowności do poziomu rynkowego (korekta dochodowości bez odniesienia do konkretnych transakcji dokonanych w przeszłości vs. korekta cen/wynagrodzenia z tytułu poszczególnych, zrealizowanych wcześniej transakcji) – przesądzając tym samym o skutkach podatkowych płatności wyrównawczych na gruncie VAT?

Wątpliwości jest więcej – zapraszamy na webinarium!

Bazując na doświadczeniach Zespołu ENODO organizujemy 9 marca 2023 r. o godz. 10:00 bezpłatne szkolenie online pod patronatem medialnym portalu infor.pl, w trakcie którego wyjaśnimy:

 • w jakich przypadkach korekta cen transferowych rzutuje na rozliczenia VAT,
 • jakie są konsekwencje przyjęcia nieprawidłowego podejścia,
 • jak uchronić się przed ryzykiem zakwestionowania rozliczeń podatkowych.

Zachęcamy do zapoznania się z agendą szkolenia oraz do bezpłatnej rejestracji.

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA