REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta cen transferowych nie zawsze poza VAT

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
VAT, podatek
VAT, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płatności wyrównawcze pomiędzy podmiotami powiązanymi dostosowujące poziom rentowności do poziomu rynkowego, mogą w określonych przypadkach wpływać na rozliczenia VAT. Problem w tym, że przesłanki opodatkowania takich płatności, wypracowane w praktyce, są niejasne i budzą szereg wątpliwości. Pomimo utrwalonej linii interpretacyjnej w kwestii przesłanek opodatkowania, w związku z subiektywną oceną ich spełnienia w danych okolicznościach faktycznych, organy podatkowe wydają w tym zakresie odmienne rozstrzygnięcia.

Korekta cen transferowych a VAT

W pierwszym z artykułów poświęconych temu zagadnieniu, omawiamy ciekawą, wydaną w ostatnim czasie interpretację indywidualną, w której organ podatkowy stanął na stanowisku, iż korekta dochodowości, mająca na celu jej wyrównanie do poziomu rynkowego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.376.2022.2.DM).

Autopromocja

Korekta dochodowości w celu jej wyrównania do poziomu rynkowego. Czego dotyczyła sprawa?

Z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócili się podatnicy należący do międzynarodowej grupy kapitałowej, będący podmiotami bezpośrednio powiązanymi – spółka prowadząca działalność operacyjną w zakresie produkcji i sprzedaży m.in. wyrobów kosmetycznych i chemii gospodarczej oraz dystrybutor pełniący w ramach grupy funkcje dystrybucyjne i marketingowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokonuje sprzedaży ww. towarów m.in. na rzecz dystrybutora (dostawa towarów na terytorium kraju), na podstawie umowy regulującej zasady wzajemnej współpracy.

Stosownie do postanowień umowy ceny sprzedaży towarów na rzecz dystrybutora kalkulowane są okresowo, na warunkach rynkowych (zgodnie z wypracowanymi przez strony zasadami ustalania cen transferowych), w kwocie zapewniającej osiągnięcie przez spółkę określonego poziomu dochodowości (marży), odpowiedniego dla pełnionej funkcji.

Mając na uwadze, że przyjęty przez strony sposób kalkulacji cen transferowych oparty jest na pewnych założeniach budżetowych (prognozach), w praktyce może zdarzyć się, że rzeczywisty poziom rentowności spółki, zrealizowany w danym okresie, będzie odbiegał od przyjętych założeń, wskutek niezależnych czynników, np. zmiany poziomu kosztów produkcyjnych, ogólnych kosztów administracyjnych (pomimo aktualizacji cen w trakcie roku; jej celem jest bowiem dostosowanie poziomu cen na potrzeby rozliczeń w przyszłych okresach, tj. bez korygowania rozliczeń dokonanych w przeszłości). 

W takim przypadku, w celu wyrównania rentowności spółki do poziomu rynkowego, strony dokonują odpowiedniej korekty dochodowości (zwiększającej lub zmniejszającej dochodowość spółki), której towarzyszą dodatkowe rozliczenia pomiędzy stronami (płatności odpowiednio na rzecz spółki lub uiszczane przez spółkę).

Odnosząc się do metodologii kalkulacji korekty dochodowości strony wyjaśniły, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sposób kalkulacji kwoty płatności odnosi się do poziomu dochodowości spółki w danym, ustalonym okresie rozliczeniowym (punktem odniesienia są zagregowane wyniki spółki za dany rok);
  • wyrównanie poziomu dochodowości spółki za dany okres nie odnosi się do konkretnych zdarzeń z przeszłości (lecz do ogółu zdarzeń mających wpływ na poziom dochodowości);
  • w szczególności, kwoty korekty za dany okres nie są bezpośrednio powiązane z dostawami towarów dokonanymi przez spółkę w tym okresie (korekta dochodowości jest przeprowadzana niezależnie od wolumenu sprzedaży dokonanej w danym okresie);
  • z formalnego puntu widzenia, w świetle ustaleń umownych, przyjęty mechanizm korekty dochodowości nie powoduje podwyższenia lub obniżenia ceny/wynagrodzenia należnego spółce z tytułu skonkretyzowanych towarów sprzedawanych dystrybutorowi – korekta dochodowości dokonywana jest w oderwaniu od ceny jednostkowej poszczególnych towarów;
  • przy czym, cena sprzedaży towarów na rzecz dystrybutora wpływa na dochodowość spółki – co wskazuje na możliwość identyfikacji pośredniego związku pomiędzy ceną a korektą dochodowości, z perspektywy ekonomicznej;
  • ponadto, wyrównanie poziomu dochodowości spółki nie jest wynikiem błędu żadnej ze stron;
  • kwota korekty nie jest także możliwa do przewidzenia wcześniej aniżeli następuje rozliczenie pomiędzy stronami;
  • korekta dochodowości nie wiąże się również z żadnym świadczeniem ze strony dystrybutora na rzecz spółki.

Na gruncie przedstawionych okoliczności faktycznych zainteresowani chcieli m.in. upewnić się, że korekta dochodowości nie ma wpływu na rozliczenia VAT, tj. spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekt faktur VAT wystawionych na rzecz dystrybutora, ani też do skorygowania wysokości podstawy opodatkowania oraz podatku należnego wykazanego na fakturach dokumentujących dostawy towarów

Korekta dochodowości bez VAT. Rozstrzygnięcie organu podatkowego

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko podatników. W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał, że korekta dochodowości, dokonywana w celu jej wyrównania do poziomu rynkowego, stanowi zdarzenie niemające wpływu na rozliczenia VAT.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ podatkowy ograniczył się do przytoczenia okoliczności faktycznych przedstawionych przez strony, nie stwierdzając w analizowanej sprawie:

  • związku pomiędzy wyrównaniem poziomu dochodowości a kwotą należną spółce z tytułu dostaw konkretnych towarów, dokonanych na rzecz dystrybutora;
  • ani także jakiejkolwiek czynności wzajemnej (świadczenia usługi/dostawy towarów) ze strony dystrybutora na rzecz spółki;

które przemawiałby za uznaniem płatności wyrównawczych jako wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Stanowisko, jakie organ podatkowy zajął w rozpatrywanej sprawie, rodzi kolejne pytania, m.in.:

  • czy rozstrzygnięcie byłoby odmienne, gdyby mechanizm korekty dochodowości zakładał – pomimo braku bezpośredniego związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości – proporcjonalne rozdzielenie skumulowanej kwoty korekty dochodowości za dany okres, pomiędzy poszczególne faktury wystawione/dostawy dokonane/towary sprzedane w tym okresie?
  • czy podatnicy mogą swobodnie decydować o sposobie wyrównania rentowności do poziomu rynkowego (korekta dochodowości bez odniesienia do konkretnych transakcji dokonanych w przeszłości vs. korekta cen/wynagrodzenia z tytułu poszczególnych, zrealizowanych wcześniej transakcji) – przesądzając tym samym o skutkach podatkowych płatności wyrównawczych na gruncie VAT?

Wątpliwości jest więcej – zapraszamy na webinarium!

Bazując na doświadczeniach Zespołu ENODO organizujemy 9 marca 2023 r. o godz. 10:00 bezpłatne szkolenie online pod patronatem medialnym portalu infor.pl, w trakcie którego wyjaśnimy:

  • w jakich przypadkach korekta cen transferowych rzutuje na rozliczenia VAT,
  • jakie są konsekwencje przyjęcia nieprawidłowego podejścia,
  • jak uchronić się przed ryzykiem zakwestionowania rozliczeń podatkowych.

Zachęcamy do zapoznania się z agendą szkolenia oraz do bezpłatnej rejestracji.

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA