Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta cen transferowych a VAT. Dyrektor KIS: Korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
podatki, VAT
podatki, VAT
podatki, VAT
Shutterstock

W poprzednim artykule sygnalizowaliśmy niejednolite stanowisko organów podatkowych w kwestii oceny skutków podatkowych na gruncie VAT, wynikających z płatności wyrównawczych pomiędzy podmiotami powiązanymi, dostosowujących poziom rentowności do poziomu rynkowego. Źródłem problemu są niejasne przesłanki opodatkowania takich płatności. Dzisiaj przedstawiamy kolejne rozstrzygnięcie dotyczące korekty dochodowości – odmienne jednak od tego, które opisywaliśmy tydzień temu. 

 

W pierwszym z artykułów poświęconych temu zagadnieniu omówiliśmy interpretację indywidualną, w której organ podatkowy stanął na stanowisku, iż korekta dochodowości, mająca na celu jej wyrównanie do poziomu rynkowego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.376.2022.2.DM). Mając na uwadze niejasne i w dużej mierze ocenne przesłanki opodatkowania płatności wyrównawczych, postawiliśmy przy tym retoryczne pytanie:

 • Czy rozstrzygnięcie organu podatkowego w tej sprawie byłoby odmienne, gdyby mechanizm korekty dochodowości zakładał – pomimo braku bezpośredniego związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości – proporcjonalne rozdzielenie skumulowanej kwoty korekty dochodowości za dany okres, pomiędzy poszczególne faktury wystawione/dostawy dokonane/towary sprzedane w tym okresie?

Metodologia kalkulacji korekty dochodowości

Taka metodologia kalkulacji korekty dochodowości przedstawiona została w sprawie rozstrzygniętej interpretacją indywidualną z maja ub.r., w której organ podatkowy w istocie potwierdził, że wyrównanie poziomu dochodowości, dokonywane na opisanych we wniosku zasadach, wpływa na rozliczenia VAT, w związku z obowiązkiem skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku VAT z tytułu dokonanych wcześniej transakcji (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2022 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.80.2022.1.PK).

Czego dotyczyła sprawa?

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik należący do międzynarodowej grupy kapitałowej będącej producentem samochodów osobowych i ciężarowych. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest m.in. dystrybucja samochodów oraz części zamiennych do samochodów na terytorium Polski, nabywanych uprzednio od dostawcy – spółki powiązanej z wnioskodawcą, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), a następnie odsprzedawanych innym podmiotom.

W trakcie danego roku wnioskodawca nabywa samochody od dostawcy na warunkach mających na celu zapewnić wnioskodawcy uzyskanie zwrotu z całej sprzedaży (obejmującej m.in. sprzedaż samochodów i części zamiennych do nich) na poziomie rynkowym, na podstawie dokonywanych analiz (docelowy zwrot ze sprzedaży ustalany jest przed rozpoczęciem każdego roku, ponadto dochodowość wnioskodawcy analizowana jest także w trakcie danego roku). Pomimo tak ustalonych warunków transakcyjnych, wskutek czynników zewnętrznych, niemożliwych do przewidzenia w trakcie budżetowania, w praktyce zdarza się, że wysokość zwrotu ze sprzedaży, zrealizowana przez wnioskodawcę za dany rok, odbiega od ustalonej wartości rynkowej. W takim przypadku konieczne jest dokonanie korekty rozliczeń z dostawcą, w celu wyrównania dochodowości wnioskodawcy do poziomu rynkowego (zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy, korekta dochodowości odnosi się wyłącznie do samochodów, ponieważ głównym przedmiotem jego działalności jest dystrybucja samochodów). 

Odnosząc się do procesu dokonywania korekt dochodowości, wnioskodawca wyjaśnił, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • spółki ustalają listę samochodów nabytych i sprzedanych w danym roku, które mają zostać objęte korektą; 
 • następnie dostawca oblicza skumulowaną kwotę korekty dochodowości za dany rok, po czym rozdziela ją pomiędzy wszystkie wylistowane samochody – w ten sposób skalkulowana zostaje wartość korekty przypadająca na konkretny samochód;
 • w dalszej kolejności wnioskodawca otrzymuje od dostawcy dokument korygujący odnoszący się do nabytych od niego samochodów, wystawiony w formie pojedynczej lub zbiorczej noty księgowej (obciążeniowej lub kredytowej – w przypadku, gdy wysokość zwrotu ze sprzedaży wnioskodawcy jest odpowiednio wyższa lub niższa od ustalonej wartości rynkowej);
 • nota korygująca odnosząca się do pojedynczego samochodu określa numer pierwotnej faktury dokumentującej sprzedaż danego samochodu, jego indywidualny numer VIN, datę dostawy, numer zamówienia oraz kwotę korekty;
 • natomiast zbiorcza nota korygująca wskazuje łączną kwotę korekty, a jej integralną cześć stanowi załącznik prezentujący przełożenie korekty na indywidualne ceny poszczególnych samochodów (zawiera on dane dotyczące indywidualnego numeru VIN konkretnego samochodu, datę dostawy, numer zamówienia oraz kwotę korekty przypadającą na dany samochód).

Na gruncie przedstawionych okoliczności faktycznych wnioskodawca zapytał o wpływ otrzymanych dokumentów korygujących na rozliczenia VAT.

Korekta cen transferowych (korekta dochodowości) a VAT. Stanowisko podatnika

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymane od dostawcy noty korygujące, mające na celu wyrównanie poziomu dochodowości wnioskodawcy poprzez skorygowanie cen poszczególnych samochodów, powinny być traktowane jako korekty (in plus lub in minus) podstawy opodatkowania oraz podatku VAT z tytułu dokonanych wcześniej WNT, wpływając tym samym na rozliczenia VAT wnioskodawcy.

Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca wskazał m.in., że:

 • otrzymując do dostawcy dokument korygujący odnoszący się do nabytych od niego samochodów, wnioskodawca posiada każdorazowo informację na temat kwoty korekty (in plus/in minus) przypadającej na cenę konkretnego samochodu (możliwego do identyfikacji w związku ze wskazaniem numeru VIN) – kwota korekty uwzględniona jest bowiem w pojedynczej nocie księgowej lub w załączniku stanowiącym integralną część noty zbiorczej;
 • skoro otrzymane od dostawcy dokumenty korygujące odnoszą się do poszczególnych samochodów, których nabycie zostało wcześniej wykazane dla celów VAT jako WNT – to późniejsza zmiana (zwiększenie/obniżenie) podstawy opodatkowania z tytułu tej transakcji skutkuje w myśl przepisów ustawy o VAT obowiązkiem dokonania jej korekty;
 • końcowo, mając na uwadze, że dostawca traktuje przedmiotowe korekty dochodowości jako korekty podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – analogicznie powinien postąpić wnioskodawca (korygując odpowiednio podstawę opodatkowania oraz VAT z tytułu WNT) zważywszy, że VAT jest podatkiem zharmonizowanym.

Dyrektor KIS: Korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT

W wydanej interpretacji Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość stanowiska przedstawionego przez wnioskodawcę, iż korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT. Podzielając argumentację podatnika, organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia prawnego. 

Ważne

W odróżnieniu zatem od interpretacji indywidualnej przedstawionej w naszym poprzednim artykule, w tym przypadku organ podatkowy opowiedział się za opodatkowaniem VAT korekty dochodowości. Odmienne rozstrzygnięcia zapadłe w obydwu omówionych sprawach nasuwają kolejne pytanie – czy w takim razie to podatnik de facto przesądza o skutkach podatkowych płatności wyrównawczych na gruncie VAT, w związku z przyjęciem określonej metodologii kalkulacji korekty dochodowości?

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w ENODO Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14. emerytura będzie wypłacana emerytom i rencistom w każdym roku - także w 2023 r. Ile wyniesie czternasta emerytura?

  Tak zwana "czternasta emerytura" będzie wypłacana emerytom i rencistom corocznie. Tak wynika z założeń projektu ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, opublikowanym 24 marca 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

  Estoński CIT a udziały w spółce cichej. Jakie skutki?

  Estoński CIT pozwala firmie tak długo nie płacić podatku od zysku, dopóki nie zostanie on wypłacony wspólnikom. Oznacza to, że spółka rozliczająca się estońskim CIT-em nie musi odprowadzać zaliczek na CIT tak długo, jak długo wygenerowane przychody przeznacza na bieżącą działalność lub inwestycje. Wybierając tę formę opodatkowania spółka musi spełnić jednak określone warunki. Czy jednym z nich jest nie przystępowanie do spółki cichej?

  Składki ZUS od umowy zlecenia w 2023 roku. Składka zdrowotna od zleceń. Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorców

  Kto podlega ubezpieczeniom społecznym od umów zlecenia? Jakie składki płaci się na zleceniu? Czy trzeba płacić składki ZUS od zleceniobiorcy, który jest również pracownikiem? Co ze składkami od zleceniobiorców na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, bezpłatnych? Co z ubezpieczeniem zleceniobiorców, którzy są rolnikami, przedsiębiorcami? Jaka składka zdrowotna od zleceniobiorcy?

  Co to jest windykacja polubowna i dlaczego nie warto bać się windykatora

  Windykacja polubowna. Wystarczy dłuższa choroba, która uniemożliwi pracę, a brak regularnych dochodów przełoży się na zwlekanie z terminową zapłatą rachunków i już można zostać dłużnikiem. Wiele osób wpada w panikę, gdy otrzymuje list lub telefon z firmy windykacyjnej. Skąd te emocje? Powodem jest brak wiedzy. Kiedy kontaktuje się z nami windykator, to dobra wiadomość, bo oznacza, że zaległym długiem nie zainteresował się jeszcze sąd i mamy szansę na polubowne rozwiązanie problemu finansowego. 

  Ulga na niepełnosprawne dziecko - rodzice bez limitu dochodów. Limit 100 tys. zł dla każdego małżonka przy ryczałcie od najmu prywatnego

  23 marca 2023 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do nowelizacji kilku ustaw podatkowych łącznie - dotyczące m.in. podatku PIT oraz ryczałtu od najmu. Rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli korzystać z ulgi na dziecko bez limitu dochodów. Obecnie limit ten wynosi 112 tys. zł rocznie dla obojga rodziców łącznie. Dziadkowie opiekujący się niepełnosprawnym wnukiem będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. A zgodnie z inną poprawką, w ryczałcie od najmu prywatnego każdy z małżonków będzie miał własny limit 100 tys. zł, powyżej którego płaci się podwyższoną stawkę 12,5 proc.

  Czy ceny będą wyższe? Ile jeszcze potrwa zamieszanie na rynku energetycznym?

  - Każdy ma nostalgię i chęć powrotu do tego co było przed wojną w kontekście cen, ale to oczywiście nie jest możliwe - mówi Waldemar Buda Minister Rozwoju i Technologii w rozmowie z Grzegorzem Osieckim z DGP.

  Które narody Polacy lubią bardziej, a które mniej w 2023 roku? Co wynika z badań?

  Z sondażu CBOS-u z lutego 2023 r. wynika, że Polacy najbardziej lubią Amerykanów, Włochów, Anglików, Słowaków, Czechów i Ukraińców. Do Rosjan niechęć deklaruje ogromna większość badanych (82 proc.), a sympatię bardzo niewielu (6 proc.).

  Umowa o dofinansowanie w ścieżce SMART – nowe zasady rozliczania projektów od 2023 roku

  Rozpoczęła się długo zapowiadana polityka spójności na lata 2021-2027, w ramach której finansowany jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowy program to nowe założenia i zasady, ale także zmiany w dokumentacji konkursowej, w tym w umowach o dofinansowanie. W pierwszym konkursie Ścieżki SMART umowa o dofinansowanie została stworzona na fundamentach umów zawieranych w ramach POIR. Choć sporo elementów nie zostało zmienionych, to są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. 

  Zbiorcza faktura korygująca - kiedy można wystawić

  Jeżeli istnieje konieczność skorygowania większej liczby transakcji z danym kontrahentem sprzedawca może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą. Nie ma wątpliwości, że taka możliwość istnieje, gdy udzielono rabatu czy opustu, gdyż wynika to wprost z przepisów ustawy o VAT. Inaczej ma się sytuacja, gdy powodem wystawienia zbiorczej faktury korygującej jest inna przyczyna. Organy podatkowe nie zabraniają jednak wystawiania w takich przypadkach zbiorczych faktur, pod warunkiem że zawierają one wszystkie elementy przewidziane dla pojedynczych faktur korygujących.

  Bezpieczny kredyt 2 procent a wynajem mieszkania. Co się bardziej opłaca?

  “Bezpieczny Kredyt 2%”, nad którym pracuje rząd, ma być nie tylko 3-4 razy tańszy niż standardowy kredyt. Dzięki preferencyjnej “hipotece” zakup mieszkania ma być też 3 razy tańszy niż najem – wynika z szacunków HRE Investments. Będzie tak we wszystkich przebadanych 10 miastach w Polsce. 

  Trzynasta emerytura z KRUS 2023. Kiedy wypłata? Dla kogo? Jaka kwota brutto?

  Kto otrzyma tzw. trzynastą emeryturę z KRUS w 2023 roku. Kiedy nastąpi wypłata? Jaka kwota brutto trzynastej emerytury?

  Zakup używanej maszyny rolniczej - np. ciągnika - a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

  Czy rolnik ryczałtowy ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jeżeli kupi od innego rolnika używany traktor (czy inną maszynę rolniczą, np. siewnik, bronę, pług, kombajn), czy inną rzecz wykorzystywaną w gospodarstwie rolnym? Jak odpowiadają na to pytanie organy podatkowe?

  Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

  Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

  Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

  W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

  Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

  Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

  Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

  Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

  Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

  W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

  Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

  Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

  Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

  Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

  Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

  Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

  Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

  Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

  ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

  ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

  5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

  W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

  Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

  e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

  Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

  Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.