REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta cen transferowych a VAT. Dyrektor KIS: Korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
podatki, VAT
podatki, VAT
podatki, VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednim artykule sygnalizowaliśmy niejednolite stanowisko organów podatkowych w kwestii oceny skutków podatkowych na gruncie VAT, wynikających z płatności wyrównawczych pomiędzy podmiotami powiązanymi, dostosowujących poziom rentowności do poziomu rynkowego. Źródłem problemu są niejasne przesłanki opodatkowania takich płatności. Dzisiaj przedstawiamy kolejne rozstrzygnięcie dotyczące korekty dochodowości – odmienne jednak od tego, które opisywaliśmy tydzień temu. 

 

Autopromocja

W pierwszym z artykułów poświęconych temu zagadnieniu omówiliśmy interpretację indywidualną, w której organ podatkowy stanął na stanowisku, iż korekta dochodowości, mająca na celu jej wyrównanie do poziomu rynkowego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.376.2022.2.DM). Mając na uwadze niejasne i w dużej mierze ocenne przesłanki opodatkowania płatności wyrównawczych, postawiliśmy przy tym retoryczne pytanie:

 • Czy rozstrzygnięcie organu podatkowego w tej sprawie byłoby odmienne, gdyby mechanizm korekty dochodowości zakładał – pomimo braku bezpośredniego związku z transakcjami dokonanymi w przeszłości – proporcjonalne rozdzielenie skumulowanej kwoty korekty dochodowości za dany okres, pomiędzy poszczególne faktury wystawione/dostawy dokonane/towary sprzedane w tym okresie?

Metodologia kalkulacji korekty dochodowości

Taka metodologia kalkulacji korekty dochodowości przedstawiona została w sprawie rozstrzygniętej interpretacją indywidualną z maja ub.r., w której organ podatkowy w istocie potwierdził, że wyrównanie poziomu dochodowości, dokonywane na opisanych we wniosku zasadach, wpływa na rozliczenia VAT, w związku z obowiązkiem skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku VAT z tytułu dokonanych wcześniej transakcji (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2022 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.80.2022.1.PK).

Czego dotyczyła sprawa?

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik należący do międzynarodowej grupy kapitałowej będącej producentem samochodów osobowych i ciężarowych. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest m.in. dystrybucja samochodów oraz części zamiennych do samochodów na terytorium Polski, nabywanych uprzednio od dostawcy – spółki powiązanej z wnioskodawcą, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), a następnie odsprzedawanych innym podmiotom.

W trakcie danego roku wnioskodawca nabywa samochody od dostawcy na warunkach mających na celu zapewnić wnioskodawcy uzyskanie zwrotu z całej sprzedaży (obejmującej m.in. sprzedaż samochodów i części zamiennych do nich) na poziomie rynkowym, na podstawie dokonywanych analiz (docelowy zwrot ze sprzedaży ustalany jest przed rozpoczęciem każdego roku, ponadto dochodowość wnioskodawcy analizowana jest także w trakcie danego roku). Pomimo tak ustalonych warunków transakcyjnych, wskutek czynników zewnętrznych, niemożliwych do przewidzenia w trakcie budżetowania, w praktyce zdarza się, że wysokość zwrotu ze sprzedaży, zrealizowana przez wnioskodawcę za dany rok, odbiega od ustalonej wartości rynkowej. W takim przypadku konieczne jest dokonanie korekty rozliczeń z dostawcą, w celu wyrównania dochodowości wnioskodawcy do poziomu rynkowego (zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy, korekta dochodowości odnosi się wyłącznie do samochodów, ponieważ głównym przedmiotem jego działalności jest dystrybucja samochodów). 

Odnosząc się do procesu dokonywania korekt dochodowości, wnioskodawca wyjaśnił, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • spółki ustalają listę samochodów nabytych i sprzedanych w danym roku, które mają zostać objęte korektą; 
 • następnie dostawca oblicza skumulowaną kwotę korekty dochodowości za dany rok, po czym rozdziela ją pomiędzy wszystkie wylistowane samochody – w ten sposób skalkulowana zostaje wartość korekty przypadająca na konkretny samochód;
 • w dalszej kolejności wnioskodawca otrzymuje od dostawcy dokument korygujący odnoszący się do nabytych od niego samochodów, wystawiony w formie pojedynczej lub zbiorczej noty księgowej (obciążeniowej lub kredytowej – w przypadku, gdy wysokość zwrotu ze sprzedaży wnioskodawcy jest odpowiednio wyższa lub niższa od ustalonej wartości rynkowej);
 • nota korygująca odnosząca się do pojedynczego samochodu określa numer pierwotnej faktury dokumentującej sprzedaż danego samochodu, jego indywidualny numer VIN, datę dostawy, numer zamówienia oraz kwotę korekty;
 • natomiast zbiorcza nota korygująca wskazuje łączną kwotę korekty, a jej integralną cześć stanowi załącznik prezentujący przełożenie korekty na indywidualne ceny poszczególnych samochodów (zawiera on dane dotyczące indywidualnego numeru VIN konkretnego samochodu, datę dostawy, numer zamówienia oraz kwotę korekty przypadającą na dany samochód).

Na gruncie przedstawionych okoliczności faktycznych wnioskodawca zapytał o wpływ otrzymanych dokumentów korygujących na rozliczenia VAT.

Korekta cen transferowych (korekta dochodowości) a VAT. Stanowisko podatnika

Zdaniem wnioskodawcy, otrzymane od dostawcy noty korygujące, mające na celu wyrównanie poziomu dochodowości wnioskodawcy poprzez skorygowanie cen poszczególnych samochodów, powinny być traktowane jako korekty (in plus lub in minus) podstawy opodatkowania oraz podatku VAT z tytułu dokonanych wcześniej WNT, wpływając tym samym na rozliczenia VAT wnioskodawcy.

Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca wskazał m.in., że:

 • otrzymując do dostawcy dokument korygujący odnoszący się do nabytych od niego samochodów, wnioskodawca posiada każdorazowo informację na temat kwoty korekty (in plus/in minus) przypadającej na cenę konkretnego samochodu (możliwego do identyfikacji w związku ze wskazaniem numeru VIN) – kwota korekty uwzględniona jest bowiem w pojedynczej nocie księgowej lub w załączniku stanowiącym integralną część noty zbiorczej;
 • skoro otrzymane od dostawcy dokumenty korygujące odnoszą się do poszczególnych samochodów, których nabycie zostało wcześniej wykazane dla celów VAT jako WNT – to późniejsza zmiana (zwiększenie/obniżenie) podstawy opodatkowania z tytułu tej transakcji skutkuje w myśl przepisów ustawy o VAT obowiązkiem dokonania jej korekty;
 • końcowo, mając na uwadze, że dostawca traktuje przedmiotowe korekty dochodowości jako korekty podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – analogicznie powinien postąpić wnioskodawca (korygując odpowiednio podstawę opodatkowania oraz VAT z tytułu WNT) zważywszy, że VAT jest podatkiem zharmonizowanym.

Dyrektor KIS: Korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT

W wydanej interpretacji Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość stanowiska przedstawionego przez wnioskodawcę, iż korekta dochodowości wpływa na rozliczenia VAT. Podzielając argumentację podatnika, organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia prawnego. 

Ważne

W odróżnieniu zatem od interpretacji indywidualnej przedstawionej w naszym poprzednim artykule, w tym przypadku organ podatkowy opowiedział się za opodatkowaniem VAT korekty dochodowości. Odmienne rozstrzygnięcia zapadłe w obydwu omówionych sprawach nasuwają kolejne pytanie – czy w takim razie to podatnik de facto przesądza o skutkach podatkowych płatności wyrównawczych na gruncie VAT, w związku z przyjęciem określonej metodologii kalkulacji korekty dochodowości?

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w ENODO Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA