Czy rekompensata otrzymana od gminy na pokrycie kosztów wchodzi do podstawy opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji rekompensata, jako dofinansowanie pokrywające ujemny wynik finansowy w związku z realizacją obowiązku świadczenia usług przewozowych na warunkach określonych przez gminę, nie zwiększa podstawy opodatkowania. Rekompensata ta nie ma bowiem bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług przewozowych, jak również nie stanowi dopłaty do ceny świadczonej usługi, a jej istotą jest pokrycie kosztów działalności Państwa spółki. Tym samym, nie mieści się ona w kategorii dotacji, subwencji oraz innych dopłat o podobnym charakterze, mających wpływ na cenę towaru bądź usługi, wymienionych w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 kwietnia 2014 r. (sygn. IBPP3/443-56/14/AŚ) czytamy:
(...) otrzymanej przez Wnioskodawcę rekompensaty pokrywającej ujemny wynik finansowy Wnioskodawcy w związku ze świadczeniem usług przewozowych na warunkach określonych przez Gminę - nie można rozpatrywać w kategorii dotacji czy innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał bowiem, że rekompensata nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych przez Spółkę usług przewozowych, nie stanowi dopłaty do ceny świadczonej usługi a jej istotą jest pokrycie kosztów działalności statutowej. Tym samym, stwierdzić należy, że rekompensata strat, którą Wnioskodawca otrzymuje od Gminy, nie podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług prawnych
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat