| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy koszty przetwarzania płatności za usługi telekomunikacyjne należy wliczyć do podstawy opodatkowania

Czy koszty przetwarzania płatności za usługi telekomunikacyjne należy wliczyć do podstawy opodatkowania

Świadczymy usługi telekomunikacyjne. Ponosimy koszty związane z przetwarzaniem płatności za na­sze usługi, gdy klient reguluje należność za nie za pomocą karty bankowej, w kasie banku czy poprzez agenta rozliczeniowego w systemie tzw. szybkich płatności. Czy obciążając klientów tymi dodatkowy­mi kosztami możemy uznać, że jest to usługa finansowa zwolniona z VAT?

Nie. Opisane przez Państwa w pytaniu przetwarzanie płatności za usługi telekomunikacyjne w proce­sie regulowania należności za nie przez klienta nie stanowi odrębnej czynności, lecz jest ściśle związane ze świadczeniem głównym, którym jest sprzedaż usług telekomunikacyjnych. Jest to czynność o cha­rakterze pomocniczym, lecz jest ona niezbędna dla prawidłowej realizacji świadczenia głównego w po­staci zapewnienia klientowi dostępu do usług telekomunikacyjnych (co jest uwarunkowane uregulowa­niem należności za nie w określonym terminie). Zatem, tego rodzaju koszty nie stanowią osobnej usługi finansowej, która mogłaby korzystać ze zwolnienia z VAT, lecz powinny zostać włączone do podstawy opodatkowania usług telekomunikacyjnych i opodatkowane według właściwej dla nich stawki 23%.

Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w wyroku Trybunału Europejskiego z 2 grudnia 2010 r., w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, dawniej T-Mobile (UK) Ltd, przeciwko Commissioners for Her Majesty's Revenue and Customs, w którym orzekł, że:

Z punktu widzenia klienta usługi przetwarzania płatności świadczone jakoby przez operatora telefonii komórkowej przy dokonywaniu zapłaty w określony sposób musi być dla celów podatku VAT uznana, w okolicznościach takich jak w sprawie przed sądem odsyłającym, za pomocniczą (...) w stosunku do głównego świadczenia powyższych usług telekomunikacyjnych. Oznacza to, że tego rodzaju koszty (opłaty) powinny zostać zaliczone do podstawy opodatkowania usług telekomunikacyj­nych i opodatkowane na zasadach właściwych tym usługom

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »