Remanent likwidacyjny - opodatkowanie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok kończy wieloletni spór, czy w remanencie likwidacyjnym należy wykazywać środki trwałe, od których odliczono VAT, gdy minął okres korekty wskazany w art. 91 ustawy o VAT (10 lat dla nieruchomości i 5 lat dla pozostałych środków trwałych). Zdania wśród ekspertów i sądów był podzielone. Trybunał przyznał rację organom podatkowym. Oznacza to, że w remanencie likwidacyjnym należy wykazać i opodatkować każdy towar, który pozostał na dzień likwidacji działalności, jeśli przy jego nabyciu lub wytworzeniu przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
W uzasadnieniu orzeczenia czytamy:
Dla osiągnięcia celu art. 18 lit. c) dyrektywy VAT, który polega na uniknięciu tego, żeby składniki majątkowe dające prawo do odliczenia podatku VAT nie zostały przedmiotem nieopodatkowanej ostatecznej konsumpcji w następstwie zaprzestania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, oraz na wyeliminowaniu wszelkich nierówności w zakresie podatku VAT pomiędzy konsumentami, którzy nabyli swoje towary od innego podatnika, a tymi, którzy nabyli towary w ramach działalności swego przedsiębiorstwa, do opodatkowania wymaganego na mocy art. 18 lit. c) dyrektywy VAT powinno dojść, jak zauważyła rzecznik generalna w pkt 34 opinii, o ile towar dający prawo do odliczenia podatku VAT zachował wartość końcową w dniu zaprzestania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, niezależnie od okresu pomiędzy nabyciem rzeczonego towaru a datą zaprzestania owej działalności.
40. W świetle powyższych rozważań na zadane pytanie należy odpowiedzieć, iż art. 18 lit. c) dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że w wypadku zaprzestania podlegającej opodatkowaniu działalności gospodarczej podatnika zatrzymanie towarów przez podatnika, jeżeli podatek VAT od owych towarów podlegał odliczeniu w momencie ich nabycia, można uznać za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli upłynął okres korekty przewidziany w art. 187 dyrektywy VAT.
Polecamy: Biuletyn VAT
Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat