REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi zlecenia kredytowego – skutki w VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Usługi zlecenia kredytowego – skutki w VAT
Usługi zlecenia kredytowego – skutki w VAT

REKLAMA

Udzielenie kredytu przez bank nabywcy samochodu w ramach realizacji umowy zawartej pomiędzy bankiem a sprzedawcą na podstawie zlecenia kredytowego, w wyniku której bank otrzymał od sprzedawcy wynagrodzenie, zaś kredytobiorca otrzyma kredyt na preferencyjnych warunkach objęte jest zwolnieniem od podatku VAT.

Tak wynika z wyroku NSA z 1 marca 2017 r., I FSK 1492/15.

Sprawa dotyczyła banku, który planuje wprowadzenie na rynek nowego produktu finansowego - kredytu konsumpcyjnego, który zostanie wprowadzony we współpracy z wybranymi partnerami handlowymi, zajmującymi się dystrybucją szeroko rozumianych dóbr konsumpcyjnych. Istotą produktu będzie kredytowanie przez bank, na zlecenie partnerów handlowych, zakupów oferowanych przez nich towarów - przy czym kredyty będą udzielane przez bank bezpośrednio klientom danego partnera handlowego.

W pierwszym etapie, bank planuje wprowadzenie produktu w odniesieniu do kredytowania zakupów samochodów oraz motocykli. Bank podpisze ze sprzedawcą umowę o współpracy, w ramach której bank przyjmie od sprzedawcy zlecenie udzielenia kredytu osobie trzeciej (zlecenie kredytowe). Bank wyrazi w niej zgodę na zawarcie umowy kredytu z klientem wyłącznie pod warunkiem, że klient (przyszły kredytobiorca) będzie spełniał określone przesłanki: posiadanie zdolności kredytowej oraz wymogi dodatkowe, dotyczące określonego poziomu zadłużenia przyszłego kredytobiorcy w innych bankach, jego historii kredytowej. W związku z celowym charakterem kredytu, kwota kredytu zostanie przelana przez bank bezpośrednio na rachunek sprzedawcy. W zamian za przyjęcie zlecenia kredytowego oraz jego realizację na uzgodnionych warunkach, bank otrzyma od sprzedawcy odpowiednie wynagrodzenie, którego kwota oraz zasady wypłaty zostaną ustalone w ramach zawartej przez strony umowy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Na tym tle bank zapytał organ podatkowy, czy realizacja na rzecz sprzedawcy, usług o charakterze zlecenia kredytowego, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT przewidzianego dla "usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem banku, usługi wykonywane przez bank na zlecenie sprzedawcy będą korzystać ze zwolnienia. Istotą tych usług będzie bowiem udzielanie przez bank kredytów na rzecz klientów, realizowane na zlecenie sprzedawcy. W konsekwencji, otrzymane przez bank od sprzedawcy wynagrodzenie z tytułu udzielenia kredytu klientowi sprzedawcy, wypłacane na podstawie umowy, będzie objęte zwolnieniem.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Organ podkreślił, że bank nie udziela  kredytów sprzedawcy, ale jego klientom, nie jest to również usługa pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów. W konsekwencji, usługa świadczona na rzecz sprzedawcy na podstawie zlecenia kredytowego nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Usługa świadczona na rzecz sprzedawcy nie stanowi składowej części generalnej usługi udzielenia kredytu, tym bardziej, że bank zawiera dwie umowy - jedną ze sprzedawcą dotyczącą realizacji zlecenia kredytowego, a drugą z klientem (kredytobiorcą) dotyczącą udzielenia kredytu.

WSA w Warszawie również nie zgodził się ze stanowiskiem banku. W uzasadnieniu wskazał, że istotą opisanej przez bank usługi zlecenia kredytowego nie jest udostępnienie kapitału sprzedawcy, jak również działalność pośrednictwa w tym zakresie.

Serwis Biznes

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA, który zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym przez bank. NSA zwrócił uwagę, że w związku z celowym charakterem kredytu, kwota zostanie przelana przez bank bezpośrednio na rachunek sprzedawcy pojazdu, który po otrzymaniu kwoty kredytu, przeniesie na klienta własność finansowanego pojazdu. Kredyty będą udzielane klientom przez bank na promocyjnych warunkach, ustalonych w umowie zawieranej pomiędzy bankiem a sprzedawcą w zakresie udzielanego bankowi zlecenia kredytowego. W zamian za przyjęcie zlecenia kredytowego oraz jego realizację na uzgodnionych warunkach, bank otrzyma od sprzedawcy odpowiednie wynagrodzenie, którego kwota oraz zasady wypłaty zostaną ustalone w ramach zawartej przez strony umowy.

Analiza tak przedstawionego stanu faktycznego prowadzi do wniosku, że bank w wyniku umowy ze sprzedawcą i klientem wykonuje jedno świadczenie, tj. udziela kredytu, który otrzymuje sprzedawca. W konsekwencji korzysta ze zwolnienia w VAT.

Patrycja Łukasiewicz

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Źródło: taxonline.pl  3.03.2017 r.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA