Usługi zlecenia kredytowego – skutki w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku NSA z 1 marca 2017 r., I FSK 1492/15.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła banku, który planuje wprowadzenie na rynek nowego produktu finansowego - kredytu konsumpcyjnego, który zostanie wprowadzony we współpracy z wybranymi partnerami handlowymi, zajmującymi się dystrybucją szeroko rozumianych dóbr konsumpcyjnych. Istotą produktu będzie kredytowanie przez bank, na zlecenie partnerów handlowych, zakupów oferowanych przez nich towarów - przy czym kredyty będą udzielane przez bank bezpośrednio klientom danego partnera handlowego.
W pierwszym etapie, bank planuje wprowadzenie produktu w odniesieniu do kredytowania zakupów samochodów oraz motocykli. Bank podpisze ze sprzedawcą umowę o współpracy, w ramach której bank przyjmie od sprzedawcy zlecenie udzielenia kredytu osobie trzeciej (zlecenie kredytowe). Bank wyrazi w niej zgodę na zawarcie umowy kredytu z klientem wyłącznie pod warunkiem, że klient (przyszły kredytobiorca) będzie spełniał określone przesłanki: posiadanie zdolności kredytowej oraz wymogi dodatkowe, dotyczące określonego poziomu zadłużenia przyszłego kredytobiorcy w innych bankach, jego historii kredytowej. W związku z celowym charakterem kredytu, kwota kredytu zostanie przelana przez bank bezpośrednio na rachunek sprzedawcy. W zamian za przyjęcie zlecenia kredytowego oraz jego realizację na uzgodnionych warunkach, bank otrzyma od sprzedawcy odpowiednie wynagrodzenie, którego kwota oraz zasady wypłaty zostaną ustalone w ramach zawartej przez strony umowy.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Na tym tle bank zapytał organ podatkowy, czy realizacja na rzecz sprzedawcy, usług o charakterze zlecenia kredytowego, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT przewidzianego dla "usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych".
REKLAMA
Zdaniem banku, usługi wykonywane przez bank na zlecenie sprzedawcy będą korzystać ze zwolnienia. Istotą tych usług będzie bowiem udzielanie przez bank kredytów na rzecz klientów, realizowane na zlecenie sprzedawcy. W konsekwencji, otrzymane przez bank od sprzedawcy wynagrodzenie z tytułu udzielenia kredytu klientowi sprzedawcy, wypłacane na podstawie umowy, będzie objęte zwolnieniem.
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Organ podkreślił, że bank nie udziela kredytów sprzedawcy, ale jego klientom, nie jest to również usługa pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów. W konsekwencji, usługa świadczona na rzecz sprzedawcy na podstawie zlecenia kredytowego nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Usługa świadczona na rzecz sprzedawcy nie stanowi składowej części generalnej usługi udzielenia kredytu, tym bardziej, że bank zawiera dwie umowy - jedną ze sprzedawcą dotyczącą realizacji zlecenia kredytowego, a drugą z klientem (kredytobiorcą) dotyczącą udzielenia kredytu.
WSA w Warszawie również nie zgodził się ze stanowiskiem banku. W uzasadnieniu wskazał, że istotą opisanej przez bank usługi zlecenia kredytowego nie jest udostępnienie kapitału sprzedawcy, jak również działalność pośrednictwa w tym zakresie.
Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA, który zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym przez bank. NSA zwrócił uwagę, że w związku z celowym charakterem kredytu, kwota zostanie przelana przez bank bezpośrednio na rachunek sprzedawcy pojazdu, który po otrzymaniu kwoty kredytu, przeniesie na klienta własność finansowanego pojazdu. Kredyty będą udzielane klientom przez bank na promocyjnych warunkach, ustalonych w umowie zawieranej pomiędzy bankiem a sprzedawcą w zakresie udzielanego bankowi zlecenia kredytowego. W zamian za przyjęcie zlecenia kredytowego oraz jego realizację na uzgodnionych warunkach, bank otrzyma od sprzedawcy odpowiednie wynagrodzenie, którego kwota oraz zasady wypłaty zostaną ustalone w ramach zawartej przez strony umowy.
Analiza tak przedstawionego stanu faktycznego prowadzi do wniosku, że bank w wyniku umowy ze sprzedawcą i klientem wykonuje jedno świadczenie, tj. udziela kredytu, który otrzymuje sprzedawca. W konsekwencji korzysta ze zwolnienia w VAT.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl 3.03.2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat