REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określono usługi zwolnione przedmiotowo z VAT w 2011 roku?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Usługi zwolnione przedmiotowo z VAT
Usługi zwolnione przedmiotowo z VAT

REKLAMA

REKLAMA

W podatku od towarów i usług możemy skorzystać albo ze zwolnienia podmiotowego (zależnego od osiąganych obrotów) albo ze zwolnień przedmiotowych (zależnych od rodzaju świadczonych usług lub dostawy towarów).

O ile w przypadku zwolnień podmiotowych w 2011r. zmienił się – wyłącznie - próg osiąganych przez podatników obrotów (150.000 zł), to w przypadku zwolnień przedmiotowych zmiany mają charakter rozległy.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2011 r. nie obowiązuje już załącznik nr 4 do ustawy o VAT zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku.

Uregulowania w nim zawarte zostały przeniesione do ustawy i umieszczone w art. 43 ust 1 pkt. 17-41. Przy określaniu zakresu zwolnień ustawodawca nie zastosował symboli klasyfikacji statystycznej, lecz w sposób opisowy przedstawił usługi podlegające zwolnieniu, wykorzystując przy tym przepisy prawa unijnego, krajowego oraz orzecznictwo sądów.

W efekcie oprócz dotychczas objętych zwolnieniem, a wymienionych w art. 43 ustawy o VAT zwolnień, dołączyły następne enumeratywnie wymienione w pkt.17-41.

Niektóre z nich są w swoim zapisie czytelne i nie budzą wątpliwości interpretacyjnych (np. zwolnienia przewidziane w pkt.17,25,36,38,39,40). Są też jednak i takie, które trudno dopasować do konkretnego podmiotu świadczącego opisane usługi (np. pkt.21).

Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.


W pkt. 17 ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od podatku usługi pocztowe oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną -realizowane przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych.

Takie sformułowanie zwolnienia nie budzi wątpliwości, oczywistym jest bowiem, że Poczta Polska S.A jest jedynym powszechnym operatorem, tym samym usługi świadczone przez nią podlegają zwolnieniu.
Inni operatorzy obowiązani są do opodatkowania swych usług stawką podstawową.

Podobna zasada dotyczy zwolnień opisanych w pkt.25 usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych
Do świadczenia obowiązkowych ubezpieczeń społecznych są bowiem powołane odpowiednie instytucje ZUS, KRUS, tym samym usługi prze te podmioty świadczone korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W pkt 21 art. 43 ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od podatku VAT „usługi świadczone przez niezależne grupy osób, na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona od podatku lub w zakresie której członkowie ci nie są uznawani za podatników, w celu świadczenia swoim członkom usług bezpośrednio niezbędnych do wykorzystania tej działalności zwolnionej lub wyłączonej od podatku, w przypadku gdy grupy te, ograniczają się do żądania od swoich członków zwrotu kosztów do wysokości kwoty indywidualnego udziału przypadającego na każdego z nich w ogólnych wydatkach tych grup, poniesionych we wspólnym interesie, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.”

Przy tak sformułowanym zwolnieniu trudno wprost wskazać konkretne podmioty świadczące opisane usługi.

Warto też zwrócić uwagę, że nawet precyzyjne określenie zakresu zwolnienia może wywołać wątpliwości, czy aby wszystkie usługi mogą z niego korzystać. Dotyczy to przede wszystkim usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, i poprawie zdrowia (...) (pkt.18, 19).


Operacja plastyczna nosa może być wywołana skutkami nieszczęśliwego zdarzenia- wypadek, jak również może służyć upiększeniu. Zarówno jedna jak i druga jest usługą medyczną. Czy obie będą korzystać ze zwolnienia? Przy tak sformułowanym przepisie trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć.

Reasumując, opisowe określenie przedmiotowych zwolnień dostarczyć może wielu problemów podatnikom zastanawiających się, czy świadczone przez nich usługi są w 2011 r. zwolnione z VAT.

Polecamy: VAT 2011

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Warto też zauważyć, że zwolnienia przedmiotowe z VAT znajdziemy w art. 44 – 82 ustawy o VAT oraz w § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Więcej na ten temat: Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA