reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Zakres usług stacji sanitarno-epidemiologicznych jest zróżnicowany. Te usługi, które są zaliczane do usług medycznych, służą profilaktyce czy dotyczą diagnostyki pacjentów są zwolnione z VAT. Pozostałe trzeba opodatkować stawką podstawową (aktualnie 23%).

Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 marca 2011 r. (nr ITPP2/443-1296b/10/RS).

Stacje sanitarno-epidemiologiczne są jednostkami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. W ramach czynności urzędowych wykonują działalność kontrolną oraz badawczą.

Są zakładami opieki zdrowotnej i świadczą usługi dla ludności związane z tzw. medycyną profilaktyczną. Jest to działalność w zakresie medycyny zapobiegawczej, profilaktycznej. Utrzymują status zakładu opieki zdrowotnej.

Działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych związana jest z:
- medyczną diagnostyką pacjentów,
- badaniem żywności i innych wyrobów celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego,
- zapobieganiem chorobom zawodowym pracowników w zakładach pracy,
- badaniem innych elementów środowiska człowieka, które mają wpływ na zdrowie.

Wykonywane usługi są świadczone odpłatnie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia z obowiązku płacenia VAT z:
- usługi w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia oraz
- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługami opieki medycznej, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Aby możliwe było zastosowanie tego zwolnienia muszą być zrealizowane dwa warunki:
1) świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, (kryterium przedmiotowe),
2) usługi muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej (kryterium podmiotowe).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowanie usług Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.
Opodatkowanie usług Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama