Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 marca 2011 r. (nr ITPP2/443-1296b/10/RS).
REKLAMA
Status stacji sanitarno-epidemiologicznej
Stacje sanitarno-epidemiologiczne są jednostkami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. W ramach czynności urzędowych wykonują działalność kontrolną oraz badawczą.
Są zakładami opieki zdrowotnej i świadczą usługi dla ludności związane z tzw. medycyną profilaktyczną. Jest to działalność w zakresie medycyny zapobiegawczej, profilaktycznej. Utrzymują status zakładu opieki zdrowotnej.
Działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych związana jest z:
- medyczną diagnostyką pacjentów,
- badaniem żywności i innych wyrobów celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego,
- zapobieganiem chorobom zawodowym pracowników w zakładach pracy,
- badaniem innych elementów środowiska człowieka, które mają wpływ na zdrowie.
Wykonywane usługi są świadczone odpłatnie na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?
Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zwolnienia z VAT usług medycznych świadczonych przez zoz-y
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia z obowiązku płacenia VAT z:
- usługi w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia oraz
- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługami opieki medycznej, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?
Aby możliwe było zastosowanie tego zwolnienia muszą być zrealizowane dwa warunki:
1) świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, (kryterium przedmiotowe),
2) usługi muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej (kryterium podmiotowe).
Czynności z zakresu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia muszą być powiązane wyłącznie z opieką medyczną.
Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.
Opieka medyczna odnosi się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie „opieki medycznej” nie dotyczy świadczeń medycznych realizowanych w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.
Taki sposób rozumienia tego pojęcia wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE
(sprawa L.u.P. GmbH- C-106/05, pkt 27 oraz sprawa d"Ambrumenil- C-307/01, pkt 57).
Polecamy: Jak określono usługi zwolnione przedmiotowo z VAT w 2011 roku?
Czy usługi świadczone przez stację sanitarno-epidemiologiczną będą podlegały zwolnieniu od podatku VAT?
Świadczone przez stację usługi dotyczące badań oraz przeprowadzanych pomiarów mogą mieć charakter profilaktyczny, jeśli ich celem będzie ochronę zdrowia.
Cel ten może być realizowany poprzez zapobieganie chorobom powstałym w wyniku negatywnego oddziaływania środowiska oraz znajdujących się w nim szkodliwych czynników i substancji.
REKLAMA
Jednak zdaniem fiskusa trzeba pamiętać, że tylko część usług wykonywanych jest w odniesieniu do człowieka. Pozostała część wykonywana jest w odniesieniu do elementów środowiska, w którym znajduje się człowiek t.j. m.in. stanowiska pracy, wody, gleby.
Jeżeli stacja jako zakład opieki zdrowotnej świadczy usługi dotyczące diagnostyki pacjentów, w zakresie w jakim stanowią usługi opieki medycznej służące profilaktyce, nie musi płacić podatku VAT od tych usług.
Podstawą tego zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.
Pozostałe usługi, o których mowa we wniosku będą opodatkowane 23% stawką podatku.
Czy stacja sanitarno-epidemiologiczna jest podatnikiem VAT?
Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2. Cel lub rezultat takiej działalności nie ma większego znaczenia.
Na podstawie ust. 6 powyższego artykułu, nie uznaje się za podatnika - organów władzy publicznej - urzędów obsługujących organy władzy publicznej w zakresie realizowanych przez nie zadań określonych w odrębnych przepisach prawa, dla wykonania których zostały one powołane (z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych).
Zgodnie z art. 7 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stacja sanitarno-epidemiologiczna wykonując przedmiotowe czynności działa jako urząd obsługujący organ władzy publicznej.
Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?
Gdy stacja taka wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym w ramach sprawowanego władztwa publicznego jako urząd obsługujący organ władzy - nie jest uważana za podatnika VAT w zakresie wykonywanych czynności.
Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę fakt, że w przedstawionej sytuacji usługi świadczone są na podstawie umów cywilnoprawnych nie ma zastosowania wyjątek zawarty w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec tego zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja z 8 marca 2011 r. - nr ITPP2/443-1296a/10/RS) stacja sanitarno-epidemiologiczna jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług, które nie są objęte zwolnieniem podatkowym oraz są wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat