REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi świadczone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne są zwolnione z VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Opodatkowanie usług Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.
Opodatkowanie usług Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Zakres usług stacji sanitarno-epidemiologicznych jest zróżnicowany. Te usługi, które są zaliczane do usług medycznych, służą profilaktyce czy dotyczą diagnostyki pacjentów są zwolnione z VAT. Pozostałe trzeba opodatkować stawką podstawową (aktualnie 23%).

Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 marca 2011 r. (nr ITPP2/443-1296b/10/RS).

REKLAMA

Autopromocja

Status stacji sanitarno-epidemiologicznej

Stacje sanitarno-epidemiologiczne są jednostkami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. W ramach czynności urzędowych wykonują działalność kontrolną oraz badawczą.

Są zakładami opieki zdrowotnej i świadczą usługi dla ludności związane z tzw. medycyną profilaktyczną. Jest to działalność w zakresie medycyny zapobiegawczej, profilaktycznej. Utrzymują status zakładu opieki zdrowotnej.

Działalności stacji sanitarno-epidemiologicznych związana jest z:
- medyczną diagnostyką pacjentów,
- badaniem żywności i innych wyrobów celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego,
- zapobieganiem chorobom zawodowym pracowników w zakładach pracy,
- badaniem innych elementów środowiska człowieka, które mają wpływ na zdrowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywane usługi są świadczone odpłatnie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zwolnienia z VAT usług medycznych świadczonych przez zoz-y

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia z obowiązku płacenia VAT z:
- usługi w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia oraz
- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związane z usługami opieki medycznej, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Aby możliwe było zastosowanie tego zwolnienia muszą być zrealizowane dwa warunki:
1) świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, (kryterium przedmiotowe),
2) usługi muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej (kryterium podmiotowe).

Czynności z zakresu profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia muszą być powiązane wyłącznie z opieką medyczną.

REKLAMA

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.

Opieka medyczna odnosi się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie „opieki medycznej” nie dotyczy świadczeń medycznych realizowanych w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Taki sposób rozumienia tego pojęcia wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE
(sprawa L.u.P. GmbH- C-106/05, pkt 27 oraz sprawa d"Ambrumenil- C-307/01, pkt 57).

Polecamy: Jak określono usługi zwolnione przedmiotowo z VAT w 2011 roku?

Czy usługi świadczone przez stację sanitarno-epidemiologiczną będą podlegały zwolnieniu od podatku VAT?

Świadczone przez stację usługi dotyczące badań oraz przeprowadzanych pomiarów mogą mieć charakter profilaktyczny, jeśli ich celem będzie ochronę zdrowia.

Cel ten może być realizowany poprzez zapobieganie chorobom powstałym w wyniku negatywnego oddziaływania środowiska oraz znajdujących się w nim szkodliwych czynników i substancji.

REKLAMA

Jednak zdaniem fiskusa trzeba pamiętać, że tylko część usług wykonywanych jest w odniesieniu do człowieka. Pozostała część wykonywana jest w odniesieniu do elementów środowiska, w którym znajduje się człowiek t.j. m.in. stanowiska pracy, wody, gleby.

Jeżeli stacja jako zakład opieki zdrowotnej świadczy usługi dotyczące diagnostyki pacjentów, w zakresie w jakim stanowią usługi opieki medycznej służące profilaktyce, nie musi płacić podatku VAT od tych usług.
Podstawą tego zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.
Pozostałe usługi, o których mowa we wniosku będą opodatkowane 23% stawką podatku.

Czy stacja sanitarno-epidemiologiczna jest podatnikiem VAT?

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2. Cel lub rezultat takiej działalności nie ma większego znaczenia.

Na podstawie ust. 6 powyższego artykułu, nie uznaje się za podatnika - organów władzy publicznej - urzędów obsługujących organy władzy publicznej w zakresie realizowanych przez nie zadań określonych w odrębnych przepisach prawa, dla wykonania których zostały one powołane (z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stacja sanitarno-epidemiologiczna wykonując przedmiotowe czynności działa jako urząd obsługujący organ władzy publicznej.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Gdy stacja taka wykonuje czynności o charakterze publicznoprawnym w ramach sprawowanego władztwa publicznego jako urząd obsługujący organ władzy - nie jest uważana za podatnika VAT w zakresie wykonywanych czynności.

Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę fakt, że w przedstawionej sytuacji usługi świadczone są na podstawie umów cywilnoprawnych nie ma zastosowania wyjątek zawarty w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec tego zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja z 8 marca 2011 r. - nr ITPP2/443-1296a/10/RS) stacja sanitarno-epidemiologiczna jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług, które nie są objęte zwolnieniem podatkowym oraz są wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA