reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zakwaterowanie studentów w akademikach jest zwolnione z VAT

Zakwaterowanie studentów w akademikach jest zwolnione z VAT

Zakwaterowanie studentów w domach studenckich korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Uzależnione jest to jednakże od spełnienia warunku – student powinien podejmować edukację na uczelni, która świadczy tego rodzaju usługę. Inaczej przedstawia się sytuacja osób wchodzących do rodziny studenta – małżonka i dzieci. Jeśli bowiem nie studiują one na uczelni świadczona na ich rzecz usługa zakwaterowania podlega VAT - ale w tym przypadku ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT - 8 %.

Zwolnienie określonych czynności w podatku VAT, w tym dotyczących zakwaterowania w domach studenckich, określone zostało w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Co istotne przepisy te cechują się pewną specyfiką. Mianowicie regulacje w tym zakresie nie powinny być interpretowane rozszerzająco. Za niedopuszczalne należy więc uznać taką ich wykładnie, które rozszerzyłoby ich zakres znaczeniowy.

Norma regulująca zwolnienie z opodatkowania czynności zakwaterowania w domach studenckich wynika z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 30 lit b ustawy o VAT.

Co ciekawe omawiany przepis posługuje się pojęciami, których zakres znaczeniowy nie został zdefiniowany ustawą o VAT. Zgodnie z brzmieniem tej regulacji zwalnia się z opodatkowania usługi zakwaterowania w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie.

By możliwe było właściwe odczytanie tego przepisu określić należy pojęcia: „student”, „doktorant”, „dom studencki”. Wobec braku ich definicji w samej ustawie o podatku od towarów i usług posiłkowo należy stosować inne regulacje, które pojęcia te wyjaśniają.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zastosowanie będzie tu miała ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którą „student” to osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich, „doktorant” to uczestnik studiów doktoranckich. Uczelnia może prowadzić domy studenckie i stołówki studenckie.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

W świetle powyższych regulacji ocena, czy w konkretnej sytuacji nastąpi zwolnienie z opodatkowania VAT uzależniona jest od względów podmiotowo-przedmiotowych. W pierwszej bowiem kolejności zbadania wymaga status osoby kwaterowanej, z drugiej jej związek z uczelnią na płaszczyźnie edukacyjnej. Spełnienie tych przesłanek w swej konsekwencji uprawniać będzie do zastosowania przywołanego przepisu art. 43 ustawy o VAT, tj. zwolnienia z opodatkowania.

Inaczej rzecz się ma w odniesieniu do zakwaterowania w domach studenckich osób nie będących studentami uczelni świadczącej rzeczone usługi. Za przykład może tu posłużyć występujący w praktyce kwaterunek osób wchodzących w skład rodziny studenta.

Tego rodzaju czynności adresowane do podmiotów wyłączonych z kręgu znaczeniowego „student” i „doktorant” podlega już opodatkowaniu VAT.

Jak była już wyżej o tym mowa, zastosowanie tu będzie miała stawka preferencyjna 8 %. Wykaz czynności podlegających opodatkowaniu wspomnianą preferencyjną stawką podatku zawiera załącznik nr 3 do ustawy o VAT.

Pod pozycją 163 wymienione zostały usługi w grupowaniu PKWiU 55 „Usługi związane z zakwaterowaniem”. W konsekwencji, w świetle tej regulacji do kwaterunku osób innych niż te, wobec których stosować należy zwolnienie z VAT, właściwa będzie stawka 8 %.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 maja 2011 r. (nr ILPP2/443-574/11-2/MN).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama