REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT usług medycznych - eksperyment badawczy i leczniczy

Aleksandra Pieńczuk
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zwolnienie z VAT usług medycznych; badania leków; eksperyment medyczny
Zwolnienie z VAT usług medycznych; badania leków; eksperyment medyczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eksperyment leczniczy (wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej) ma cele lecznicze i w związku z tym usługa medyczna z tym eksperymentem związana jest zwolniona z VAT.

1. Nieuprawnione jest twierdzenie, że badanie kliniczne nowego leku na oddziale chemioterapii Szpitala na pacjentach ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową stanowi eksperyment badawczy, a nie leczniczy w rozumieniu art. 21 ustawy o zawodach lekarza. Wbrew poglądowi Organu nie można przyjąć, że badanie nowego leku nie ma wartości terapeutycznych, a jego celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy medycznej, a zatem cel naukowy.

Autopromocja

2. Należy przyznać, że badanie kliniczne produktu leczniczego, stanowiące, zdaniem Sądu, eksperyment leczniczy siłą rzeczy ma też cel badawczy. Nie do przyjęcia jest jednak teza, że produkt badany będzie ewentualnie wykorzystany w nieokreślonej przyszłości i hipotetycznej sytuacji, kiedy jest on aplikowany tu i teraz, pacjentom hospitalizowanym. Może co najwyżej nie być rozpowszechniony, gdy wynik badania będzie uzasadniał takie zaniechanie.

Powyższe stwierdzenia, to tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 22 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Ol 690/11).

Badania kliniczne leków

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w zakresie współpracy z sektorem farmaceutycznym i na podstawie zawartych ze sponsorami i badaczami umów trójstronnych, uczestniczy w organizowanych przez nie badaniach klinicznych.

Na mocy takich umów szpital uzyskuje nieodpłatnie badane produkty lecznicze, komparatory oraz urządzenia stosowane do ich podawania. Osobami badanymi są pacjenci szpitala, którzy spełniają kryteria określone protokołem badania i jednocześnie wyrażą zgodę na udział w badaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby te w czasie eksperymentu przyjmują inne leki, niż w leczeniu standardowym, a wszystkie koszty związane z diagnozowaniem i leczeniem takiego pacjenta ponosi nie NFZ, lecz sponsor. Pacjenci objęci badaniami klinicznymi nie są w ogóle wykazywani w rozliczeniach z NFZ. W czasie trwania eksperymentu stosuje się wobec nich podobne lub wręcz takie same procedury diagnostyczne.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

W związku z powyższym, we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zadała pytanie: "Czy wynagrodzenie otrzymane przez szpital od sponsora prowadzącego badanie kliniczne jest zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT, czy też podlega podatkowi wg stawki 23%?

Spółka uznała, że zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie. Spółka podniosła również, że pacjenci, którzy otrzymują badane leki, zażywają je w celu poprawy stanu ich zdrowia, a nie wzięcia udziału w abstrakcyjnych badaniach naukowych-dla większości pacjentów objętych badaniami wzięciu udziału w konkretnym badaniu klinicznym to szansa na skorzystania z nowatorskiej terapii.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wynagrodzenie otrzymywane przez szpital pokrywa koszty utrzymania pacjenta w szpitalu (przeważająca ilość umów dotyczy pacjentów hospitalizowanych), koszty badań diagnostycznych, prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej itp.

Spółka podkreśliła również, że pacjenci otrzymują identyczne lub bardzo podobne świadczenia zdrowotne w porównaniu do pacjentów leczonych standardowo co potwierdza tezę, że czynności szpitala wykonywane w ramach badań klinicznych podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT.

Fiskus: nie ma możliwości zastosowania zwolnienia z VAT

Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe. Minister Finansów stwierdził, że niespełnione pozostały dwie przesłanki konieczne do zakwalifikowania usług, jako zwolnionych od VAT:

1. przedmiotowej, tj. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

2. podmiotowej, tj. usługi te muszą być świadczone przez podmioty lecznicze ( do 30 czerwca 2011r. przez zakład opieki zdrowotnej).

Organ dokonał wykładni przepisów ustawy o VAT i przywołał linię orzeczniczą TSUE, zgodnie z którą usługi, których głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, nie korzystają ze zwolnienia. Organ jednocześnie wywiódł, że eksperyment badawczy (kliniczne badanie eksperymentalne) – to badanie naukowe, którego zasadniczym celem jest określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub innej technologii medycznej (zabiegu, testu diagnostycznego). Jako takie nie powinno ono korzystać z przedmiotowego zwolnienia.


WSA pozwala zastosować zwolnienie z VAT

Spółka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem organu podatkowego i po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, wniosła skargę do WSA w Olsztynie.

Sąd potwierdził, że eksperymentem leczniczym jest wprowadzenie przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej.

Może on być przeprowadzony, jeżeli dotychczasowe metody medyczne nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność nie jest wystarczająca. Jako taki ma on wyraźne cele lecznicze, którym jedynie towarzyszą cele stricte badawcze. W takiej sytuacji nieuprawnione byłoby odmawianie przedmiotowym usługom prawa do zwolnienia z VAT.

Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Cel usługi medycznej uzasadnia skorzystanie ze zwolnienia

Zgadzam się z argumentacją sądu, który uznał, iż badanie kliniczne produktu leczniczego, spełnia kryteria eksperymentu leczniczego, a nie wyłącznie badawczego.

Usługi wykonywane przez skarżącego polegające na obsłudze i przeprowadzeniu badania klinicznego nie miały wyłącznie na celu rozszerzenia wiedzy medycznej.

Jest to istotne gdyż literalnie, art. 43 ust.1 pkt.18 ustawy o VAT zwalnia z opodatkowania podatkiem VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Przepis ten jest implementacją art. 132 ust.1 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE. Z orzecznictwa dotyczącego tego artykułu wynika, iż pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Natomiast cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia. Jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Innymi słowy, aby podlegać zwolnieniu świadczenie powinno mieć cel terapeutyczny, tym samym liczy się nie charakter usługi, ale jej cel (patrz też wyrok w sprawie L.u.P. GmbH, sygn. C-106/05 oraz w połączonych sprawach C-394/04 i C-395/04 Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AE).

Niewątpliwie w rozpatrywanym przypadku mieliśmy do czynienia z opieką medyczną. Wiodącym celem było sprawdzenie czy lek jest skuteczny w leczeniu chorych. Dlatego usługę taką można objąć zwolnieniem z VAT z art. 43 ust.1 pkt.18. ustawy o VAT.

Podatnicy powinni jednak uważać, gdyż usługi związane z eksperymentem badawczym, który nie będzie jednocześnie eksperymentem leczniczym, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT, a organy podatkowe wydając interpretacje chętnie powołają się na powyższy wyrok.

Aleksandra Pieńczuk jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA