REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Redakcja
Zwolnienia z VAT za usługi medyczne
Zwolnienia z VAT za usługi medyczne

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

In vitro, operacje plastyczne i inne zmiany w ustawie

Nowelizacja ustawy VAT z 18 marca 2011 roku wprowadziła pojęcia, które nie sposób odczytywać jasno i jednoznacznie. Spowodowało to pytania już chwilę po wejściu noweli w życie. Liczne interpretacje indywidualne dotyczące m.in. operacji plastycznych, zabiegów in vitro czy też opieki paliatywnej wskazują na narastający problem i potrzebę wydania przez Ministra Finansów opinii ogólnej, która wiązałaby wszystkie podmioty i precyzowała usługi medyczne objęte zwolnieniem z VAT.

Autopromocja

Zobacz: Które usługo medyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Zobacz: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Grota solna, dentysta oraz fizjoterapeuta

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przy wracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Na podstawie tego przepisu można wnioskować, że usługi inhalacyjne, dentystyczne oraz fizjoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia z VAT. Warunkiem koniecznym owego zwolnienia jest w przypadku usług inhalacyjnych stosowne orzeczenie lekarskie, usługi komercyjne podlegają podatkowi. Co do fizjoterapeutki, bez 23% VATu są również zakłady nie posiadające statusu zakładu opieki zdrowotnej, ale zatrudniające osoby mające stosowne kwalifikacje zawodowe. Sytuacja dentystów jest precyzyjnie określona, bowiem lekarz dentysta w myśl przepisu świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, a jego sytuacja względem podatku nie zmienia się po nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Zobacz: Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Kolejne często stawiane  pytanie o zwolnienie dotyczy usług logopedycznych. W tym przypadku odpowiedź daje indywidualna interpretacja podatkowa z 10 marca 2011 r., wydana przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie, która stwierdza, że w świetle wcześniej przytoczonego przepisu, usługi logopedyczne zaliczają się do grona świadczeń medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Turnusy rehabilitacyjne i osoby towarzyszące pacjentom

Turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zwolnione z VAT. Jednoznacznie odniósł się do tego Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z 28 lutego 2011 roku. Taka sama wykładnia dotyczy usług zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom pod warunkiem, ze obecność osób podczas leczenia pacjenta ma na celu pozytywny wpływ na jego stan zdrowia.

Zobacz: Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Zobacz: Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom

Jak sprawa zwolnień z VAT wygląda w przypadku pracy ratownika oraz przy zabezpieczeniu imprez masowych?

Zarówno praca ratownika posiadającego uprawnienia WOPR jak i zabezpieczenie medyczne imprez spełniają przesłanki zwolnienia z VAT zawarte w nowelizacji ustawy. Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego również podlegają zwolnieniu. Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego. Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Autopromocja

Zobacz: Ratownik bez VAT

Zobacz: Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są zwolnione z VAT

Co nie podlega zwolnieniu?

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy, a także usługi katedry i zakładów medycyny sądowej. Profilaktyka i promocja zdrowia ma charakter edukacyjno-informacyjny, co nie może być przesłanką zwolnienia z VAT. Świadczone usługi z zakresu medycyny pracy tj. wykonywanie badań profilaktycznych, których celem jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, czy też wykonywania określonych czynności –  również nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Podobna sytuacja jest z usługami świadczonymi przez katedry i zakłady medycyny sądowej, które w poprzednim stanie prawnym były zwolnione z opodatkowania, natomiast obecnie nie są. Celem działalności tych instytucji  jest bowiem ochrona zdrowia, nie zaś świadczenie na rzecz profilaktyki. Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Zobacz: Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Zobacz: Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sadowej są zwolnione z VAT?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA