REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Redakcja
Zwolnienia z  VAT za usługi medyczne
Zwolnienia z VAT za usługi medyczne

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

In vitro, operacje plastyczne i inne zmiany w ustawie

Nowelizacja ustawy VAT z 18 marca 2011 roku wprowadziła pojęcia, które nie sposób odczytywać jasno i jednoznacznie. Spowodowało to pytania już chwilę po wejściu noweli w życie. Liczne interpretacje indywidualne dotyczące m.in. operacji plastycznych, zabiegów in vitro czy też opieki paliatywnej wskazują na narastający problem i potrzebę wydania przez Ministra Finansów opinii ogólnej, która wiązałaby wszystkie podmioty i precyzowała usługi medyczne objęte zwolnieniem z VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Które usługo medyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Zobacz: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Grota solna, dentysta oraz fizjoterapeuta

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przy wracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Na podstawie tego przepisu można wnioskować, że usługi inhalacyjne, dentystyczne oraz fizjoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia z VAT. Warunkiem koniecznym owego zwolnienia jest w przypadku usług inhalacyjnych stosowne orzeczenie lekarskie, usługi komercyjne podlegają podatkowi. Co do fizjoterapeutki, bez 23% VATu są również zakłady nie posiadające statusu zakładu opieki zdrowotnej, ale zatrudniające osoby mające stosowne kwalifikacje zawodowe. Sytuacja dentystów jest precyzyjnie określona, bowiem lekarz dentysta w myśl przepisu świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, a jego sytuacja względem podatku nie zmienia się po nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Zobacz: Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Kolejne często stawiane  pytanie o zwolnienie dotyczy usług logopedycznych. W tym przypadku odpowiedź daje indywidualna interpretacja podatkowa z 10 marca 2011 r., wydana przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie, która stwierdza, że w świetle wcześniej przytoczonego przepisu, usługi logopedyczne zaliczają się do grona świadczeń medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Turnusy rehabilitacyjne i osoby towarzyszące pacjentom

Turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zwolnione z VAT. Jednoznacznie odniósł się do tego Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z 28 lutego 2011 roku. Taka sama wykładnia dotyczy usług zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom pod warunkiem, ze obecność osób podczas leczenia pacjenta ma na celu pozytywny wpływ na jego stan zdrowia.

Zobacz: Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Zobacz: Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom

Jak sprawa zwolnień z VAT wygląda w przypadku pracy ratownika oraz przy zabezpieczeniu imprez masowych?

Zarówno praca ratownika posiadającego uprawnienia WOPR jak i zabezpieczenie medyczne imprez spełniają przesłanki zwolnienia z VAT zawarte w nowelizacji ustawy. Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego również podlegają zwolnieniu. Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego. Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Zobacz: Ratownik bez VAT

Zobacz: Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są zwolnione z VAT

Co nie podlega zwolnieniu?

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy, a także usługi katedry i zakładów medycyny sądowej. Profilaktyka i promocja zdrowia ma charakter edukacyjno-informacyjny, co nie może być przesłanką zwolnienia z VAT. Świadczone usługi z zakresu medycyny pracy tj. wykonywanie badań profilaktycznych, których celem jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, czy też wykonywania określonych czynności –  również nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Podobna sytuacja jest z usługami świadczonymi przez katedry i zakłady medycyny sądowej, które w poprzednim stanie prawnym były zwolnione z opodatkowania, natomiast obecnie nie są. Celem działalności tych instytucji  jest bowiem ochrona zdrowia, nie zaś świadczenie na rzecz profilaktyki. Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Zobacz: Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Zobacz: Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sadowej są zwolnione z VAT?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA