In vitro, operacje plastyczne i inne zmiany w ustawie
Nowelizacja ustawy VAT z 18 marca 2011 roku wprowadziła pojęcia, które nie sposób odczytywać jasno i jednoznacznie. Spowodowało to pytania już chwilę po wejściu noweli w życie. Liczne interpretacje indywidualne dotyczące m.in. operacji plastycznych, zabiegów in vitro czy też opieki paliatywnej wskazują na narastający problem i potrzebę wydania przez Ministra Finansów opinii ogólnej, która wiązałaby wszystkie podmioty i precyzowała usługi medyczne objęte zwolnieniem z VAT.
Zobacz: Które usługo medyczne są zwolnione z VAT?
reklama
reklama
Zobacz: Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?
Zobacz: Zakres zwolnienia w usługach medycznych
Grota solna, dentysta oraz fizjoterapeuta
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przy wracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Na podstawie tego przepisu można wnioskować, że usługi inhalacyjne, dentystyczne oraz fizjoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia z VAT. Warunkiem koniecznym owego zwolnienia jest w przypadku usług inhalacyjnych stosowne orzeczenie lekarskie, usługi komercyjne podlegają podatkowi. Co do fizjoterapeutki, bez 23% VATu są również zakłady nie posiadające statusu zakładu opieki zdrowotnej, ale zatrudniające osoby mające stosowne kwalifikacje zawodowe. Sytuacja dentystów jest precyzyjnie określona, bowiem lekarz dentysta w myśl przepisu świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, a jego sytuacja względem podatku nie zmienia się po nowelizacji.
Zobacz: Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?
Zobacz: Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?
Zobacz: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?
Kolejne często stawiane pytanie o zwolnienie dotyczy usług logopedycznych. W tym przypadku odpowiedź daje indywidualna interpretacja podatkowa z 10 marca 2011 r., wydana przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie, która stwierdza, że w świetle wcześniej przytoczonego przepisu, usługi logopedyczne zaliczają się do grona świadczeń medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Zobacz: Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?
Turnusy rehabilitacyjne i osoby towarzyszące pacjentom
Turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zwolnione z VAT. Jednoznacznie odniósł się do tego Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z 28 lutego 2011 roku. Taka sama wykładnia dotyczy usług zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom pod warunkiem, ze obecność osób podczas leczenia pacjenta ma na celu pozytywny wpływ na jego stan zdrowia.
Zobacz: Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku
Zobacz: Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom