REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT usług medycznych – vademecum

Redakcja
Zwolnienia z  VAT za usługi medyczne
Zwolnienia z VAT za usługi medyczne

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia zakresu usług medycznych objętych zwolnieniem z VAT budzi wątpliwości. Trudności sprawia określenie jakie usługi spełniają kryteria wskazane przez ustawę o VAT - tj. które ze świadczeń mają „na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie, bądź poprawę zdrowia ludzkiego”.

In vitro, operacje plastyczne i inne zmiany w ustawie

Nowelizacja ustawy VAT z 18 marca 2011 roku wprowadziła pojęcia, które nie sposób odczytywać jasno i jednoznacznie. Spowodowało to pytania już chwilę po wejściu noweli w życie. Liczne interpretacje indywidualne dotyczące m.in. operacji plastycznych, zabiegów in vitro czy też opieki paliatywnej wskazują na narastający problem i potrzebę wydania przez Ministra Finansów opinii ogólnej, która wiązałaby wszystkie podmioty i precyzowała usługi medyczne objęte zwolnieniem z VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Które usługo medyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Zobacz: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Grota solna, dentysta oraz fizjoterapeuta

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przy wracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Na podstawie tego przepisu można wnioskować, że usługi inhalacyjne, dentystyczne oraz fizjoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia z VAT. Warunkiem koniecznym owego zwolnienia jest w przypadku usług inhalacyjnych stosowne orzeczenie lekarskie, usługi komercyjne podlegają podatkowi. Co do fizjoterapeutki, bez 23% VATu są również zakłady nie posiadające statusu zakładu opieki zdrowotnej, ale zatrudniające osoby mające stosowne kwalifikacje zawodowe. Sytuacja dentystów jest precyzyjnie określona, bowiem lekarz dentysta w myśl przepisu świadczy usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o VAT, a jego sytuacja względem podatku nie zmienia się po nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy usługi inhalacji w grocie solnej są opodatkowane VAT?

Zobacz: Czy usługi fizjoterapeutyczne są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi dentystyczne są opodatkowane VAT?

Kolejne często stawiane  pytanie o zwolnienie dotyczy usług logopedycznych. W tym przypadku odpowiedź daje indywidualna interpretacja podatkowa z 10 marca 2011 r., wydana przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie, która stwierdza, że w świetle wcześniej przytoczonego przepisu, usługi logopedyczne zaliczają się do grona świadczeń medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Turnusy rehabilitacyjne i osoby towarzyszące pacjentom

Turnusy rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych są zwolnione z VAT. Jednoznacznie odniósł się do tego Minister Finansów w swoim rozporządzeniu z 28 lutego 2011 roku. Taka sama wykładnia dotyczy usług zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom pod warunkiem, ze obecność osób podczas leczenia pacjenta ma na celu pozytywny wpływ na jego stan zdrowia.

Zobacz: Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Zobacz: Czy usługi zakwaterowania i wyżywienia świadczone osobom towarzyszącym pacjentom

Jak sprawa zwolnień z VAT wygląda w przypadku pracy ratownika oraz przy zabezpieczeniu imprez masowych?

Zarówno praca ratownika posiadającego uprawnienia WOPR jak i zabezpieczenie medyczne imprez spełniają przesłanki zwolnienia z VAT zawarte w nowelizacji ustawy. Organ podatkowy uznał, że usługi polegające na zabezpieczeniu imprezy masowej służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego również podlegają zwolnieniu. Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego. Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zobacz: Czy usługi zabezpieczenia medycznego imprez i zgromadzeń masowych są zwolnione z VAT?

Zobacz: Ratownik bez VAT

Zobacz: Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są zwolnione z VAT

Co nie podlega zwolnieniu?

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia, usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy, a także usługi katedry i zakładów medycyny sądowej. Profilaktyka i promocja zdrowia ma charakter edukacyjno-informacyjny, co nie może być przesłanką zwolnienia z VAT. Świadczone usługi z zakresu medycyny pracy tj. wykonywanie badań profilaktycznych, których celem jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, czy też wykonywania określonych czynności –  również nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Podobna sytuacja jest z usługami świadczonymi przez katedry i zakłady medycyny sądowej, które w poprzednim stanie prawnym były zwolnione z opodatkowania, natomiast obecnie nie są. Celem działalności tych instytucji  jest bowiem ochrona zdrowia, nie zaś świadczenie na rzecz profilaktyki. Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Zobacz: Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Zobacz: Usługi świadczone przez ośrodki medycyny pracy – czy są zwolnione z VAT?

Zobacz: Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sadowej są zwolnione z VAT?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz kontrolerzy ZUS szczególnie upatrzyli sobie firmy z jednej branży, praktycznie żadna nie uniknie kontroli w najbliższym czasie. Co sprawdzają i dlaczego

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę polskie firmy transportowe i rozpoczął szczegółowe kontrole, które są odczuwalne przez branżę. Dla ekspertów nie jest to zaskoczeniem, bo to efekt rozpoznania przez ZUS trików stosowanych w firmach tej branży.

Rząd szuka pieniędzy. Podatek cyfrowy coraz bliżej?

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nowym podatkiem, który miałby objąć duże korporacje technologiczne działające w Polsce. Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiada, że koncepcja podatku cyfrowego zostanie przedstawiona w ciągu kilku miesięcy, a wpływy z niego mogą sięgnąć miliardów złotych. Pomysł budzi jednak kontrowersje.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków w 2025 r. za 2024 rok – kto i jak może to zrobić. Korzyści, warunki, jaki formularz wypełnić

Wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego PIT przez małżonków jest ważną preferencją podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych, dostępną dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Rozliczenie wspólne jest korzystne zwłaszcza dla małżonków, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym w szczególności jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków? Odpowiadamy na te wszystkie pytania.

Będzie rewolucja w raportowaniu ESG po zmianach w dyrektywie CSRD? Obowiązki tylko dla największych firm. Pakiet Omnibus I Komisji Europejskiej

W lutym 2025 roku Komisja Europejska ogłosiła przełomowe zmiany w unijnym systemie raportowania zrównoważonego rozwoju, wywołując gorącą debatę wśród przedsiębiorców, prawników i ekspertów ESG. Propozycje zawarte w pakiecie Omnibus, obejmujące m.in. modyfikacje dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), zdaniem wielu komentatorów stanowią próbę znalezienia równowagi między ambicjami klimatycznymi UE a realiami gospodarczymi. Wspólnie z dr Anną Partyką-Opielą, partnerką kancelarii Rymarz Zdort Maruta i laureatką rankingu Top 25 Women Lawyers in Business by Forbes 2024, analizujemy konsekwencje tych zmian dla europejskiego biznesu.

REKLAMA

Biznes ma dość! Domaga się prostych i stabilnych podatków. Jest 100 postulatów

Chaos w podatkach, powolne sądy i drakońskie areszty gospodarcze – polscy przedsiębiorcy mają dość! Domagają się uproszczenia systemu podatkowego, rozszerzenia estońskiego CIT oraz stabilnych przepisów. Czy rząd posłucha biznesu, zanim firmy zaczną masowo uciekać za granicę?

Lista ok. 40 zmian deregulacyjnych przepisów dla biznesu od 1 maja 2025 r. Kontrole firm, rzemiosło, mały ZUS plus, zamówienia publiczne i inne ułatwienia

W dniu 11 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Zmiany mają wejść w życie w większości od 1 maja 2025 roku

Wynagrodzenie brutto, a netto w 2025 roku. Jak obliczyć kwotę pensji do wypłaty? [Przykłady]

Jedną z podstawowych kwestii dla pracownika i pracodawcy jest ustalenie stawki wynagrodzenia, jaką pracownik będzie co miesiąc otrzymywał za wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Pracownicy często mają wątpliwości dlaczego kwota netto, która dostają na konto, jest o tyle niższa niż ta zapisana w umowie. Kwota która podana jest na umowie o pracę to najczęściej kwota brutto, czyli całość wynagrodzenia, które zostaje pomniejszane o należne świadczenia publicznoprawne. Po odjęciu tych świadczeń pozostaje kwota netto, którą pracownik otrzymuje, tzw. „kwota na rękę”.

Zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia? Przedsiębiorcy apelują do rządu o natychmiastowe działania

Rada Przedsiębiorców domaga się realizacji obietnicy wyborczej – ZUS powinien przejąć wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika. W liście do premiera Donalda Tuska i liderów koalicji przedsiębiorcy wzywają do uchwalenia przepisów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Czy rząd dotrzyma słowa?

REKLAMA

Inwestowanie w złoto - marzec 2025 r. Cena i notowania. Stabilność mimo ryzyka delewarowania na zmiennych rynkach

Jak informuje Saxo Bank w komunikacie z 12 marca 2025 r., globalne rynki finansowe pozostają w stanie podwyższonej niepewności, ponieważ wprowadzenie, a następnie odwołanie ceł przez administrację Trumpa wobec głównych partnerów handlowych nadal wywiera presję na Wall Street i szerzej na rynek. Złoto pozostaje stabilne, utrzymując notowania powyżej 2900 USD po kolejnej stosunkowo płytkiej korekcie. Inwestorzy i traderzy reagują również na gwałtowne i nagłe pogorszenie danych makroekonomicznych w USA, co zwiększa ryzyko stagflacji, wspierającej ceny złota.

Jak skutecznie odwołać się od wyników kontroli projektu unijnego? 5 zasadniczych kroków

Realizacja projektu unijnego to duże wyzwanie – wymaga nie tylko zaangażowania i dobrej organizacji, ale także skrupulatnego przestrzegania przepisów i wytycznych. Kontrole projektów są standardową praktyką, której celem jest sprawdzenie, czy środki publiczne są wykorzystywane zgodnie z przepisami i pierwotnymi założeniami projektu. Co jednak zrobić, gdy wynik kontroli jest niekorzystny? Jakie kroki podjąć, by skutecznie się odwołać?

REKLAMA