REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konsultacje psychologiczne w celu stwierdzenia zdolności do wykonywania pracy są zwolnione z VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Zwolnienia z podatku VAT -  konsultacje psychologiczne
Zwolnienia z podatku VAT - konsultacje psychologiczne

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami podatkowymi działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie opieki medycznej, które służą m.in profilaktyce zdrowia, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, jest zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT. Czy można zatem uznać, że usługi psychologa, który orzeka o zdolności do wykonywania określonej pracy, będą służyły wskazanemu celowi?

Kiedy usługi medyczne są wolne od VAT?

Zgodnie z ustawą odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu (art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT). Jest to zasada, od której przewidziano wyjątki. Należy je rozumieć w sposób ścisły, ponieważ stanowią odstępstwa od powyższej zasady.

REKLAMA

Autopromocja

Jednym z wyjątków jest art. 43 ustawy o VAT, który przewiduje, że usługi w zakresie opieki medycznej służące:

- profilaktyce,

- zachowaniu,

- ratowaniu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz

- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane,

wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza -  zwolnione są od podatku (art.43 ust.1 pkt 18 i 18a ustawy o VAT).

Jest to tzw. kryterium przedmiotowe, które określa rodzaj świadczeń zwolnionych od podatku.

Drugie kryterium - podmiotowe, wskazuje grupy podmiotów, które wykonują usługi mogące być nieopodatkowane. Grupy te zostały wymienione w art.43 ust.1 pkt 18 i 18a tej ustawy.

Zgodnie z nim nie płaci się VAT-u od usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a)  lekarza i lekarza dentysty,

b)  pielęgniarki i położnej,

c)  medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039),

d)  psychologa.

Zwolnienie od podatku dotyczy tylko świadczeń medycznych wykonywanych w określonym celu przez określone podmioty.

Pojęcie opieki medycznej

Przepisy dotyczące zwolnień podatkowych przy wykonywaniu usług opieki medycznej, są wynikiem wprowadzenia do polskich regulacji podatkowych przepisów unijnych (przede wszystkim art. 132 ust. 1 lit. b) i lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347)).

W związku z tym sposób rozumienia pojęcia „opieki medycznej” został wypracowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

W swoim orzecznictwie Trybunał podkreślał, że opieka medyczna dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Obejmuje ono również postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Podstawowe znaczenie ma cel świadczonej usług medycznej. To on wskazuje, czy można w danym przydatku zastosować zwolnienie. Będzie to możliwe, gdy wykonywane świadczenie będzie miało cel terapeutyczny, ochronę, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia. W wypadku braku takiego celu, nie będzie można skorzystać z omawianego wyjątku.

Pojęcie „opieki medycznej” obejmuje zarówno leczenie, jak i profilaktykę. Cel usługi wykonywanej na rzecz pacjenta należy badać każdorazowo.

W związku z tym badania lub inne zabiegi medyczne o charakterze profilaktycznym, przeprowadzane na osobach, które nie cierpią na żadną chorobę lub anomalię zdrowotną, mogą być zwolnione z podatku VAT. Dzieje się tak, ponieważ działania te mają na celu poddanie pacjentów obserwacji i badaniom jeszcze zanim pojawi się konieczność stawiania diagnozy czy leczenia.

Zatem osoby, które nie cierpią z powodu jakiejkolwiek choroby lub zaburzeń zdrowia, również są poddawane badaniom w celu zapobiegawczym, ponieważ może przyczynić się to do utrzymywania dobrego stanu ich zdrowia.

Opodatkowanie usług świadczonych przez psychologa.

REKLAMA

W opisywanym przypadku, usługi medyczne świadczone są przez psychologa zatrudnionego w spółce z o.o. Orzeka On o zdolności wykonywania określonych zawodów na podstawie skierowania od lekarza medycyny pracy (np. zawód operatora wózka jezdniowego z napędem silnikowym, kierowcy do kierowania samochodem w ramach danej kategorii). Faktury VAT wystawiane są przez spółkę.

Przepisy ustawy o służbie medycyny pracy (z dnia 27 czerwca 1997 r. - Dz. U. z 2004 r. Nr 125 poz. 1317) zaliczają wykonywanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników do profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Profilaktyczna opieka medyczna polega na obserwacji i badaniu pacjenta, aby w przyszłości  nie dopuścić do diagnozowania i leczenia ewentualnych chorób. Jest zespołem czynności ukierunkowanych na utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Takie rozumienie profilaktycznej opieki medycznej pozwala na zaliczenie jej do zakresu pojęcia opieki medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zwolnienia - VAT

Mimo to, badania wykonywane przez psychologa nie mają na celu zapewnienia opieki medycznej. Zadaniem psychologa jest stwierdzenie, czy stan zdrowia badanego pracownika pozwala mu na wykonywanie czynności związanych z jego pracą. Badanie wykonuje, ponieważ zleca mu je inna osoba- w tym wypadku pracodawca. W tej sytuacji brak jest bezpośredniego związku z leczeniem.

Zwolnieniu z obowiązku odprowadzania podatku VAT podlegają jedynie usługi w zakresie opieki medycznej, i tylko te, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Wydanie porady koniecznej przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje (np. zawarcie umowy o pracę) nie spełnia tego celu.

Celem usługi wykonywanej przez psychologa jest stwierdzenie, czy zachodzą przeciwwskazania do wykonywania określonych czynności. Świadczenia te nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie wyjątku z art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 19 i pkt 19a ustawy o VAT. Nie zostaje spełniony zasadniczy warunek w postaci bezpośredniego celu- profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawie zdrowia.

Nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt. 18,18 a, 19, 19a ustawy o VAT.

Adam Bartosiewicz w „VAT. Komentarz. Dodatek specjalny ze zmianami aktualny na 1 czerwca 2011 r.” wskazuje, że przepis ten został zmieniony w ten sposób, że w miejsce określenia, że dane usługi mają być świadczone "przez" przedstawicieli określonych zawodów medycznych, pojawiło się sformułowanie o świadczeniu danych usług "w ramach wykonywania" określonych zawodów medycznych. Na tle poprzedniego brzmienia przepisów powstawał problem, czy ze zwolnienia mogą korzystać także usługi świadczone przez podmioty, które same nie są np. lekarzem, pielęgniarką etc., tylko odprzedają te usługi. Jak wynika ze sprawozdań z prac Komisji Finansów Publicznych, wprowadzenie tej poprawki miało na celu, aby ze zwolnienia korzystały usługi faktycznie wykonywane przez lekarza, lekarza dentystę etc., niezależnie od tego, w jakiej formie prawnej będzie działał podatnik sprzedający te usługi. Przykładowo zatem, usługi medyczne sprzedawane przez spółkę z o.o., która nie jest zakładem opieki zdrowotnej i nie zatrudnia lekarzy, lecz współpracuje z nimi na kontraktach, będą zwolnione z podatku na mocy komentowanego przepisu.

Zwolnienie wprowadzone w tym artykule dotyczy czynności świadczonych przez dowolny podmiot. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest to, aby

  1. czynności były wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej oraz
  2. czynności były świadczone na ich terenie- w ramach nieruchomości będącej w dyspozycji zakładu opieki zdrowotnej oraz służącej wykonywaniu usług opieki medycznej.

Wymóg dotyczący świadczenia na rzecz zakładów opieki zdrowotnej oznacza, że nabywca tych świadczeń powinien mieć status zakładu opieki zdrowotnej.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA