| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Szkolenia z „miękkich” umiejętności są czasem zwolnione z VAT

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego w postaci tzw. szkoleń miękkich, prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), finansowane w całości ze środków publicznych, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisami wspomnianego rozporządzenia, wystarczy aby tego rodzaju szkolenia były finansowane w co najmniej 70% z środków publicznych. DIS definiuje środki publiczne, powołując się przy tym na definicję z ustawy o finansach publicznych.

Niestety nie jest jasne, czy zwolnienie ma zastosowanie w sytuacji, gdy szkolenie jest adresowane do instytucji gospodarującej środkami publicznymi, np. jednostki administracji publicznej. Wydaje się, że szkolenie te nie podlega zwolnieniu, gdyż finansuje je organizator ze środków własnych, zaś jedynie zapłata ze strony zleceniodawcy, następuje z wykorzystaniem środków publicznych.

Tymczasem jak wynika z rozporządzenia Rady UE nr 282/2011, sfinansowanie usługi musi nastąpić bezpośrednio na rzecz zleceniobiorcy, z wyłączeniem podwykonawców.

Przepisy ustawowe nie definiują kształcenia oraz przekwalifikowania zawodowego. Aby poprawnie interpretować powyższe pojęcia, należy sięgnąć do przywołanego powyżej rozporządzenia Rady UE. Zgodnie z nim, szkolenia te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z branżą bądź zawodem, lub być uaktualnieniem wiedzy wymaganej do celów zawodowych. Powstaje zatem pytanie, czy szkolenia, które prowadzi spółka (np. z zakresu negocjacji, autoprezentacji lub biznesowego savoir vivre) zawsze pozostaną w bezpośrednim związku z zawodem?

Zmiany w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, które powinien znać każdy przedsiębiorca

Należy również wspomnieć, że zwolnienie od VAT obejmuje także dostawę towarów oraz świadczenie usług, które są ściśle związane i niezbędne do przeprowadzenia szkolenia, tj. usługi noclegowe, cateringowe, organizacje konferencji itp.

Resumując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że interpretacja DIS jest korzystna dla podatnika, gdyż pomimo wątpliwości opisanych powyżej, uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Paweł Gawor, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »