REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców
Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Istotne przy tym jest to by usługi te realizowane były w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach. Regulacje dotyczące tej materii pozwalają nie tylko na objęcie zwolnieniem podstawowej usługi. Zwolnione są bowiem też ściśle z usługami kształcenia związane dostawa towarów i świadczenie usług. Kwalifikację usług dodatkowych pod kątem zwolnienia z opodatkowania podlega jednakże ograniczeniom. Muszą być niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ze zwolnienia nie korzystają też usługi dodatkowe jeśli ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu.

Przykładem, który zilustrowałby rodzaj usług dodatkowych opodatkowanych stawką podstawową, pomimo że związanych z usługami kształcenia zawodowego kierowców jest usługa wynajmu autobusu przystosowanego do praktycznej nauki jazdy.

Autopromocja

Podmiot gospodarczy, który prowadzi ośrodek szkolenia w kategoriach C, C+E i D w zakresie usług kształcenia zawodowego kierowców korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.

Podstawę prawną w tym zakresie stanowi art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku między innymi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Kształcenie zawodowe kierowców, jako forma prowadzonej działalności, regulowane jest przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W konsekwencji spełniony jest warunek określony przywołanym przepisem.

POLECAMY: Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?

Wspomniany podmiot, by realizować przedmiotową usługę powinien być dysponentem odpowiedniego zaplecza. Na takie z pewnością składa się tabor pojazdów służących szkoleniu kierowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli podatnik samodzielnie realizuje usługę z wykorzystaniem swojego sprzętu – skutek podatkowy jest oczywisty – zastosowanie będzie miał przywołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 29.

Sytuacja ulega skomplikowaniu, jeśli podmiot taki zdecyduje się na wynajem pojazdu/pojazdów na rzecz innego podmiotu świadczącego identyczne usługi. Jak wówczas należy potraktować usługę? Uznając nawet, ze czynność ta ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaje wątpliwość co do możliwości skorzystania ze zwolnienia.

By odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przywołać regulację art. 43 ust. 17 ustawy o VAT.

Zgodnie z nią między innymi przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

POLECAMY: Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

W świetle przywołanych regulacji przedmiotowa usługa choć zrealizowana przez podmiot dokonujący kształcenia zawodowego kierowców na rzecz innego podmiotu prowadzącego identyczny zakres działalności, pomimo że służyć ma praktycznej nauce jazdy nie będzie podlegała zwolnieniu.

Świadczenie usług, jak wynika to z powyższego przepisu, jest wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli nie jest bezpośrednio związane z dokonaniem transakcji podlegających zwolnieniu. Dokonując pod tym kątem oceny świadczonej usługi wynajmu pojazdów dojdziemy do oczywistej konkluzji, iż czynność wynajmu nie jest konieczna do kształcenia zawodowego kierowców. Stanowi ona bowiem raczej rozszerzenie wachlarza prowadzonej działalności.

Rzeczą godną rozważenia jest kwestia, czy omawiana usługa może być opodatkowana stawką preferencyjną. Kwalifikacja usług podlegających 8 % VAT zawarta została w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W pozycjach 155 – 157 przywołanego załącznika zostały wymienione:

- poz. 155 – Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31),

- poz. 156 – Usługi taksówek osobowych (PKWiU 49.32),

- poz. 157 – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej nie sklasyfikowany (PKWiU 49.39).

POLECAMY: Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Od 1 stycznia 2011 r. na potrzeby VAT stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. Zgodnie z tą klasyfikacją do wynajmu autobusów zastosowanie mają następujące grupowania:

- Wynajem autobusów i autokarów z kierowcą (PKWiU 49.39.31),

- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, lokalny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.33),

- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, dalekobieżny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.34).

Wobec faktu, iż żadne z grupowań nie obejmuje usługi będącej przedmiotem rozważań, usługa wynajmu pojazdu do kształcenia kierowców nie korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT – w konsekwencji ma do niej zastosowanie stawka podstawowa – 23 %.

Źródło: interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r. - nr IPTPP1/443-305/11-2/MW.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA