Usługi dodatkowe świadczone przy usługach kształcenia zawodowego kierowców -opodatkowane, czy zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Przykładem, który zilustrowałby rodzaj usług dodatkowych opodatkowanych stawką podstawową, pomimo że związanych z usługami kształcenia zawodowego kierowców jest usługa wynajmu autobusu przystosowanego do praktycznej nauki jazdy.
REKLAMA
Podmiot gospodarczy, który prowadzi ośrodek szkolenia w kategoriach C, C+E i D w zakresie usług kształcenia zawodowego kierowców korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.
Podstawę prawną w tym zakresie stanowi art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku między innymi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Kształcenie zawodowe kierowców, jako forma prowadzonej działalności, regulowane jest przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. W konsekwencji spełniony jest warunek określony przywołanym przepisem.
POLECAMY: Kiedy usługi kształcenia zawodowego nie będą zwolnione z VAT?
Wspomniany podmiot, by realizować przedmiotową usługę powinien być dysponentem odpowiedniego zaplecza. Na takie z pewnością składa się tabor pojazdów służących szkoleniu kierowców.
Jeśli podatnik samodzielnie realizuje usługę z wykorzystaniem swojego sprzętu – skutek podatkowy jest oczywisty – zastosowanie będzie miał przywołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 29.
Sytuacja ulega skomplikowaniu, jeśli podmiot taki zdecyduje się na wynajem pojazdu/pojazdów na rzecz innego podmiotu świadczącego identyczne usługi. Jak wówczas należy potraktować usługę? Uznając nawet, ze czynność ta ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaje wątpliwość co do możliwości skorzystania ze zwolnienia.
By odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przywołać regulację art. 43 ust. 17 ustawy o VAT.
Zgodnie z nią między innymi przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub
2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
POLECAMY: Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?
W świetle przywołanych regulacji przedmiotowa usługa choć zrealizowana przez podmiot dokonujący kształcenia zawodowego kierowców na rzecz innego podmiotu prowadzącego identyczny zakres działalności, pomimo że służyć ma praktycznej nauce jazdy nie będzie podlegała zwolnieniu.
Świadczenie usług, jak wynika to z powyższego przepisu, jest wyłączone z zakresu zwolnienia, jeśli nie jest bezpośrednio związane z dokonaniem transakcji podlegających zwolnieniu. Dokonując pod tym kątem oceny świadczonej usługi wynajmu pojazdów dojdziemy do oczywistej konkluzji, iż czynność wynajmu nie jest konieczna do kształcenia zawodowego kierowców. Stanowi ona bowiem raczej rozszerzenie wachlarza prowadzonej działalności.
Rzeczą godną rozważenia jest kwestia, czy omawiana usługa może być opodatkowana stawką preferencyjną. Kwalifikacja usług podlegających 8 % VAT zawarta została w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.
W pozycjach 155 – 157 przywołanego załącznika zostały wymienione:
- poz. 155 – Transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31),
- poz. 156 – Usługi taksówek osobowych (PKWiU 49.32),
- poz. 157 – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej nie sklasyfikowany (PKWiU 49.39).
POLECAMY: Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT
Od 1 stycznia 2011 r. na potrzeby VAT stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. Zgodnie z tą klasyfikacją do wynajmu autobusów zastosowanie mają następujące grupowania:
- Wynajem autobusów i autokarów z kierowcą (PKWiU 49.39.31),
- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, lokalny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.33),
- Transport drogowy autobusami, pozarozkładowy, dalekobieżny, włączając wynajem tego typu autobusów (PKWiU 49.39.34).
Wobec faktu, iż żadne z grupowań nie obejmuje usługi będącej przedmiotem rozważań, usługa wynajmu pojazdu do kształcenia kierowców nie korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT – w konsekwencji ma do niej zastosowanie stawka podstawowa – 23 %.
Źródło: interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r. - nr IPTPP1/443-305/11-2/MW.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat