reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

W dniu 13 czerwca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną (sygn: IBPP1/443-293/12/LSz), w której wypowiedział się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat pobieranych przez gminę z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym zdaniem wnioskodawcy (Gminy) usuwanie i wywóz odpadów komunalnych będzie realizacją zadań publicznych nałożonych ustawą i wykonywane będą w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, zaś ustalone i pobierane od mieszkańców opłaty będą się wiązały z przejęciem obowiązków przez gminę z mocy ustawy, a tym samym nie mogą wynikać z umów cywilnoprawnych.

Gospodarka odpadami zgodna z unijnymi standardami

W związku z powyższym pobierane opłaty nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Organ w przedmiotowej sprawie nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Jego zdaniem wnioskodawca (gmina) będzie obowiązany do zorganizowania i odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przejmie zatem od właścicieli nieruchomości obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, wyłoni w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie obejmowała: koszty odbioru, transportu, odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów.

Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Wobec powyższego należy uznać, iż Gmina w zakresie świadczenia czynności przejętych w trybie art. 6c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie podatnikiem podatku od towarów i usług a czynność pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wykonywana będzie przez Wnioskodawcę w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność w ramach zadań jednostki samorządu terytorialnego.

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Zatem czynność ta należy do zadań publicznych, nałożonych na Wnioskodawcę przepisami prawa, wobec czego Wnioskodawca będzie w tym zakresie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Jan Furtas, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych
jan.furtas@isp-modzelewski.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama