Czy premie brokerskie są opodatkowane VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Premie brokerskie wypłacane spółce leasingowej przez brokera w przedstawionych okolicznościach nie podlegają opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
Za opodatkowane VAT świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres dla celów VAT, ponieważ obejmuje nie tylko działanie podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny między świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek między świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, czy ich przyznanie uwarunkowane jest wykonywaniem dodatkowych czynności itp.
W przedstawionych okolicznościach wypłacane przez brokera na rzecz spółki leasingowej premie brokerskie nie są w żaden sposób związane ze świadczeniem. Za takie świadczenie nie można uznać zawarcia umów ubezpieczenia z określonymi zakładami ubezpieczeń. Spółka leasingowa, jako otrzymująca premie, nie świadczy w zamian na rzecz brokera ubezpieczeniowego usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Oznacza to, że premie brokerskie otrzymane przez spółkę od brokera z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2011 r. (nr ILPP4/443-617/11-2/EWW) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2012 r. (nr IPPP1/443-37/12-2/AW): Wypłacane przez Brokera na rzecz Wnioskodawcy premie pieniężne nie są w żaden sposób związane ze spełnieniem przez Wnioskodawcę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać zrealizowanej przez Zainteresowanego określonej wartości kwot opłacanych składek. Zatem należy uznać, iż w tych sytuacjach Wnioskodawca jako otrzymujący premie nie świadczy na rzecz Brokera usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem czynność ta u Wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
• art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
Grzegorz Ziółkowski
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat