reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Czy dłużnik musi korygować VAT, gdy przed upływem 150 dni podpisano porozumienie o przesunięciu terminu płatności?

 

Odpowiedź

 

Jeżeli przesunięcie terminu płatności następuje przed upływem pierwotnego terminu płatności, nie trzeba korygować VAT, nawet gdy minął 150 dzień od upływu terminu płatności. W pozostałych przypadkach korekta jest konieczna.

 

Uzasadnienie

 

W obecnym stanie prawnym - niezależnie od tego, czy wierzyciel zdecyduje się na skorzystanie z ulgi, czy też nie - dłużnik musi skorygować podatek naliczony (w razie zajścia określonych w ustawie przesłanek, w tym przede wszystkim upływu 150 dni od terminu płatności). Dotyczy to wierzytelności powstałych 4 sierpnia 2012 r. lub później.

To, co ewentualnie pozostaje wierzycielowi - jeśli z różnych przyczyn zależy mu, aby dłużnik nie musiał korygować podatku naliczonego z niezapłaconych faktur po upływie 150 dni od dnia terminu płatności (niekiedy może to pozwolić dłużnikowi na zachowanie płynności finansowej, co będzie chroniło go przed upadłością, która dla wierzyciela może oznaczać koniec nadziei na uzyskanie płatności), to próba przesunięcia terminu płatności. Jeśli zostanie ustalony inny termin płatności, to okres 150-dniowy (o którym mowa w przepisach o uldze na złe długi) będzie rozpoczynał bieg później, a to będzie skutkowało faktycznym przesunięciem terminu ewentualnej korekty podatku naliczonego.

Jednak wydłużenie czy przesunięcie terminu płatności musiałoby nastąpić przed upływem pierwotnego terminu płatności. Nie można bowiem wydłużyć czy przesunąć terminu, który już upłynął. Nie jest wystarczające przesunięcie terminu płatności czynnością czy oświadczeniem mającym miejsce do czasu upływu 150 dni od terminu płatności. Trzeba byłoby to zrobić przed upływem terminu płatności. Przynajmniej powinno to wynikać z dokumentów.

Przykład

Faktura VAT została wystawiona 11 marca 2013 r. Termin płatności - 10 maja 2013 r. Termin 150-dniowy upływa w październiku 2013 r. Jeśli strony ustaliłyby we wrześniu 2013 r. nowy termin płatności, ustalenie to nie będzie skuteczne. Nadal w październiku trzeba by skorygować podatek naliczony (w razie braku płatności). Jeśli jednak termin płatności zostałby np. z dniem 5 maja 2013 r. przedłużony na 10 czerwca 2013 r., wówczas 150-dniowy termin upłynie w listopadzie 2013 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama