Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności
REKLAMA
Odpowiedź
REKLAMA
Jeżeli przesunięcie terminu płatności następuje przed upływem pierwotnego terminu płatności, nie trzeba korygować VAT, nawet gdy minął 150 dzień od upływu terminu płatności. W pozostałych przypadkach korekta jest konieczna.
Uzasadnienie
W obecnym stanie prawnym - niezależnie od tego, czy wierzyciel zdecyduje się na skorzystanie z ulgi, czy też nie - dłużnik musi skorygować podatek naliczony (w razie zajścia określonych w ustawie przesłanek, w tym przede wszystkim upływu 150 dni od terminu płatności). Dotyczy to wierzytelności powstałych 4 sierpnia 2012 r. lub później.
To, co ewentualnie pozostaje wierzycielowi - jeśli z różnych przyczyn zależy mu, aby dłużnik nie musiał korygować podatku naliczonego z niezapłaconych faktur po upływie 150 dni od dnia terminu płatności (niekiedy może to pozwolić dłużnikowi na zachowanie płynności finansowej, co będzie chroniło go przed upadłością, która dla wierzyciela może oznaczać koniec nadziei na uzyskanie płatności), to próba przesunięcia terminu płatności. Jeśli zostanie ustalony inny termin płatności, to okres 150-dniowy (o którym mowa w przepisach o uldze na złe długi) będzie rozpoczynał bieg później, a to będzie skutkowało faktycznym przesunięciem terminu ewentualnej korekty podatku naliczonego.
Jednak wydłużenie czy przesunięcie terminu płatności musiałoby nastąpić przed upływem pierwotnego terminu płatności. Nie można bowiem wydłużyć czy przesunąć terminu, który już upłynął. Nie jest wystarczające przesunięcie terminu płatności czynnością czy oświadczeniem mającym miejsce do czasu upływu 150 dni od terminu płatności. Trzeba byłoby to zrobić przed upływem terminu płatności. Przynajmniej powinno to wynikać z dokumentów.
Przykład
Faktura VAT została wystawiona 11 marca 2013 r. Termin płatności - 10 maja 2013 r. Termin 150-dniowy upływa w październiku 2013 r. Jeśli strony ustaliłyby we wrześniu 2013 r. nowy termin płatności, ustalenie to nie będzie skuteczne. Nadal w październiku trzeba by skorygować podatek naliczony (w razie braku płatności). Jeśli jednak termin płatności zostałby np. z dniem 5 maja 2013 r. przedłużony na 10 czerwca 2013 r., wówczas 150-dniowy termin upłynie w listopadzie 2013 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat