Jak ująć kredyt długoterminowy w księgach
REKLAMA
Odpowiedź
REKLAMA
Wskazaną kwotę zabezpieczenia wierzytelności banku należy traktować jak kaucję i przyjąć odpowiedni sposób ewidencji księgowej.
Uzasadnienie
Z uwagi na fakt, że kwota kaucji bankowej jest nadal na koncie bankowym jednostki, ewidencja księgowa odbywa się z wykorzystaniem konta „Środki pieniężne w drodze”. Istotne jest również zakwalifikowanie wskazanej należności do krótkoterminowej lub długoterminowej. Jeżeli kaucja jest odnawialna co miesiąc, to będziemy mieć do czynienia z należnością krótkoterminową. Jeżeli jednak kaucja jest wymagalna dopiero z momentem ostatecznej spłaty zadłużenia długoterminowego, to również i tę kwotę należy traktować jako należność długoterminową - wymagalną powyżej 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Na dzień bilansowy kaucję należy wykazać w aktywach bilansu w pozycji:
• A.III.1 lub 2 - jako należność długoterminową, jeżeli zostanie rozliczona w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, lub
• B.II.1 lit. b) lub B.II.2 lit. c) - jako inne należności krótkoterminowe, jeżeli zostanie rozliczona w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Powstałe odsetki należy ewidencjonować na konto przychodów finansowych w dacie uzyskania przychodu, tj. dopisania do rachunku bankowego.
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat