reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Termin dofinansowania

Aktualizacja: 18.02.2005

Czy jako termin otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń należy uznać miesiąc, którego dotyczyły, czy miesiąc, w którym dofinansowanie wpłynęło na rachunek (art. 19 ust. 21 mówi o obowiązku w momencie uznania rachunku, ale mamy wątpliwości, czy dotyczy on tylko dotacji wliczanych do podstawy opodatkowania - art. 29 ust. 1 -, czy także tych, które wlicza się tylko do mianownika proporcji)? »

Czy nadpłacony podatek od importu towarów wpływa na prawo do odliczenia VAT

Aktualizacja: 18.02.2005

Przy imporcie towarów zastosowano 22% stawkę podatku od towarów i usług. Przy sprzedaży tych towarów w kraju ma zastosowanie stawka 7% (soczewki kontaktowe). Czy w związku z tym można odliczyć podatek wynikający z dokumentu celnego? »

Jak dokonują korekty podatku naliczonego zakłady pracy chronionej

Aktualizacja: 18.02.2005

Firma osoby fizycznej prowadzi działalność opodatkowaną VAT oraz zwolnioną. W celu częściowego odliczenia podatku naliczonego konieczne jest ustalenie proporcji stosownie do art. 90 ustawy o VAT. Jako zakład pracy chronionej firma korzystała w 2004 r. z następujących ulg: »

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Aktualizacja: 17.02.2005

W październiku 2004 r. zapłacono zaliczkę 100% i otrzymano fakturę zaliczkową. Kiedy będzie można odliczyć VAT, jeżeli towar otrzymamy częściowo - od listopada do stycznia następnego roku? Jakie dokumenty będą potrzebne dla prawidłowo rozliczonej transakcji? Co oznacza w praktyce prawo do rozporządzania towarem? »

Jakie są konsekwencje utraty prawa do zwolnienia podmiotowego przez spółdzielnię mieszkaniową

Aktualizacja: 17.02.2005

Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową. Zajmujemy się eksploatacją i utrzymaniem zasobów (wszystkie z prawem własnościowym) - lokali mieszkalnych, usługowych i garaży w podziemiach. Dotychczas obciążaliśmy lokale usługowe i mieszkalne notami księgowymi z wyszczególnieniem pozycji: eksploatacja, sprzątanie, wieczysta dzierżawa, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, fundusz remontowy, ochrona, śmieci, zimna woda, c.o. stałe, c.o. zmienne, ciepła woda, garaż. »

Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Aktualizacja: 17.02.2005

Małżonkowie prowadzący spółkę cywilną mają zamiar przekształcić ją w działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego małżonka. Czy małżonek po zarejestrowaniu działalności na siebie może kupić towary, środki trwałe i wyposażenie ze spółki cywilnej, w której jest udziałowcem, dokumentując to fakturą VAT? Czy uzyska prawo do odliczenia VAT od tego zakupu? Czy może przekazanie takie powinno odbyć się w innej formie? »

Jakie dokumenty zastępczo mogą potwierdzać eksport towarów

Aktualizacja: 16.02.2005

Czy za potwierdzenie eksportu (dokonania odprawy wywozowej) można uznać kserokopię karty 1A potwierdzoną przez urząd celny nadania rozpoczynający odprawę celną? Jeśli nie, to jaki inny dokument, poza 3 SAD, będzie uznany w świetle przepisów za potwierdzenie odprawy wywozowej? »

Jak dokumentować sprzedaż komisową samochodów nabytych przed 1 maja

Aktualizacja: 16.02.2005

Prowadzę komisową sprzedaż samochodów osobowych i ciężarowych. Na dzień 30 kwietnia 2004 r. zostało mi kilka samochodów, które sukcesywnie sprzedaję. Nie złożyłem listy samochodów będących przedmiotem komisu do urzędu skarbowego. Jak powinna być dokumentowana sprzedaż takich samochodów po 1 maja 2004 r.? Czy nadal powinienem wystawiać FAKTURĘ VAT KOMIS w 3 egzemplarzach i dla samochodów osobowych wstawionych przez klientów indywidualnych z zastosowaniem stawki ZW na kwotę zakupu takiego samochodu, a stawki 22% dla kwoty mojej marży? »

Jak należy fakturować usługi spedycyjne

Aktualizacja: 16.02.2005

Nasza firma wykonuje usługi spedycyjne. Kiedy należy wystawić fakturę za usługę spedycji, jeśli załadunek nastąpił 29 listopada 2004 r., natomiast klient zapłacił 25 listopada za usługę na podstawie faktury proforma. Czy fakturę należało wystawić już 25 listopada i czy wtedy powstał obowiązek podatkowy, mimo że usługa nie została jeszcze wykonana? »

Czy wykonując usługi taksi i inne należy stosować kasy fiskalne dla całej sprzedaży

Aktualizacja: 15.02.2005

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi taxi, usługi ksero i handel odzieżą używaną. W taksówce ma zamontowaną kasę fiskalną, bo został do tego zobowiązany przez ustawę, chociaż łączny przychód z taksówki, ksera i handlu odzieżą używaną nie przekroczył 40 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy instalacja kasy fiskalnej w taxi zobowiązuje także do zainstalowania kasy fiskalnej w dwóch pozostałych punktach handlowych, chociaż limit 40 000 zł nie został przekroczony? »

Jak ustalić wysokość obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych

Aktualizacja: 15.02.2005

W 2003 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła 40 000 zł. Nie miałem obowiązku ewidencjonować obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych w 2004 r. W ciągu 2004 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych wyniosła około 37 000 zł. W styczniu 2005 r. przypuszczalna sprzedaż na rzecz osób fizycznych może wynosić około 4000 zł. Jak rozumieć z ustawy o VAT rok podatkowy - jeżeli w roku podatkowym 2004 nie przekroczyłem 40 000 zł obrotu, to czy w roku podatkowym 2005 przysługuje mi limit też 40 000 zł? Jeżeli nie, to od jakiego miesiąca będę zobowiązany rejestrować obrót za pomocą kasy fiskalnej w 2005 r.? »

Czy od importu używanego samochodu osobowego przysługuje odliczenie VAT

Aktualizacja: 15.02.2005

Nabyliśmy używany samochód osobowy od kontrahenta spoza Unii Europejskiej. Nadmieniam, że samochód nie posiada homologacji, tylko przetłumaczone zezwolenie na ruch pojazdu zgodne z ustawą o ruchu drogowym. Czy przysługuje nam odliczenie VAT? »

Wycieczka zorganizowana z ZFŚS a podatek dochodowy

Aktualizacja: 07.02.2005

Mój zakład chce zorganizować wycieczkę autokarową z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników i członków ich rodzin oraz wykupić na czas wycieczki ubezpieczenie dla jej uczestników. Czy z tego tytułu powinniśmy uiścić podatek? Jeżeli tak, to jak należy ten podatek odprowadzić? »

Impreza integracyjna a podatek dochodowy

Aktualizacja: 07.02.2005

Pracownicy byli na spotkaniu integracyjnym w jednym z obiektów jednostki. Zakupiono kiełbasę i napoje chłodzące oraz wynajęto autokar. Wydatki w całości pokryto z ZFŚS. Proszę o odpowiedź, czy wydatki te podlegają opodatkowaniu? »

Jak obliczyć podatek od wspólnej nieruchomości małżonków

Aktualizacja: 07.02.2005

Mąż prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio nabyliśmy nieruchomość na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Czy w tej sytuacji organ podatkowy ma prawo zastosować podwyższoną stawkę dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama