reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Solidarna odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej

Solidarna odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem 2-osobowej spółki cywilnej. Mój wspólnik i ja odpowiadamy za zobowiązania tej spółki. Zapłaciłem 1/2 zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7 spółki, jednak - jak się dowiedziałem - nie zwalnia mnie to z odpowiedzialności za pozostałą część. Czy tak jest rzeczywiście?

Tak Stosownie do art. 115 ordynacji podatkowej wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, niebędący akcjonariuszem, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.
Solidarna odpowiedzialność wspólników, o jakiej mówią przepisy ordynacji podatkowej, jest solidarnością dłużników uregulowaną w przepisach kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wierzyciel (organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Oznacza to, że zapłacenie przez Pana połowy zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7 nie zwalnia Pana z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Organ podatkowy może bowiem zażądać od Pana zapłacenia pozostałej części tego zobowiązania.
Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 stycznia 2005 r., sygn. akt III S.A./Wa 620/04: „Wspólnik spółki cywilnej, który uregulował proporcjonalną część zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7, pozostaje w dalszym ciągu solidarnie odpowiedzialny za pozostałą część tego zobowiązania. Stwierdzenie odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej za zaległość podatkową spółki nie musi być poprzedzone odrębną decyzją określającą tę zaległość, o ile wynika ona ze zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa (jak np. zobowiązania deklarowane w deklaracji VAT-7), a nie w wyniku wydania decyzji ustalającej”.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama