| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Solidarna odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej

Solidarna odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem 2-osobowej spółki cywilnej. Mój wspólnik i ja odpowiadamy za zobowiązania tej spółki. Zapłaciłem 1/2 zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7 spółki, jednak - jak się dowiedziałem - nie zwalnia mnie to z odpowiedzialności za pozostałą część. Czy tak jest rzeczywiście?

Tak Stosownie do art. 115 ordynacji podatkowej wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, niebędący akcjonariuszem, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.
Solidarna odpowiedzialność wspólników, o jakiej mówią przepisy ordynacji podatkowej, jest solidarnością dłużników uregulowaną w przepisach kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wierzyciel (organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Oznacza to, że zapłacenie przez Pana połowy zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7 nie zwalnia Pana z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Organ podatkowy może bowiem zażądać od Pana zapłacenia pozostałej części tego zobowiązania.
Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 stycznia 2005 r., sygn. akt III S.A./Wa 620/04: „Wspólnik spółki cywilnej, który uregulował proporcjonalną część zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7, pozostaje w dalszym ciągu solidarnie odpowiedzialny za pozostałą część tego zobowiązania. Stwierdzenie odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej za zaległość podatkową spółki nie musi być poprzedzone odrębną decyzją określającą tę zaległość, o ile wynika ona ze zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa (jak np. zobowiązania deklarowane w deklaracji VAT-7), a nie w wyniku wydania decyzji ustalającej”.
Mieczysław Wójcik
Podstawa prawna:
art. 115 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
art. 366 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »