REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

REKLAMA

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostępu do sieci. W tej usłudze jest również dostęp do Internetu, lecz nie wyszczególnia tego na fakturze. Wystawiając fakturę dolicza 22% VAT, tak bowiem opodatkowane są usługi dostępu do sieci. W związku z wprowadzoną ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych za korzystanie z Internetu odbiorca usługi powinien mieć jasno zaznaczone na fakturze: "dostęp do Internetu". Nie ma możliwości tego zrobić, ponieważ:
1. Nie wiadomo, w jakim stopniu kontrahent korzysta z sieci, w tym z Internetu, i czy w ogóle korzysta z Internetu.
2. Do marca bieżącego roku nie można było tego robić, ponieważ dostęp do Internetu dla odbiorców indywidualnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie innym niż dostęp szerokopasmowy są zwolnione z VAT, a faktury wystawiane przez podatnika na dostęp do sieci opodatkowane są 22% VAT.
Jak uporać się z wystawianiem faktur?
Czy korzystający z dostępu do sieci, posiadając fakturę z nazwą usługi „dostęp do sieci”, będzie mógł skorzystać z odliczenia w podatku dochodowym za 2005 r.?
 
To, w jakim zakresie podatnik korzystający z usługi dostępu do sieci korzysta z dostępu do Internetu, nie ma znaczenia dla wyodrębnienia wartości ceny takiej usługi. Faktura dokumentująca usługi dostępu do sieci powinna zawierać wyodrębnienie wartości ceny za usługę dostępu do sieci Internet, aby odbiorca mógł skorzystać z ulgi w podatku dochodowym. Jeżeli faktura nie będzie zawierała takiej informacji, to nie będzie uprawniała do skorzystania z ulgi internetowej przez ostatecznego odbiorcę usługi.
 
Ulga na Internet w podatku dochodowym od osób fizycznych
Z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika może on odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki. Odliczeniu w roku podatkowym podlegają jednak tylko wydatki do wysokości kwoty 760 zł. Kwot przekraczających ten limit podatnik nie będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania.
Przepis ten wyraźnie wskazuje, że odliczenie dotyczy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet. Podatnik nie będzie mógł odliczyć od swojej podstawy opodatkowania wydatków na dostęp do sieci innych niż Internet. Potwierdza to również fakt, iż celem wprowadzenia ulgi podatkowej związanej z dostępem do Internetu miało być zrekompensowanie użytkownikom końcowym uchylenia zwolnienia od VAT, a przez to zrekompensowanie im podatku VAT, który będą musieli – jako ostateczni konsumenci usługi – ekonomicznie ponosić. Ulga podatkowa dotyczy więc usług dotychczas (przed 1 marca 2005 r.) zwolnionych od VAT, czyli usług dostępu do Internetu.
Gdy Czytelnik będzie wystawiał na rzecz użytkowników końcowych (osób fizycznych) faktury z nazwą usługi „dostęp do sieci”, na podstawie takich faktur użytkownicy końcowi nie będą mogli skorzystać z przedstawionej wyżej ulgi podat-kowej.
Z tego względu celowe jest wprowadzenie przez Czytelnika zmian w zasadach rozliczeń z usługobiorcami, w kierunku uszczegółowienia rodzaju świadczonych usług, tak aby uwzględniały one zarówno usługi dostępu do sieci, jak i usługi dostępu do Internetu.
Podatek od towarów i usług – stan prawny przed 1 marca 2005 r.
Do 28 lutego 2005 r. ze zwolnienia z VAT korzystały usługi:
• transmisji danych i wiadomości – wyłącznie usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury, oraz
• na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szeroko- pasmowy.
Sposób zastosowania pierwszego z tych zwolnień raczej nie budzi wątpliwości. Najwięcej trudności interpretacyjnych powstało na tle drugiego z wymienionych zwolnień. Wątpliwości te rozwiały organy podatkowe, wydając wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią wyjaśnienia wydanego przez I Urząd Skarbowy w Toruniu (wyjaśnienie z 6 czerwca 2004 r., nr PP/443-120/04) zwolnieniu podlegają usługi na dostęp do Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, czyli osób fizycznych, które nabywają te usługi na własne potrzeby, w tym także prowadzących działalność gospodarczą. Zwolnienie nie dotyczy natomiast świadczenia usług dostępu do Internetu na rzecz przedsiębiorców, którzy nie nabywają tych usług w celu zaspokojenia swych własnych potrzeb, ale w celu dalszego świadczenia usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu. Tak więc w przypadku świadczenia usług dostępu do Internetu dla podmiotu, który sam świadczy usługi na dostęp szerokopasmowy do Internetu, taką usługę należy opodatkować stawką podstawową 22%. W innej sytuacji należało zastosować zwolnienie od podatku.
Zwolnienia od podatku nie można było natomiast stosować do usług dostępu do sieci niebędących dostępem do sieci Internet (np. dostępu do innych sieci). W takiej sytuacji do takich usług należało zastosować podstawową stawkę 22%.
Jednak gdy usługobiorca korzysta zarówno z dostępu do sieci, jak i z dostępu do Internetu, pojawia się problem zasygnalizowany przez Czytelnika polegający na tym, że trudno jest określić, w jakim stopniu wykorzystywana jest każda z tych usług. Jednym z rozwiązań mogłoby być rozdzielenie świadczonych przez Czytelnika usług poprzez ustalenie odrębnej ceny na każdą z nich oraz odrębne ich rozliczanie.
Przykład
Przed zmianą rozliczeń:
Cena dotyczy łącznie usługi dostępu do sieci umożliwiającej również dostęp do Internetu.
Cena wynosi 100 zł netto + 22% VAT = = 122 zł.
Odbiorca końcowy usług nie ma prawa do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym.
Po zmianie rozliczeń:
Ustalono odrębną cenę na dostęp do sieci – 50 zł oraz odrębną za możliwość dostępu do Internetu – 50 zł.
Faktura dla usługobiorcy będzie obejmowała dwie pozycje:
– za usługi dostępu do sieci: 50 zł + + 22% VAT = 61 zł,
– za usługi dostępu do Internetu: 50 zł (zw. od VAT) = 50 zł.
Razem cena brutto: 111 zł.
Odbiorca końcowy ma prawo do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania:
– podstawę opodatkowania obniża o kwotę 50 zł,
– wysokość jego podatku z tytułu tego wydatku może zmniejszyć się przynajmniej o 9,50 zł,
– w rezultacie poniesiony koszt usługi może dla użytkownika końcowego wynieść 101,50 zł.
W przedstawionym wariancie nie jest istotne, jak dużo użytkownik będzie korzystał z Internetu w porównaniu z wykorzystaniem samego dostępu do sieci. Cena została bowiem oparta na zasadach ryczałtu, w związku z czym za określoną kwotę (w przykładzie – 50 zł) uzyskuje on możliwość dostępu do sieci Internet, natomiast nie jest ważne, czy w ogóle z tego dostępu skorzysta.
Należy jednak zauważyć, że w tym wariancie dla podatnika VAT świadczącego usługi zarówno zwolnione od podatku, jak i opodatkowane podstawową stawką VAT pojawiały się implikacje w postaci niemożności odliczenia części podatku naliczonego związanego z usługami zwolnionymi od VAT.
Podatek od towarów i usług – stan prawny po 1 marca 2005 r.
Od 1 marca 2005 r., w związku z wejściem w życie art. 1 pkt 8 ustawy z 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, uchyleniu ulega zwolnienie od VAT na usługi wymienione w poz. 13 i 14 załącznika nr 14 do ustawy o VAT.
W związku z tym wszystkie usługi dostępu do Internetu (podobnie jak usługi dostępu do sieci niebędącej siecią Internet), bez względu na podmiot, na rzecz którego są świadczone, podlegają opodatkowaniu podstawową 22% stawką VAT.
Dokonanie rozdzielenia wykonywanych usług w rozliczeniach umożliwi osobom fizycznym, na rzecz których usługi są świadczone, skorzystanie z ulgi podatkowej z tytułu ponoszenia wydatków na dostęp do Internetu.
Przykład
Przed zmianą rozliczeń:
Cena dotyczy łącznie usługi dostępu do sieci umożliwiającej również dostęp do Internetu.
Cena wynosi 100 zł netto + 22% VAT = 122 zł.
Odbiorca końcowy usług nie ma prawa do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym.
Po zmianie rozliczeń:
Ustalono odrębną cenę na dostęp do sieci – 50 zł oraz odrębną za możliwość dostępu do Internetu – 50 zł.
Faktura dla usługobiorcy będzie obejmowała dwie pozycje:
– za usługi dostępu do sieci: 50 zł + 22% VAT = 61 zł,
– za usługi dostępu do Internetu: 50 zł + 22% VAT = 61 zł.
Razem cena brutto: 122 zł.
Odbiorca końcowy ma prawo do skorzystania z odliczenia od podstawy opodatkowania:
– podstawę opodatkowania obniża o kwotę 61 zł,
– wysokość jego podatku z tytułu tego wydatku może zmniejszyć się przynajmniej o ok. 11 zł,
– w rezultacie poniesiony koszt usługi może dla użytkownika końcowego wynieść 111 zł.
Wymieniony sposób rozliczeń nie spowoduje już komplikacji związanych ze sposobem rozliczania podatku naliczonego. Całość sprzedaży Czytelnika będzie bowiem opodatkowana, w związku z czym, co do zasady, podatek naliczony związany ze wszystkimi wydatkami dotyczącymi tej sprzedaży będzie można odliczyć, oczywiście z zachowaniem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
•  art. 41, art. 43 w zw. z poz. 13 i 14 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Marcin Sikora
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA