reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Aktualizacja: 21.10.2004

Kupiłem od osoby fizycznej samochód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie zobowiązałem się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mam jednak problem z uzyskaniem na deklaracji podpisu zbywcy. Czy prawidłowo postąpię płacąc podatek i składając deklarację bez podpisu zbywcy? »

Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

Aktualizacja: 21.10.2004

Jestem głównym księgowym w średniej wielkości spółce z o.o. zajmującej się produkcją wyrobów plastikowych. Moja firma od dłuższego czasu przyjęła za priorytet zachowanie płynności. W związku z tym otrzymałem polecenie, aby sporządzać zestawienia oparte na analizie wskaźnikowej i je analizować. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są optymalne wielkości dla poszczególnych wskaźników płynności? »

Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności

Aktualizacja: 20.10.2004

Deklaracja VAT-7: Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. nie daje podatnikom VAT możliwości zwolnienia ich z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie tymczasowego zawieszenia przez nich działalności gospodarczej. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji w okresie zawieszenia działalnościZ uwagi na problemy zdrowotne zawiesiłem działalność gospodarczą. Czy w świetle nowej ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT-7 w przypadku zawieszenia działalności? »

Utrzymanie stron internetowych na serwerze poza granicami Polski

Aktualizacja: 20.10.2004

Przedmiot opodatkowania: Usługa utrzymania stron internetowych na serwerze w USA stanowi import usług. Podatek należny od importu tej usługi przez polskiego podatnika będzie stanowił u niego jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu. Przy naliczaniu podatku powinien on zastosować stawkę podatku właściwą dla tego rodzaju usług w kraju.Prowadzę działalność gospodarczą jako podatnik VAT. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zajmuję się działalnością internetową. Swoje strony internetowe trzymam na serwerze w USA. Co miesiąc otrzymuję w e-mailu fakturę za usługi w wysokości 199 USD. Cena nie zwiera podatku VAT, gdyż sprzedaż przez internet w USA nie jest opodatkowana. Czy mogę zaliczyć kwotę z faktury w koszty i czy muszę ją uwzględniać w rozliczeniach VAT, tzn. czy muszę doliczyć VAT? »

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNT

Aktualizacja: 20.10.2004

Korekta faktury wewnętrznej dokumentującej WNTW sierpniu br. nabyłem towar od dostawcy unijnego i wystawiłem fakturę wewnętrzną. We wrześniu, w związku ze zmianą wartości nabytych towarów, zagraniczny kontrahent zmniejszył wartość towaru. Czy należy wystawić wewnętrzną fakturę korygującą z tytułu zmniejszenia wartości dostawy? »

Jak ustalić dochód

Aktualizacja: 19.10.2004

Prowadzę sklep z artykułami dekoracyjnymi, jako osoba fizyczna prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Po raz pierwszy część z oferowanych drobiazgów chcę wykonać osobiście, będą to ozdobne poduszki z okolicznościowymi motywami. Kupiłam tkaniny itp. niezbędne do ich wykonania. Do tej pory kupowane towary zaliczałam bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, a na koniec roku rozliczałam różnice wynikające z remanentu. Czy z wyrobami własnej produkcji mogę postąpić podobnie? »

VAT od usług druku książek

Aktualizacja: 19.10.2004

Pracuję w małej drukarni. Dla zamawiającego drukujemy książkę wymienioną w poz. 48 załącznika 3 do ustawy o VAT (z naszym ISBN). Faktura, którą wystawiamy, zawiera 7 proc. VAT. Odbierający (inny podatnik) sprzedaje tę książkę we własnym zakresie stosując 0 proc. VAT. Czy to jest poprawne? »

Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT

Aktualizacja: 19.10.2004

Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową? »

Czy dotacja do wykonanych prac podlega VAT

Aktualizacja: 18.10.2004

Firma budowlana - spółka z o.o. - podpisała umowę o dotacje. Zgodnie z nią spółka, po zakończeniu realizacji, otrzyma zwrot w wysokości 60%. Czy po 1 maja br. nadal podlega odliczeniu w całości VAT naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki? Czy obecnie dotacja podlega opodatkowaniu? »

Czy przychody z umowy o dzieło osiągane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy opodatkować VAT

Aktualizacja: 18.10.2004

1. Osoba fizyczna zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na pełnym etacie. Jednocześnie (nie prowadząc działalności gospodarczej) uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali użytkowych. Podatki z tego tytułu rozliczane są co miesiąc na podstawie składanych deklaracji PIT-5 oraz z racji przekroczonych obrotów (10 000 euro) również VAT-7. Równolegle z tymi dochodami osoba fizyczna świadczy usługi na podstawie umów o dzieło. Usługi te wykonywane są z podmiotami innymi niż pracodawca, ale spełnione są kryteria, że odpowiedzialność za ich skutek jest po stronie zlecającego. Mam następujące pytania: czy przychody z tytułu wykonanego dzieła należy opodatkować VAT i czy zamiast rachunków powinny być wystawiane faktury VAT? »

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 18.10.2004

Kiedy osoba prowadząca działalność sezonowo traci prawo do zwolnienia podmiotowegoJak w świetle nowej ustawy o VAT wygląda limit 10 000 euro? Czy osoba prowadząca działalność gastronomiczną sezonowo (lipiec, sierpień, wrzesień) określa próg obrotów, po których przekroczeniu staje się nieodwołalnie podatnikiem VAT proporcjonalnie - ze względu na to, że działa tylko przez 3 miesiące w roku? Czy progiem dla niej będzie 45 700 zł i dopiero po przekroczeniu tej kwoty w obrotach będzie podatnikiem VAT? »

Ewidencja należności niezapłaconych w terminie

Aktualizacja: 15.10.2004

Jako spółdzielnia mieszkaniowa otrzymujemy co miesiąc od swoich członków opłaty czynszowe za korzystanie z zajmowanych przez nich mieszkań. W naszej ewidencji widnieje wiele należności, które nie zostały uregulowane w terminie. Prosimy o odpowiedź, jak mamy zorganizować ewidencję księgową takich należności, aby zachować bieżącą kontrolę nad rozrachunkami oraz nie dopuścić do przedawniania naszych roszczeń? »

Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Aktualizacja: 15.10.2004

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych. Na samochodzie ciężarowym, używanym na podstawie umowy leasingu operacyjnego, został zamontowany dźwig. Czy koszty związane z montażem dźwigu, a jest to kwota około 30 000 zł, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu? »

Egzaminy dla biegłych rewidentów - zakres pytań i poziom trudności

Aktualizacja: 15.10.2004

Chciałabym przystąpić do egzaminów na biegłego rewidenta. Czego dotyczą i jaki jest ich poziom trudności? Szczególnie interesują mnie egzaminy z pierwszej sesji egzaminacyjnej. »

Zwiększenie obniżonych stawek amortyzacji

Aktualizacja: 15.10.2004

Na początku zeszłego roku wprowadziłem do ewidencji środek trwały, ale ponieważ działalność przynosiła mi straty obniżyłem stawkę amortyzacji. W tym roku zastosowałem już stawkę w ustawowej wysokości. W urzędzie skarbowym poinformowano mnie jednak, że są wątpliwości co do tego, czy po obniżeniu można wrócić do normalnej stawki. Proszę o wyjaśnienie tego problemu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama