REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

REKLAMA

Czy w przypadku gdy nasza spółka dokonuje transakcji ze spółką powiązaną kapitałowo, świadcząc na jej rzecz usługi oraz sprzedając również towary, ma obowiązek sporządzania dokumentacji po przekroczeniu 30 000 euro czy 50 000 euro?
Obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji podatkowej z podmiotem powiązanym zależy od takich czynników, jak wysokość kapitału zakładowego podatnika i rodzaj transakcji. Znaczenie ma także miejsce zamieszkania, siedziby lub zarządu podmiotu, któremu wypłacana jest należność wynikająca z transakcji. Szczegóły w uzasadnieniu.
To, czy dana firma ma obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej danej transakcji, nastręcza w praktyce wielu problemów. Zaczynają się one już na etapie konieczności stwierdzenia, czy między stronami transakcji istnieją powiązania, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli jednak, jak w przypadku Czytelnika, mamy już pewność, że strony są podmiotami powiązanymi, kolejnym krokiem powinno być ustalenie wysokości transakcji. Ustawodawca przewidział bowiem cztery progi, po których przekroczeniu konieczne staje się posiadanie dokumentacji:
• 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego,
• 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,
• 20 000 euro – dla transakcji, w związku z którą zapłata należności wynikająca z takiej transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową,
• 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Warto tu podkreślić, że przez wysokość transakcji należy rozumieć „łączną kwotę (lub jej równowartość) wynikającą z umowy lub rzeczywiście zapłaconą w roku podatkowym wymagalnych w roku podatkowym świadczeń” (art. 9a ust. 2 updop). Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi tu o pojedynczą transakcję, czy o większą ich ilość. Z przepisu wynika także, że ocena powstania tego obowiązku powinna nastąpić z wykorzystaniem metody memoriałowej (a więc w oparciu o zarachowaną, a nie rzeczywiście zapłaconą w ciągu roku wysokość świadczeń).
WAŻNE!
Jeżeli transakcja obejmuje wiele dostaw lub umowa stanowiąca jej podstawę zawarta jest na kilka lat, podatnik sporządza tylko jedną dokumentację, nie zaś dokumentację każdej dostawy czy za każdy rok.
Zasadniczą wartość, od której wymagane jest posiadanie dokumentacji, jest 50 000 euro. Pozostałe wartości stanowią wyjątki. Ustawa przewiduje obniżone progi dla dwóch rodzajów transakcji. Pierwszy z nich obejmuje transakcje, których przedmiot stanowią usługi, sprzedaży lub udostępnienie wartości niematerialnych i prawnych. Przez wartości te należy rozumieć między innymi autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, oraz wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) – art. 16b ust. 1 updop. Tego rodzaju transakcje stanowią przedmiot szczególnej troski władzy skarbowej, jako że przy ich zawarciu najczęściej dochodzi do transferu zysku za granicę i tym samym „wyprowadzania” dochodu spółki z Polski. Wartości niematerialne i prawne są z jednej strony szczególnie trudne do oszacowania, z drugiej strony często nie mają miejsca. Z tych powodów ich udokumentowanie ma szczególne znaczenie. Dlatego też Czytelnik w przypadku zawarcia kilku umów z podmiotem powiązanym powinien podzielić je na: umowy, których przedmiotem są te wartości, umowy, z których płatności trafiają do krajów prowadzących szkodliwą konkurencję podatkową, oraz pozostałe umowy.
Przykład
Spółka X z o.o., utworzona przez spółkę Y GmbH z siedzibą w Hanowerze (spółka matka), zawarła z nią umowę licencyjną, na podstawie której ma płacić 12 000 euro rocznie z tytułu korzystania z licencji. Kolejne 20 000 euro przekazywane jest do spółki matki na podstawie umowy know-how. Dodatkowo w ciągu roku spółka X nabywa od spółki Y GmbH surowce i półprodukty o łącznej wartości 15 000 euro. Ponieważ łączna kwota transakcji, których przedmiotem są wartości niematerialne i prawne (licencja i umowa know-how), przekracza 30 000 euro, to transakcje pomiędzy stronami powinny być udokumentowane zgodnie z art. 9a updop.
Drugą kategorią transakcji, do których w jeszcze większym stopniu stosowana jest zasada ograniczonego zaufania, są transakcje, z których płatność trafia do powiązanego podmiotu z siedzibą w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raju podatkowego). Są to kraje, w których stosuje się szczególnie niskie stawki podatku. Lista tych krajów publikowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów. Czytelnik powinien zatem sprawdzić, czy płatność transakcji nie jest dokonywana (bezpośrednio lub pośrednio!) do kraju występującego na tej liście. Przydatny może tu być certyfikat rezydencji podatkowej kontrahenta.
Ostatni wyjątek dotyczy podmiotów o znacznym kapitale zakładowym. Jeżeli spółka zawarła transakcje do wartości 100 000 euro, a nie przekracza ona 20% jej kapitału zakładowego, to nie powstanie obowiązek jej udokumentowania.
• art. 9a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2000 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową – Dz.U. Nr 115, poz. 1203 (Uwaga! rozporządzenie Ministra Finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zostało przekazane do publikacji)
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA