REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować zaliczki

REKLAMA

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.
1. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej kwoty odprowadzić VAT w miesiącu wpływu kwoty?
2. Czy powinniśmy zafiskalizować wpłatę (cała sprzedaż podlega u nas fiskalizacji)? Czy może otrzymany zadatek zafiskalizować dopiero w lipcu 2005 r.?
3. Jeżeli klient zażyczyłby sobie wystawienia faktury, jaki powinien widnieć na niej VAT: 7% czy 22% (usługa gastronomiczna będzie polegała na dostawie jedzenia i napojów)?
4. Otrzymujemy też zaliczki na usługi hotelarskie. Czy sposób postępowania w tym przypadku jest taki sam?
 
1. Tak, powinni Państwo odprowadzić VAT od otrzymanej zaliczki w miesiącu jej otrzymania.
2. Jeżeli nie korzystają Państwo ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania (opisanego w uzasadnieniu), to mają Państwo obowiązek zarejestrowania otrzymanej zaliczki na kasie fiskalnej. Nie mogą Państwo zafiskalizować otrzymanego zadatku dopiero w lipcu.
3. Faktura powinna wykazywać dwie stawki. Stawkę 7% na usługę gastronomiczną i stawkę 22% na dostawę napojów. Powoduje to konieczność wydzielenia części wartości usługi opodatkowanej stawką 7% od usługi opodatkowanej stawką 22%.
4. Przy zaliczkach na usługi hotelarskie sposób postępowania jest taki sam.
 
Świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Z dowodów powinno jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
UWAGA!
Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005 r.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik może skorzystać z opisanego zwolnienia. Zakładając, iż podatnik nie ewidencjonował przedmiotowych usług przed 1 stycznia 2005 r., zaliczka wpłacona na poczet imprezy, która ma odbyć się w lipcu 2005 r., nie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem że pozostała część należności będzie również zapłacona przelewem. Zwolnienie bowiem obowiązuje, jeżeli całość należności zostanie opłacona w ten sposób, a nie tylko jej część.
Przy założeniu, że podatnik wcześniej ewidencjonował takiego rodzaju usługi za pomocą kasy rejestrującej, nie może korzystać z opisanego zwolnienia i obowiązany jest do zaewidencjonowania świadczonej usługi w kasie rejestrującej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku usług hotelarskich.
Od 1 maja 2004 r. każda zaliczka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na jej wysokość. Zgodnie z art. 19 ust. 11 wymienionej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania zaliczki na imprezę. Tym samym, jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług za pomocą kas rejestrujących, usługa ta (zaliczka) powinna być również zaewidencjonowana w kasie i rozliczona w miesiącu otrzymania zaliczki.
Usługi gastronomiczne podlegają opodatkowaniu stawką 7% VAT (do 31 grudnia 2007 r.), z wyjątkiem niektórych towarów, które są opodatkowane stawką 22%. Opodatkowaniu stawką 22% podlega:
• sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
• sprzedaż kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaż w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Powoduje to obowiązek wyodrębnienia części wartości usługi, która polega na dostawie wymienionych napojów, i opodatkowania jej stawką 22%. Pozostała wartość usługi gastronomicznej będzie podlegała opodatkowaniu stawką 7%.
Usługi hoteli podlegają opodatkowaniu stawką obniżoną 7%. Również w przypadku usług hotelowych obowiązek rozliczenia podatku należnego pozostaje taki sam. Obowiązek rozliczenia VAT należnego powstaje w związku z otrzymaniem każdej zaliczki.
• § 2 pkt 3, poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
• art. 41 ust. 2, poz. 139 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Marta Sulich
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie podatku VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA