reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować zaliczki

Jak ewidencjonować zaliczki

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.

1. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej kwoty odprowadzić VAT w miesiącu wpływu kwoty?
2. Czy powinniśmy zafiskalizować wpłatę (cała sprzedaż podlega u nas fiskalizacji)? Czy może otrzymany zadatek zafiskalizować dopiero w lipcu 2005 r.?
3. Jeżeli klient zażyczyłby sobie wystawienia faktury, jaki powinien widnieć na niej VAT: 7% czy 22% (usługa gastronomiczna będzie polegała na dostawie jedzenia i napojów)?
4. Otrzymujemy też zaliczki na usługi hotelarskie. Czy sposób postępowania w tym przypadku jest taki sam?
 
1. Tak, powinni Państwo odprowadzić VAT od otrzymanej zaliczki w miesiącu jej otrzymania.
2. Jeżeli nie korzystają Państwo ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania (opisanego w uzasadnieniu), to mają Państwo obowiązek zarejestrowania otrzymanej zaliczki na kasie fiskalnej. Nie mogą Państwo zafiskalizować otrzymanego zadatku dopiero w lipcu.
3. Faktura powinna wykazywać dwie stawki. Stawkę 7% na usługę gastronomiczną i stawkę 22% na dostawę napojów. Powoduje to konieczność wydzielenia części wartości usługi opodatkowanej stawką 7% od usługi opodatkowanej stawką 22%.
4. Przy zaliczkach na usługi hotelarskie sposób postępowania jest taki sam.
 
Świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Z dowodów powinno jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
UWAGA!
Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005 r.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik może skorzystać z opisanego zwolnienia. Zakładając, iż podatnik nie ewidencjonował przedmiotowych usług przed 1 stycznia 2005 r., zaliczka wpłacona na poczet imprezy, która ma odbyć się w lipcu 2005 r., nie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem że pozostała część należności będzie również zapłacona przelewem. Zwolnienie bowiem obowiązuje, jeżeli całość należności zostanie opłacona w ten sposób, a nie tylko jej część.
Przy założeniu, że podatnik wcześniej ewidencjonował takiego rodzaju usługi za pomocą kasy rejestrującej, nie może korzystać z opisanego zwolnienia i obowiązany jest do zaewidencjonowania świadczonej usługi w kasie rejestrującej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku usług hotelarskich.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama