reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż przez terminal podlega rejestracji w kasie fiskalnej

Czy sprzedaż przez terminal podlega rejestracji w kasie fiskalnej

Firma (sklep spożywczy) posiada terminal (Moje rachunki) i pośredniczy w opłacaniu rachunków, a także doładowań do telefonów komórkowych. Z tym że doładowania są sprzedażą usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta nie powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej firmy? Czy wystarczy paragon z terminala?

Podatnik zajmujący się świadczeniem usług doładowania kart do telefonów komórkowych musi – jeżeli czynności te wykonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników – prowadzić ewidencję tego rodzaju świadczeń za pomocą kasy rejestrującej. Wydruk z terminala nie może zastąpić paragonu fiskalnego.
 
Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży (dostarczają towary lub świadczą usługi) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, zobowiązani są do ewidencjonowania tego rodzaju czynności za pomocą kasy rejestrującej.
Obowiązek stosowania kas rejestrujących nie wystąpi jedynie u tych podatników, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego lub wykonywane przez nich czynności są zwolnione przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania.
Zwolnienia podmiotowe to między innymi takie, które przysługują podatnikom, u których w poprzednim roku oraz w danym roku wartość obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych (liczona narastająco od początku roku) nie przekroczyła kwoty 40 000 zł (dla podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005 r. kwota ta wynosi 20 000 zł).
Jak wynika z treści pytania, w analizowanym przypadku podatnik zajmuje się sprzedażą detaliczną (m.in. towarów spożywczych). Należy zatem przyjąć, że zaprezentowany limit został przekroczony i zwolnienie podmiotowe nie będzie miało tutaj zastosowania.
Obowiązek ewidencjonowania nie występuje również w przypadku zwolnień przedmiotowych. Takie właśnie zwolnienie w 2005 r. ma zastosowanie do usług telekomunikacyjnych (PKWiU 64.2). Z uwagi na to, że pytanie dotyczy doładowania kart do telefonów, może się pojawić wątpliwość, czy świadczenie to nie powinno być sklasyfikowane jako usługa telekomunikacyjna (zwolniona od obowiązku ewidencjonowania).
Jednak analiza treści klasyfikacji PKWiU nie pozostawia wątpliwości co do tego, że czynność opisana w treści pytania nie może być uznana za usługę telekomunikacyjną. O ile sama usługa telefoniczna w systemie prepaid bez wątpienie jest usługą telekomunikacyjną, o tyle już sprzedaż doładowań, kart etc. takiej nie stanowi. Istotą usług telekomunikacyjnych – co jasno wynika z PKWiU – jest przekazywanie sygnałów w sieci telekomunikacyjnej, przesył danych, przekazy audio, audiowizualne itp.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama