REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż przez terminal podlega rejestracji w kasie fiskalnej

REKLAMA

Firma (sklep spożywczy) posiada terminal (Moje rachunki) i pośredniczy w opłacaniu rachunków, a także doładowań do telefonów komórkowych. Z tym że doładowania są sprzedażą usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta nie powinna być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej firmy? Czy wystarczy paragon z terminala?
Podatnik zajmujący się świadczeniem usług doładowania kart do telefonów komórkowych musi – jeżeli czynności te wykonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników – prowadzić ewidencję tego rodzaju świadczeń za pomocą kasy rejestrującej. Wydruk z terminala nie może zastąpić paragonu fiskalnego.
 
Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży (dostarczają towary lub świadczą usługi) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, zobowiązani są do ewidencjonowania tego rodzaju czynności za pomocą kasy rejestrującej.
Obowiązek stosowania kas rejestrujących nie wystąpi jedynie u tych podatników, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego lub wykonywane przez nich czynności są zwolnione przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania.
Zwolnienia podmiotowe to między innymi takie, które przysługują podatnikom, u których w poprzednim roku oraz w danym roku wartość obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych (liczona narastająco od początku roku) nie przekroczyła kwoty 40 000 zł (dla podatników rozpoczynających sprzedaż w 2005 r. kwota ta wynosi 20 000 zł).
Jak wynika z treści pytania, w analizowanym przypadku podatnik zajmuje się sprzedażą detaliczną (m.in. towarów spożywczych). Należy zatem przyjąć, że zaprezentowany limit został przekroczony i zwolnienie podmiotowe nie będzie miało tutaj zastosowania.
Obowiązek ewidencjonowania nie występuje również w przypadku zwolnień przedmiotowych. Takie właśnie zwolnienie w 2005 r. ma zastosowanie do usług telekomunikacyjnych (PKWiU 64.2). Z uwagi na to, że pytanie dotyczy doładowania kart do telefonów, może się pojawić wątpliwość, czy świadczenie to nie powinno być sklasyfikowane jako usługa telekomunikacyjna (zwolniona od obowiązku ewidencjonowania).
Jednak analiza treści klasyfikacji PKWiU nie pozostawia wątpliwości co do tego, że czynność opisana w treści pytania nie może być uznana za usługę telekomunikacyjną. O ile sama usługa telefoniczna w systemie prepaid bez wątpienie jest usługą telekomunikacyjną, o tyle już sprzedaż doładowań, kart etc. takiej nie stanowi. Istotą usług telekomunikacyjnych – co jasno wynika z PKWiU – jest przekazywanie sygnałów w sieci telekomunikacyjnej, przesył danych, przekazy audio, audiowizualne itp.
W taki też sposób zakres pojęcia „usługi telekomunikacyjne” został ujęty w przepisach Prawa telekomunikacyjnego.
Wobec tego, że usługa polegająca na doładowaniu kart telefonicznych do telefonów komórkowych, podobnie jak sprzedaż samych kart, żetonów itp., nie stanowi usługi telekomunikacyjnej, a co najwyżej jest czynnością z nią związaną (akcesoryjną), czynność ta – jeśli jest wykonywana na rzecz osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami – powinna być zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. W żadnym przypadku paragon fiskalny nie może być zastąpiony wydrukiem z terminala, poprzez który dokonywane jest doładowanie. Ułatwienie takie nie zostało przewidziane w żadnym z przepisów prawa podatkowego i jako takie nie może być stosowane w praktyce.
• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
• art. 2 pkt 48 ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne – Dz.U. Nr 171, poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703
• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – Dz.U. Nr 42, poz. 264; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 173, poz. 1682
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA