REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy usługi opodatkowane poza Polską dają prawo do odliczenia VAT naliczonego

REKLAMA

Wykonujemy usługę transportową dla kontrahenta z UE. Z filii w Polsce wywozimy towar kontrahenta do Włoch. Wystawiliśmy fakturę na firmę włoską. Ponieważ firma podała nr NIP IT..., na fakturze w rubryce "stawka VAT" wpisaliśmy "nie podlega". Czy możemy odliczyć VAT od paliwa zakupionego w kraju i za granicą przy realizacji usługi transportowej? Nadmieniam, że paliwo tankowane jest za granicą przy użyciu kart paliwowych i dopiero na koniec miesiąca otrzymujemy fakturę wydaną przez firmę w Polsce w złotówkach.
RADA
Tak, w przypadku wykonywania poza granicami Polski usług, które nie są opodatkowane na podstawie polskiej ustawy o VAT, lecz są opodatkowane przez nabywcę tych usług w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, Czytelnikowi będzie, pod pewnymi warunkami, przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.
UZASADNIENIE
Zgodnie z generalną zasadą podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta wykluczałaby jednak możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaniem usług, których miejsce opodatkowania znajdowałoby się poza Polską. Dlatego zostały przewidziane wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli:
• kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Gdy Czytelnik wykonuje usługi, które są opodatkowane u nabywcy tych usług w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, po spełnieniu wymienionych warunków będzie mu zatem przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.
Stanie się tak wtedy, gdy ustalimy, że wykonując takie same usługi na terytorium kraju, Czytelnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym warunkiem uzyskania prawa do dokonania takiego odliczenia jest posiadanie przez Czytelnika dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Bez takich dokumentów odliczenie podatku naliczonego może zostać przez organ skarbowy zakwestionowane.
Dodatkowo należy stwierdzić, że na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nieprowadzącym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot całej kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami wykonywanymi poza granicami kraju w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatkowego (art. 87 ust. 5 ustawy o VAT). Przepis ten dotyczy wyłącznie podatników, którzy wykonują czynności wyłącznie poza terytorium Polski.
W stosunku do podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i jednocześnie wykonują czynności opodatkowane na terytorium kraju, od 1 czerwca 2005 r. obowiązują nowe zasady ustalania limitu zwrotu VAT w terminie 60 dni. Zgodnie z nowymi zasadami kwotę zwrotu podwyższa się obecnie o 22% wartości obrotu z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju (o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w czerwcu 2005 r. wyniosła 5000 zł. Podatnik wykonywał usługi transportowe opodatkowane u nabywcy. Obrót z tytułu świadczenia tych usług wyniósł 10 000 zł. Podatnik nie zakupywał środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych. Nie prowadził również sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22%. Podatnik ma prawo wykazać kwotę 5000 zł do zwrotu na rachunek bankowy, w tym 2800 zł do zwrotu w terminie 180 dni. W terminie 60 dni otrzyma zwrot kwoty 2200 zł (22% z kwoty 10 000 zł).
•  art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 3 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Marcin Sikora
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA