REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa o dzieło zawarta z osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę podlega VAT

REKLAMA

Czy zapłacę VAT od umowy o dzieło z osobą nadzorującą budowę, zatrudnioną w innej firmie i zarabiającą około 6000 zł miesięcznie?
Jednoznaczna odpowiedź ze względu na dość ogólne sformułowanie pytania nie jest możliwa. Zakładając, że osoba nadzorująca budowę jest inspektorem nadzoru inwestorskiego (w myśl prawa budowlanego), nie będzie możliwe wyłączenie tej umowy z opodatkowania VAT. Umowa będzie jednak zwolniona z opodatkowania, jeżeli inspektor korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jeżeli osoba nadzorująca budowę pełni faktycznie funkcję kierownika budowy, umowa może być wyłączona z opodatkowania VAT, gdy spełnia warunki opisane w uzasadnieniu. Fakt zatrudnienia tej osoby w innej firmie oraz wysokość wynagrodzenia nie ma znaczenia dla oceny, czy umowa ta będzie opodatkowana VAT.
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie nie jest możliwa ze względu na bardzo ogólną treść pytania. Przepisy nie zawierają bowiem ogólnego wyłączenia spod opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło, lecz w określonych okolicznościach mogą spowodować wyłączenie z opodatkowania czynności wykonywanych na podstawie tej umowy.
Podstawowe znaczenie ma kwestia, czy przychody osoby nadzorującej budowę zaliczane są u niej do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jeśli tak jest, to możliwe, iż uzyskiwane przychody korzystają z wyłączenia spod opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten wyłącza spod opodatkowania czynności, z tytułu których przychody zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym ich wykonanie umową określającą:
Słojewski warunki wykonywania tych czynności,
• odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl przepisów prawa budowlanego nie następuje przejęcie przez Pana, jako zlecającego czynności, odpowiedzialności za wykonywanie nadzoru budowlanego. Z tego względu w stosunku do inspektora nadzoru inwestorskiego opisane wyłączenie z opodatkowania nie może mieć zastosowania. Może znaleźć ewentualnie zastosowanie zwolnienie podmiotowe, którym może być objęty inspektor nadzoru inwestorskiego (w 2005 r. zwolnienie to przysługuje do wartości sprzedaży opodatkowanej – 43 800 zł). Jeśli zwolnienie to ma zastosowanie, nie dojdzie do opodatkowania VAT. W przeciwnym razie czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło będą podlegać opodatkowaniu.
Jeżeli osoba nadzorująca budowę nie jest inspektorem nadzoru inwestorskiego, to przy spełnieniu opisanych warunków może skorzystać z wyłączenia z opodatkowania.
Na zakończenie należy zauważyć, że z punktu widzenia opodatkowania przedmiotowych czynności nie ma znaczenia fakt zatrudnienia osoby nadzorującej budowę w innej firmie (ani wysokość jej zarobków).
• art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• art. 15 ust. 3 pkt 3 i art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA