REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

REKLAMA

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego?
RADA
Nie. Pani działalność gospodarcza w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie mogła być opodatkowana podatkiem liniowym.
UZASADNIENIE
Utrata prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym nastąpi w sytuacji, gdy podatnik, który wybrał taki sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Nie są to jakiekolwiek przychody, ale odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden z jego wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Chodzi tutaj o czynności wykonywane w ramach stosunku pracy zarówno w bieżącym roku podatkowym, jak i w roku ubiegłym.
Z pytania wynika, że Czytelniczka była zatrudniona na stanowisku głównej księgowej w firmie, której obecnie zamierza poprowadzić księgi rachunkowe w ramach usług będących przedmiotem jej działalności gospodarczej. Kluczowe zatem dla udzielenia odpowiedzi na pytanie jest dokonanie oceny, czy czynności wykonywane przez nią w ramach stosunku pracy będą pokrywać się z zakresem usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej.
Zakres obowiązków głównego księgowego w firmie niewątpliwie pokrywa się z zakresem usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez podmiot usługowo prowadzący księgi rachunkowe. Wynika to z roli pełnionej przez zewnętrzny podmiot w razie powierzenia mu prowadzenia ksiąg w ramach świadczonych usług.
A zatem jeśli Czytelniczka zdecyduje się świadczyć byłemu pracodawcy usługę polegającą na prowadzeniu jego ksiąg rachunkowych, to będzie ona odpowiadać czynnościom wykonywanym dotychczas w ramach stosunku pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczka nie będzie więc miała prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.
Gdyby Czytelniczka zdecydowała się na prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w zakresie wykonywania tłumaczeń, natomiast byłemu pracodawcy prowadziłaby księgi na podstawie umowy zlecenia w ramach działalności wykonywanej osobiście, to miałaby prawo do stosowania podatku liniowego. Trzeba przy tym pamiętać, że aby taka umowa zlecenia nie została zakwalifikowana przez organy podatkowe jako wykonywana w ramach działalności gospodarczej, konieczne jest spełnienie warunków określonych w art. 13 pkt 8 updof.
 • art. 9a, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA