REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykorzystanie analizy wskaźnikowej przy ocenie płynności

REKLAMA

Jestem głównym księgowym w średniej wielkości spółce z o.o. zajmującej się produkcją wyrobów plastikowych. Moja firma od dłuższego czasu przyjęła za priorytet zachowanie płynności. W związku z tym otrzymałem polecenie, aby sporządzać zestawienia oparte na analizie wskaźnikowej i je analizować. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są optymalne wielkości dla poszczególnych wskaźników płynności?
Pierwszym wskaźnikiem jest wskaźnik ogólnej płynności. Wyraża on stosunek aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Tym samym określa, ile razy bieżące aktywa pokrywają bieżące zobowiązania. Im jest on wyższy, tym lepiej. Zbyt wysoki poziom może jednak wskazywać na nieefektywne wykorzystywanie wolnych zasobów majątkowych, np. utrzymywanie nadmiernych ilości niezainwestowanych środków pieniężnych. Za najbardziej bezpieczny poziom tego wskaźnika uznaje się wielkość w granicach od 1,3 do 2,0.
Drugim wskaźnikiem jest wskaźnik bieżącej płynności. Wyraża on możliwość spłaty zobowiązań na podstawie stosunkowo łatwo dostępnych składników aktywów obrotowych. Stanowi stosunek majątku obrotowego, pomniejszonego o zapasy i rozliczenia międzyokresowe czynne, do zobowiązań krótkoterminowych. Za prawidłowe uznaje się kształtowanie się tego wskaźnika na poziomie 1. Czasami jednak nawet znacznie niższy poziom wskaźnika może nie stanowić większego niebezpieczeństwa, jeżeli krótkiemu terminowi płatności należności towarzyszą odpowiednio dłuższe terminy spłaty zobowiązań.
Trzecim wskaźnikiem jest wskaźnik wypłacalności środkami pieniężnymi, który pokazuje, jaką kwotę wymagalnych zobowiązań przedsiębiorstwo jest w stanie spłacić z dostępnych na bieżąco środków pieniężnych (stosunek środków pieniężnych do zobowiązań krótkoterminowych). Wzorcowa wielkość tego wskaźnika wynosi 0,2.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że w polskich realiach znaczna część przedsiębiorstw będzie miała kłopoty z osiągnięciem wielkości wzorcowych. Taki stan rzeczy nie musi jednak oznaczać, że firmy te są skazane na upadłość na skutek niemożności spłaty swoich zobowiązań. Można im doradzić uważne śledzenie tendencji wskaźników płynności, tzn. ich zmienności w czasie. Przykładowo, w większości przypadków mogą spać spokojnie szefowie tych firm, których wskaźniki, mimo nieoptymalnych wielkości, wykazują pozytywną tendencję w ciągu kolejnych lat.
Trzeba też podkreślić, że przeprowadzenie wyłącznie analizy wskaźnikowej nie da nigdy pewności co do rzeczywistego stanu płynności firmy. Aby taką pewność uzyskać, należy posługiwać się także innymi narzędziami oceny. W szczególności chodzi tu o sporządzanie i dokładne analizowanie rachunku przepływów pieniężnych oraz korzystanie z innych technik analitycznych, które będą omawiane w kolejnych dodatkach finansowych do „Serwisu FK”.
Adam Stolarczyk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA