RADA
Nowe zasady zaokrąglania dotyczą zarówno kwot podatków, jak i zaliczek na podatek.
UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2006 r. podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrąglać się będzie do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pominie się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższy do pełnych złotych. Nie będzie mieć znaczenia, czy podatnik albo płatnik dokonują zaokrągleń na potrzeby CIT, VAT albo PIT. Tych zasad zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie będzie się stosować do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
Nowe przepisy stosuje się zarówno do deklaracji miesięcznych, w których podatnicy wykazują kwoty zaliczek na podatek dochodowy, jak i deklaracji rocznych z ostateczną kwotą podatku. Ordynacja podatkowa w art. 3 stanowi, że ilekroć jest w niej mowa o podatkach, rozumie się przez to również zaliczki na podatki, jak też raty podatków (jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach).
• art. 3, art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1199
Marta Pietrucha
specjalista w zakresie podatków dochodowych