| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób rozliczyć darowiznę u wspólników spółki cywilnej

W jaki sposób rozliczyć darowiznę u wspólników spółki cywilnej

Spółka cywilna prowadząca księgę przychodów i rozchodów zakupiła towary o wartości 400 zł (VAT 0%) i przekazała je w formie darowizny organizacji pożytku publicznego. Jeden wspólnik ma 70% udziałów i rozlicza się na zasadach ogólnych, a drugi 30% udziałów i rozlicza się podatkiem liniowym. Jak należy rozliczyć tę darowiznę? Czy może ją odliczyć tylko jeden wspólnik w wysokości 70% wartości brutto?

RADA
Odliczenie darowizny dokonanej przez spółkę możliwe jest u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Wspólnik opodatkowany podatkiem liniowym nie będzie mógł odliczyć darowizny od swoich dochodów. Natomiast wspólnik opodatkowany na zasadach ogólnych może odliczyć 70% darowizny podlegającej odliczeniu.
UZASADNIENIE
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. działalności charytatywnej, nauki, edukacji, oświaty i wychowania), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, określonych w tej ustawie w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.
WAŻNE!
Ulgi podatkowe związane z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Wspólnik opodatkowany na zasadach ogólnych może zatem odliczyć 70% darowizny podlegającej odliczeniu. Kwotę odliczenia podatnik ten może już ująć w całości w deklaracji na zaliczkę na podatek dochodowy PIT-5 w poz. 35, zakładając, że nie przekracza 6% dochodu uzyskanego od początku roku. Ustawa nie określa bowiem, iż darowizny mogą być odliczane jedynie od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym. Natomiast na wspólnika opodatkowanego podatkiem liniowym przypada 30% darowizny. Nie może on jednak jej odliczyć od tych dochodów, bo ta forma opodatkowania nie przewiduje odliczenia z tytułu darowizny.
Przykład
Pan Kowalski i pan Nowak są wspólnikami spółki cywilnej. Pan Kowalski opodatkowany jest na zasadach ogólnych i ma 70% udziałów w spółce. Natomiast pan Nowak opodatkowany jest według liniowej stawki i posiada 30% udziałów w spółce.
Spółka zakupiła towary o wartości 400 zł (VAT 0%) i przekazała je w formie darowizny organizacji pożytku publicznego.
W związku z tym pan Kowalski może odliczyć 70% × 400 zł = 280 zł.
Natomiast przypadająca na pana Nowaka kwota ulgi z tytułu tej darowizny w wysokości 30% × 400 zł = 120 zł nie podlega odliczeniu od jego dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanego według liniowej stawki.
• art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 6, art. 30c ust. 2 i 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »