reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zakup samochodu na fakturę VAT-marża, sfinansowanego kredytem zaciągniętym na dowolny cel

Jak rozliczyć zakup samochodu na fakturę VAT-marża, sfinansowanego kredytem zaciągniętym na dowolny cel

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza ją w księdze przychodów i rozchodów. W czerwcu kupiła samochód ciężarowy na firmę jako środek trwały. Przez sprzedawcę została wystawiona faktura VAT-marża na kwotę 18 300 zł. Jaka kwota jest wartością początkową do amortyzacji środka trwałego? Czy koszty pożyczki bankowej na dowolny cel można zaliczyć do kosztów firmy? Pożyczka została udzielona osobie prowadzącej działalność i współmałżonkowi. Została przeznaczona na zakup samochodu.

RADA
W związku z tym, że Czytelnik kupił samochód na podstawie faktury VAT-marża, nie ma możliwości odliczenia VAT. Wartość początkową będzie więc stanowiła kwota brutto (wartość nabycia). Jeśli chodzi o możliwość zaliczenia kosztów związanych z zaciągnięciem „pożyczki na dowolny cel” do kosztów uzyskania przychodu, to należy określić, na co została przeznaczona pożyczka. Jeśli w całości została przeznaczona na zakup samochodu stanowiącego środek trwały, to koszty te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli zaś częściowo na inny cel, to należy ocenić jego związek z przychodami osiąganymi w ramach działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
W przypadku zakupu towaru używanego od podatnika, który opodatkował tę sprzedaż w systemie marży, podatnikowi – nabywcy towaru nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z treści faktury VAT-marża nie wynika zresztą, jaka jest kwota podatku naliczonego, ponieważ ujmuje się w niej wyłącznie wartość należności, jaką powinien uiścić nabywca towaru, bez wyodrębniania kwoty podatku należnego.
Gdy podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabytego środka trwałego, cała wartość nabycia (czyli wartość brutto) stanowi wartość początkową, od której należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Co do kosztów pożyczki zaciągniętej na dowolny cel przez podatnika i jego współmałżonka, a faktycznie przeznaczonej na zakup samochodu, to ustawodawca nie uzależnia możliwości zaliczenia ich od rodzaju zaciągniętej pożyczki. Istotne jest to, aby koszty te miały związek z przychodami osiąganymi w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli więc podatnik rzeczywiście przeznaczył całość środków z otrzymanej pożyczki na zakup środka trwałego, to zapłacone odsetki czy prowizja mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
WAŻNE!
Wartość prowizji i odsetek naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania powiększy jego wartość początkową, a zatem podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Dodatkowo nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów spłata samej pożyczki, czyli raty kapitałowe.
Warto jednak mieć na uwadze i to, że w przypadku tak ogólnie określonego celu pożyczki oraz braku wyraźnego wskazania w jej treści, iż dotyczy działalności podatnika, może on mieć trudności z udowodnieniem, że faktycznie środki uzyskane z tytułu tej pożyczki zostały wykorzystane w celu zakupu środka trwałego.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama