| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnychFirma prowadzi działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań dla różnego rodzaju remontów, napraw i budów. Usługi w takim zakresie są świadczone również na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych. Jaka stawka VAT ma zastosowanie w takich przypadkach?

Działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań zalicza się do robót (usług) budowlanych sklasyfikowanych statystycznie w PKWiU dział 45. Natomiast usługi w zakresie wynajmowania rusztowań bez ich ustawiania i demontażu, podobnie jak wynajem maszyn i urządzeń budowlanych i burzących bez obsługi, a także wynajem sprzętu dźwigowego bez operatorów, sklasyfikowane są w podkategorii 71.32.10 „Usługi dzierżawy lub wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych bez obsługi” dział 71 „Usługi wynajmu lub dzierżawy maszyn i urządzeń bez obsługi operatorskiej oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego”.
Do 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę VAT w wysokości 7 proc. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się przy tym roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Termin „związane” i „dotyczące” budownictwa mieszkaniowego obejmuje roboty o szerokim zakresie, byleby tylko bezpośrednio lub pośrednio roboty te (usługi) odnosiły się do tego rodzaju budownictwa.
Jeśli usługi w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań są świadczone na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych, to stawka VAT na te usługi w obydwu przypadkach wynosi do końca 2007 roku 7 proc.
Elżbieta Rogala
Podstawa prawna:
art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK