reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?

RADA
Przy kontynuacji przez Panią w 2006 r. działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem podstawowym warunkiem jest nieprzekroczenie przez Pani firmę w 2005 r. limitu przychodów 979 150 zł. Limit ten nie będzie dotyczył Pani brata ani spółki cywilnej, jeśli będzie to dla niego nowa działalność gospodarcza. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przypomnijmy, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej zarówno wtedy, gdy działalność jest prowadzona przez osobę fizyczną, jak i w formie spółki. Może to być spółka cywilna lub jawna osób fizycznych.
Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc korzystać z ryczałtu w opisanej w pytaniu sytuacji. Dla osób kontynuujących działalność w 2006 r. jest to nieprzekroczenie w 2005 r. limitu przychodów 250 000 euro. Z kolei dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej ten limit nie jest istotny. Dla tej kategorii podatników ważny jest raczej termin na zgłoszenie ryczałtu jako formy opodatkowania. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego ma na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.
Natomiast osoby zmieniające, w porównaniu z 2005 r., sposób opodatkowania swojej firmy w 2006 r. będą musiały złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Ostateczny termin to 20 stycznia 2006 r. Przy tym, jeżeli do 20 stycznia 2006 r. podatnik już opodatkowany ryczałtem nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Istotne jest też sprawdzenie, czy wybrana działalność gospodarcza może podlegać ryczałtowi. Tak jest w przypadku świadczonych przez Panią usług parkingowych (PKWiU 63.21.24), z których przychody są opodatkowane 17% stawką.
Jak wspomniano, w sytuacji kontynuacji przez podatnika działalności ważny jest limit 250 000 euro. Znany jest już kurs euro, po którym kwotę tę należy przeliczyć na złotówki.
WAŻNE!
Dla 2006 r. kwoty wyrażone powyżej w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października 2005 r. W tym roku 1 października przypadał w sobotę. W takiej sytuacji do przeliczeń stosuje się kurs obowiązujący 30 września 2005 r., czyli 3,9166 zł. Po przemnożeniu tak wybranego kursu euro przez 250 000 euro otrzymamy limit przychodów na poziomie 979 150 zł – przedsiębiorcy, którzy przekroczyli ten limit przychodów w 2005 r. utracą prawo do opodatkowania ryczałtem.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama