REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?
RADA
Przy kontynuacji przez Panią w 2006 r. działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem podstawowym warunkiem jest nieprzekroczenie przez Pani firmę w 2005 r. limitu przychodów 979 150 zł. Limit ten nie będzie dotyczył Pani brata ani spółki cywilnej, jeśli będzie to dla niego nowa działalność gospodarcza. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przypomnijmy, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej zarówno wtedy, gdy działalność jest prowadzona przez osobę fizyczną, jak i w formie spółki. Może to być spółka cywilna lub jawna osób fizycznych.
Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc korzystać z ryczałtu w opisanej w pytaniu sytuacji. Dla osób kontynuujących działalność w 2006 r. jest to nieprzekroczenie w 2005 r. limitu przychodów 250 000 euro. Z kolei dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej ten limit nie jest istotny. Dla tej kategorii podatników ważny jest raczej termin na zgłoszenie ryczałtu jako formy opodatkowania. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego ma na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.
Natomiast osoby zmieniające, w porównaniu z 2005 r., sposób opodatkowania swojej firmy w 2006 r. będą musiały złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Ostateczny termin to 20 stycznia 2006 r. Przy tym, jeżeli do 20 stycznia 2006 r. podatnik już opodatkowany ryczałtem nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Istotne jest też sprawdzenie, czy wybrana działalność gospodarcza może podlegać ryczałtowi. Tak jest w przypadku świadczonych przez Panią usług parkingowych (PKWiU 63.21.24), z których przychody są opodatkowane 17% stawką.
Jak wspomniano, w sytuacji kontynuacji przez podatnika działalności ważny jest limit 250 000 euro. Znany jest już kurs euro, po którym kwotę tę należy przeliczyć na złotówki.
WAŻNE!
Dla 2006 r. kwoty wyrażone powyżej w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października 2005 r. W tym roku 1 października przypadał w sobotę. W takiej sytuacji do przeliczeń stosuje się kurs obowiązujący 30 września 2005 r., czyli 3,9166 zł. Po przemnożeniu tak wybranego kursu euro przez 250 000 euro otrzymamy limit przychodów na poziomie 979 150 zł – przedsiębiorcy, którzy przekroczyli ten limit przychodów w 2005 r. utracą prawo do opodatkowania ryczałtem.
Kwota, od której zależy prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r., jest mniejsza niż dla 2005 r. (przypominamy, że dla 2005 r. było to 1 094 675 zł). Jest to więc zmiana niekorzystna dla podatników, która jednak wynika wyłącznie ze zmian kursów walutowych.
WAŻNE!
Nie odbiera prawa do ryczałtu uzyskiwanie w 2005 r. przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, gdy suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.
Jest to istotna cecha opodatkowania ryczałtem wspólników spółek cywilnych i jawnych, gdyż stosunkowo często występują przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że limit 250 000 zł oblicza się odrębnie dla każdego wspólnika.
Przykład
W 2005 r. spółka cywilna A. osiągnęła przychody 1 200 000 zł. Wspólnicy tej spółki Andrzej K. i Joanna Z. mają po 50% udziałów w zyskach i stratach spółki. Pomimo że żaden ze wspólników nie przekroczył limitu 250 000 euro przychodów, jaki przypada na niego w spółce, utracili prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r.
Jak wspomniano, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie działalności w 2006 r., nie wiążą go żadne limity przychodów, ale ważne jest, aby nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Może się zdarzyć, że podatnik w 2005 r. prowadził działalność samodzielnie i jednocześnie w formie spółki. Ryczałt opłaca się wtedy odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki. Nie łączy się ze sobą osiągniętych przychodów przez spółkę i jednoosobową firmę przedsiębiorcy. W sprawie poprawności obliczania limitu w takiej sytuacji odpowiedzi na pytania podatników udzielały już organy podatkowe. Przykładem może być odpowiedź Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (sygn. PDF/415-0022/05, pismo z 13 kwietnia 2005 r.).
WAŻNE!
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r. mogą opłacać także podatnicy, którzy w 2005 r. prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

• art. 4 ust. 2, art. 6–12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista z zakresu podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA