REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

REKLAMA

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione?
RADA
Przy kontynuacji przez Panią w 2006 r. działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem podstawowym warunkiem jest nieprzekroczenie przez Pani firmę w 2005 r. limitu przychodów 979 150 zł. Limit ten nie będzie dotyczył Pani brata ani spółki cywilnej, jeśli będzie to dla niego nowa działalność gospodarcza. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przypomnijmy, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej zarówno wtedy, gdy działalność jest prowadzona przez osobę fizyczną, jak i w formie spółki. Może to być spółka cywilna lub jawna osób fizycznych.
Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc korzystać z ryczałtu w opisanej w pytaniu sytuacji. Dla osób kontynuujących działalność w 2006 r. jest to nieprzekroczenie w 2005 r. limitu przychodów 250 000 euro. Z kolei dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej ten limit nie jest istotny. Dla tej kategorii podatników ważny jest raczej termin na zgłoszenie ryczałtu jako formy opodatkowania. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego ma na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.
Natomiast osoby zmieniające, w porównaniu z 2005 r., sposób opodatkowania swojej firmy w 2006 r. będą musiały złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Ostateczny termin to 20 stycznia 2006 r. Przy tym, jeżeli do 20 stycznia 2006 r. podatnik już opodatkowany ryczałtem nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Istotne jest też sprawdzenie, czy wybrana działalność gospodarcza może podlegać ryczałtowi. Tak jest w przypadku świadczonych przez Panią usług parkingowych (PKWiU 63.21.24), z których przychody są opodatkowane 17% stawką.
Jak wspomniano, w sytuacji kontynuacji przez podatnika działalności ważny jest limit 250 000 euro. Znany jest już kurs euro, po którym kwotę tę należy przeliczyć na złotówki.
WAŻNE!
Dla 2006 r. kwoty wyrażone powyżej w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października 2005 r. W tym roku 1 października przypadał w sobotę. W takiej sytuacji do przeliczeń stosuje się kurs obowiązujący 30 września 2005 r., czyli 3,9166 zł. Po przemnożeniu tak wybranego kursu euro przez 250 000 euro otrzymamy limit przychodów na poziomie 979 150 zł – przedsiębiorcy, którzy przekroczyli ten limit przychodów w 2005 r. utracą prawo do opodatkowania ryczałtem.
Kwota, od której zależy prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r., jest mniejsza niż dla 2005 r. (przypominamy, że dla 2005 r. było to 1 094 675 zł). Jest to więc zmiana niekorzystna dla podatników, która jednak wynika wyłącznie ze zmian kursów walutowych.
WAŻNE!
Nie odbiera prawa do ryczałtu uzyskiwanie w 2005 r. przychodów wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, gdy suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.
Jest to istotna cecha opodatkowania ryczałtem wspólników spółek cywilnych i jawnych, gdyż stosunkowo często występują przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że limit 250 000 zł oblicza się odrębnie dla każdego wspólnika.
Przykład
W 2005 r. spółka cywilna A. osiągnęła przychody 1 200 000 zł. Wspólnicy tej spółki Andrzej K. i Joanna Z. mają po 50% udziałów w zyskach i stratach spółki. Pomimo że żaden ze wspólników nie przekroczył limitu 250 000 euro przychodów, jaki przypada na niego w spółce, utracili prawo do opodatkowania ryczałtem w 2006 r.
Jak wspomniano, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie działalności w 2006 r., nie wiążą go żadne limity przychodów, ale ważne jest, aby nie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Może się zdarzyć, że podatnik w 2005 r. prowadził działalność samodzielnie i jednocześnie w formie spółki. Ryczałt opłaca się wtedy odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki. Nie łączy się ze sobą osiągniętych przychodów przez spółkę i jednoosobową firmę przedsiębiorcy. W sprawie poprawności obliczania limitu w takiej sytuacji odpowiedzi na pytania podatników udzielały już organy podatkowe. Przykładem może być odpowiedź Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (sygn. PDF/415-0022/05, pismo z 13 kwietnia 2005 r.).
WAŻNE!
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r. mogą opłacać także podatnicy, którzy w 2005 r. prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 250 000 euro. W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków.

• art. 4 ust. 2, art. 6–12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Małgorzata Korycka
specjalista z zakresu podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA