reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Prowadzimy spółkę cywilną i rozliczamy się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy mamy obowiązek prowadzenia kasy spółki i ewidencji wkładów wspólników?

RADA
Podatnicy prowadzący ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w przeciwieństwie do podatników prowadzących księgi rachunkowe, nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji rejestrującej obrót gotówką. W księdze odnotowuje się obligatoryjnie wyłącznie zdarzenia gospodarcze, które powodują powstanie przychodów lub kosztów uzyskania przychodów (kolumny 7–15), a fakultatywnie takie zdarzenia, jak np. obrót opakowaniami zwrotnymi, pobranie zaliczki (kolumna 17). Wzór księgi nie zawiera kolumn, które można byłoby wykorzystać do ewidencjonowania pełnego obrotu gotówką. To, że nie ma obowiązku rejestrowania obrotu gotówką, nie oznacza, iż podatnicy nie mogą takiej ewidencji w dowolnej, określonej przez siebie formie, prowadzić. To samo dotyczy ewidencji, która miałaby na celu ujmowanie operacji dotyczących wkładów wspólników. Żadne przepisy nie nakładają bowiem obowiązku ani formy prowadzenia takiej ewidencji.

• § 1, § 4–5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama