reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Brak obowiązku sporządzania zerowych deklaracji akcyzowych

Brak obowiązku sporządzania zerowych deklaracji akcyzowych

Czy za miesiąc, w którym podatnik nie wykonał żadnej czynności opodatkowanej akcyzą, powstaje obowiązek składania deklaracji akcyzowej AKC?

Kwestie związane z podatkiem akcyzowym są uregulowane w ustawie z 23 stycznia 2004 r., w której nie przewidziano obowiązku składania deklaracji zerowych w przypadku niewykonywania czynności opodatkowanych akcyzą.
Na podstawie przepisów tej ustawy podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego, np. AKC-3 lub AKC-1 C, za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie dotyczy to podatników, którzy dokonują importu, bowiem składają oni deklaracje w terminie 10 dni od dnia dokonania importu.
Generalnie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. W związku z tym, że w ustawie nie uregulowano obowiązku składania deklaracji zerowych za okres, w którym nie dokonano czynności opodatkowanych akcyzą, należy stwierdzić, że podatnicy nie mają obowiązku składania takich deklaracji.
Znajduje to potwierdzenie także w przepisach ordynacji podatkowej, która definiuje pojęcie obowiązku podatkowego jako wynikającą z ustaw podatkowych nieskonkretyzowaną powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Oznacza to, że jeżeli w danym miesiącu nie zaistnieje zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego, obowiązek składania deklaracji podatkowej nie powstaje.
Joanna Iwanowska
Podstawa prawna:
art. 6 ust. 1 oraz art. 18 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn.zm.),
art. 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama