Czy fakt występowania sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej ma wpływ na sposób rozliczania importu usług, tzn. - czy można odliczyć cały VAT wynikający z faktury wewnętrznej, czy też jego część, zgodnie z wielkością współczynnika udziału sprzedaży opodatkowanej?
RADA
W przypadkach gdy importowana usługa związana jest zarówno z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, kwotę podatku należnego z tytułu importu usług, podlegającego odliczeniu, stanowi część tej kwoty, wyliczona na podstawie proporcji wstępnej stosowanej przez podatnika.
UZASADNIENIE
Prawo do
odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (por. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zasada ta dotyczy również importu usług, w przypadku którego kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od tego importu (por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
W konsekwencji, w przypadku gdy importowana usługa związana jest wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika, podatnikowi temu przysługuje
prawo do odliczenia całości kwoty podatku należnego z tytułu importu.
Z kolei w sytuacji, gdy importowana usługa związana jest wyłącznie z wykonywaniem przez podatnika czynności zwolnionych, podatnikowi nie przysługuje w ogóle prawo do odliczenia. Również w przypadku, gdy importowana usługa związana jest jednocześnie z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i czynności zwolnionych, odliczeń dokonuje się na zasadach podobnych do obowiązujących przy zakupach krajowych. A zatem, w przypadkach gdy importowana usługa związana jest zarówno z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, kwotę podatku należnego z tytułu importu usług, podlegającego odliczeniu, stanowi część tej kwoty, wyliczona na podstawie proporcji stosowanej przez podatnika.
• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy