| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak płacić zaliczkę za grudzień przy uproszczonym sposobie zapłaty

Jak płacić zaliczkę za grudzień przy uproszczonym sposobie zapłaty

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wybrała uproszczony sposób zapłaty zaliczek. Jakie zasady dotyczą takich podatników? Czy płacimy zaliczkę za grudzień w podwójnej wysokości? Czy mamy obowiązek złożenia deklaracji?

RADA
Obowiązek płacenia zaliczek w sposób uproszczony (jeśli takiego wyboru dokonaliśmy) dotyczy całego roku podatkowego.
UZASADNIENIE
Deklaracje i zaliczki za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (art. 25 ust. 2 updop). Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Oznacza to, że zaliczka za grudzień 2005 r. musi być zapłacona do 20 grudnia br., czyli w terminie wpłaty zaliczki za listopad i w wysokości zaliczki za listopad. Tak więc podatnik wynikającą z rozliczenia za listopad zaliczkę musi zapłacić w podwójnej wysokości. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok. Tacy podatnicy mają także obowiązek składania, bez wezwania, deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania w terminie zaliczek miesięcznych na konto urzędu skarbowego (art. 25 ust. 1 i 2 updop).
Zagrożenia
Niewpłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy staje się zaległością podatkową. Oznacza to, że będzie trzeba zapłacić od niej odsetki od zaległości podatkowych.
Podatnicy mogą jednak także bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (art. 25 ust. 6 updop).
WAŻNE!
Prawidłowe wyliczenie zaliczki wpłacanej w formie uproszczonej w 2005 r. przedstawiało się następująco:
– stawka podatku w 2003 r. – 27%,
– stawka podatku w 2005 r. – 19%,
– podatek należny wynikający z zeznania za rok podatkowy 2003 – X,
– (X : 27%) x 19% : 12 miesięcy = wysokość zaliczki za 2005 r.
Państwo jako podatnik podatku dochodowego rozliczają się w sposób uproszczony, a więc płacą zaliczki w wysokości 1/12 podatku z działalności za poprzedni rok podatkowy. W tym wypadku nie składają Państwo w grudniu żadnej deklaracji podatkowej. Jednak mają Państwo obowiązek zapłaty do 20 grudnia zaliczki na podatek w podwójnej wysokości (1/12 kwoty podatku z działalności gospodarczej z minionego okresu – za listopad i za grudzień).
Przykład
Spółka z o.o., której rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, zamierza w 2006 r. wpłacać zaliczki w uproszczonej formie. Podstawą ustalenia zaliczki będzie zeznanie roczne złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a więc 2005 r., w którym zostało złożone zeznanie za 2004 r. Podstawę ustalenia dla spółki wysokości zaliczek stanowi dochód wykazany za 2004 r. W tym przypadku dochód wyniósł 1 200 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK